4 Mart 2014

Film: Uzay Oyunları (Ender'in Oyunu)Ender'in Oyunu tamamiyle bilim kurgu ile döşenmiş bir hikaye. Uzaylılar ve dahiler, çocuk savaşçılar ve resmen aklınızı uçuracak bir teknoloji. Hangi yılda geçtiğine dair bir ip ucu yakalamadım ama gerçekten gelecekte; bayağı gelecekte. Aslında ilk önce kitabı okuyup filmi izlemek istiyordum, ne yazık ki kısmet olmadı. Ama ilk kitabı da okuyup öyle devam edeceğim seriye. Çok heyecanlı bir yer de bitti.

Hayatımda ilk kez bir filmin sonunda ne oluyor diye izlemedim; acaba Ender bu olayla nasıl başa çıkacak? diye düşünerek geçirdim dakikalarımı. Kitabı okusaydım belki bu kadar hayranı olmazdım, bazı boşluklar olduğuna inanıyorum, ama gene de sevdim. Bir kitap daha okumamı sağlayacak her şeye varım ben! Alacakaranlık bu yüzden de her zaman hayatımın bir parçası olacak.

Ender adlı bir çocuk üstün zekası ile dünyayı uzaylılara karşı savunmak için kurulan bir eğitim programına yerleştiriliyor. Orada zekasını kullanarak hem rakiplerini alt ediyor hem de uzaylılara karşı daha önce savaşıp dünyayı kurtaran Mazer Rackham gibi lider olabilmesi için eğitiliyor. Dünya adım adım tehlike altına girerken tek umudumuz Ender. Ama uzaylılar gerçekten de düşman mı?

Oyuncu seçimi bana pek bir sönük geldi, ancak efektlerle olayı bitirmişler. Çocukların çok genç olmasının da bunda büyük bir etkisi var. Eğer az buçuk Star Trek'i biliyorsanız, onun bir genç yetişkin uyarlaması olduğunu da fark edeceksinizdir. O kadar çok benzerlik var ki! Ben diziyi izlemedim ama filmlerden çıkardığım kadarıyla ikisi arasında hadi be diyeceğiniz benzerlikler var. Fütürist Sherlock bile diyebiliriz. Bu yüzden de kitabı okumak için sabırsızlanıyorum aslında. Eğer bilim kurgu seviyorsanız kesinlikle bakmalısınız.

Filmi izlerken aklımda tek bir şey vardı: Bu çocuklara ne olacak? Dünya savaşından dönen askerler gibi geceleri kabuslarla mı uyanacaklar, yoksa Albay gibi ruhsuz, bir amaca adanmış kabuk mu? Birçok sorum var. Umarım bu soruların cevaplarını kitapta bulabilirim. Çok heyecanlı bir yerde bitti doğrusu. Spoiler arayışına bile girdim! :D Filmin sonu sizi çarpacak, hiç beklemiyorsunuz çünkü! En azından ben beklemedim!

Bu arada filmin adı! Çevrilmiş kitap var sen neden gidip hala Uzay Oyunları koyarsın ki adını.


Ender'i oynayan Asa Butterfield'ın ise ne güzel gözleri var öyle!

3 yorum:

  1. müge3.5.14

    çok rastlantı sonucu izledim yani filmin adı ender's game, ben onu "oyunun sonu" adıyla sanarak - filmin kapağıda çok havalıydı- fragmanına bakmadan hadi bu olsun gibisinden izledim ya ben çocukların yerine gençler olmalı diye düşündüm ama gerçekten bu hissetirilmemiş mükemmel olmuş sanki aksiyon filmi izliyormuşum gibi bazı anlarda yerimden sıçradım. bu filmin kitabının adını söyler misiniz?

    YanıtlaSil
  2. dilek18.5.14

    Kitaptaki çocuklar çok daha küçük. Kitap çok daha etkileyici

    YanıtlaSil