24 Mart 2014

23. ÜKG Blog Turu: Kocan Kadar Konuş - Şebnem Burcuoğlu

Tür: aşk, güncel, mizah
Goodreads puanı: 4.00
Sayfa: 220
Seri: _?
Çıkış: 2014 şubat
Düğün: ???
Puanım:

"Türkiye'de kadınların DNA'larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. Millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. 'Sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş' atasözü, anneannem Peyker'in lafıdır. Yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.

Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30'una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!"

Evli misin? Ya nişanlı? Sevgilin var mı? O da mı yok! Yaş kaç? Hmm. Anlaşıldı.

Sen en iyisi bu kitabı bir oku. Yalnız değilsin Türk kızı! Senden çok var -ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi. Yok, öyle demek istemedik. Ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşınkankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? Ama zor iş.

Koca bulmak ÇOK zor iş arkadaş…


DEX bu ay bize güzel bir sürpriz yaptı ve ilk defa bir Türk yazardan çıkma kitabını okuyucu ile buluşturdu. Kitabın kapağı ve tanıtımıyla da hemen okuyucunun ilgisini çekti. Kapağı da anlamlı hani, dünyalar güzeli yazarımız poz verdi. ÜKG'cek aşık olduk ama ilk ben gördüm. Tüyap'ta imza günü olacak, o zaman sohbet fırsatı elde etmeyi planlıyorum. Kısmet. :D

Bir İstanbul Masalını, Çirkin Betty'i kim bilmez? Kocan Kadar Konuş, işte bu ikilemenin sentezi olarak raflarda yerini alıyor. Amazon'a dönmüş bir evde -buradan kasıt kadın kaynayan- evlilikle ilgisi olmayan tek kişi olan Efsun, 23 yaşındaki kuzenin evlenme hazırlıklarına girmesi ile kayışları koparıyor. 30 yaşına gelmesinin de bu depresyonu hafiflettiği söylenemez tabii. 3 sevgilisinin onu aldattığı kadınlarla evlenmesi ve birbiri ardına hanzo adamlara denk gelmesi işi yokuşa sürüklüyor. Sonunda iş BANA  BİR KOCA LAZIM'a dönüyor.

Oldukça kısa ama bir o kadar da komik ve yer yer depresif bir kitap. Şebnem Burcuoğlu Türk kızının bu beşikten düğüne uzanan macerasını 200 sayfada hem çok güzel özetliyor hem de çok güzel dalgasını geçiyor. Eğer kadınsanız evlenmeniz lazım, orası kesin.

Konu evlilik olur da aşk olmaz mı? Efsun'un bu koca bulma telaşı ilk aşkı Sinan'ın tekrardan hayatına girmesi ile hemencecik kuzeye yöneliyor. Ancak her şey öyle hadi evlenelime gelmiyor tabii. Ailenin iş bilir kadınlarının verdiği tavsiyeler Efsun'un elinde bir öcüsavara dönüşüyor ve kurtuluş bir düşüş oluyor.

Bu kitapta acınacak halimize gülüyoruz ya, kitabı bitirince o koyuyor aslında. Onca yıl okuyorsun, belki kariyer yapıyorsun ama işin sonunda o yüzüğü takıyorsun ve toplumun sana dayattığı mevkiye oturuyorsun. Mecbursun. Herkes bunu bekliyor senden.

DEXPlus biz kızlara da çok güzel bir test hazırlamış; buradan uygulayabilirsiniz. Ben umutsuz vaka çıktım. Sizin durumunuz nedir ey kaderdaşlarım? :D

Ufak spoilerlı bir ip ucu. Kitabın içinde asansörde öpüşme var. Hani direkt akla, NE VAR BU ASANSÖRLERDE? gelioor. ;D

Şeblem Burcuoğlu'ndan koca avına çıkmış kızlara bir kaç öneri.

- Yeni flört etmeye başladınız, adam size mesaj attı.
Hemen mi cevap verirsiniz? YANLIŞ! En az yarım saat beklemeniz, iki kelimeden fazla yazmamanız gerekiyor.

- Bir yere gittiniz, sipariş vereceksiniz. Tavrınız ne olur?
Ben veririm mi diyorsun? BAK BAK GÖRÜYOR MUSUN GÖKTE SÜZÜLEN ŞEYİ. İşte o senin kaçan kısmetin.

-Futbolu seveceksin. Playstationa tapacaksın. Erkek erin olacak, ama onu peşinde koşturacaksın. Yok öyle ben gelirim giderim tavrı.

-Ayrılıktan sonra asla tek başına sarhoş olmayacaksın; sağlam kişilerle kafa dağıtacaksın. Öyle telefondan abuk sabuk mesaj çekmeyeceksin. Facebookdan, ölü kuş twitterdan dokundurmalı güncellemeler paylaşacaksın.

Eh, tripsiz Türk kızı da olmaz, bu da bize son nasihat.


İkinci kitabı da merak ediyoruz hani, çıksa da okusak.


TUR TAKVİMİ


23.03 - Kitap Esintisi – Kitap Yorumu
23.03 - Kitap Hayvanının Günlüğü - Ön okuma
24.03 - Yorumbaz – Yorum
24.03 - Sevgili Kitap – Alıntılar
24.03 - Zimlicious – Yorum
24.03 - Romancekolik - Yorum / Evliliği Aşılamanın Evreleri
24.03 - Kitab-ı Sevda - Yorum

10 yorum:

 1. neslihan oncel24.3.14

  Keyifli bir kitaba benziyor. Harika yorumunuz sayesinde kitabı okumuş kadar oldum:)) Çok teşekkürler . Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Ada Baştürk24.3.14

  Kitap yorumun çok hoşuma gitti, ben de en yakın zamanda alacağım. Yalnız alakasız olacak fakat, sana bir sorum olacak. Yorumundan gördüm, sen de kuralsız kitabını okumuşsun. Ben serinin ilk iki kitabını çok sevdim, ama kuralsızın sonunu pek de anlayamadım. Mümkünse detaylıca açıklayabilir misin lütfen buradan cevap olarak?

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler Ada. Topluluklar dışarıda bir şeylerin olduğunu öğreniyorlar. Sınırların ardında.

  YanıtlaSil
 4. Ada Baştürk24.3.14

  Bir şeyler derken? Diğer insanlar mı yani? Bir de Edith Prior dedi ya, o ne anlamda?

  YanıtlaSil
 5. Bundan sonra ne dersem spoiler ama Edith Prior Tris'in atası. Hafızası silinerek bu bölümlere ayrılan toplumda kendisine yer bulmuş birisi. Kitabın sonu gayet açıktı bence bir kere daha okursan oturtursun. :D

  YanıtlaSil
 6. Ada Baştürk25.3.14

  Teşekkürler :D bir de sen son kitabı nasıl okudun yabancı dil olarak mı?

  YanıtlaSil
 7. Beyza28.3.14

  ya devam kitabı çıkacak mı acaba sonu dank diye bitti yani bu arada yorum için ellerine sağlık :D

  YanıtlaSil
 8. Kesin bir şey yok ama tutarsa çıkar :D Teşekkürler! ♥

  YanıtlaSil