3 Mart 2014

Kitap Yorumu: Bir Sır Saklı İçimde || Julie Berry + AlıntılarTür: Aşk, dram, gizem
Goodreads Puanı: 4.03
Sayfa: 260
İlk çıkış: 2013
Orijinal Adı: All the Truth That's In Me
TR: 2014 şubat
Seri: ---
Yayınevi: DEX
Puanım:

Judith'in hayatı 4 yıl önce bir gece evinden arkadaşı ile buluşmak için çıktığında değişti. Önce kaçırıldı, iki yıl boyunca tutsak oldu. Artık konuşamıyor. İki yıl sonra evine geldiğinde ise annesi ona insan gibi davranmıyor, köydekiler lanetli olduğu için kaçıyor. Yerlilerle savaş çıktığında ise Judith sevdiği adamı kurtarmak için kabuslarıyla tekrar yüzleşmek zorunda.

Her şeyi Judith'in kesik kesik anlatımıyla, bazen geri giderek okuyoruz. Her şey daha çarpıcı ve yoğun geliyor, çok akıcı. En çok anlatımına ve tutkusuna bayıldım sanırım. Aşkın, merhametin ve gerçekten güçlü bir kişiliğin nasıl tüm zorluklara rağmen var olduğu çok iyi anlatılmış. Kimsenin size insan muamelesi yapmadığı bir yerde ve evde, yaşadıklarınıza rağmen nasıl hayatta kalırsınız ki?Judith böyle kötü ve aşağılayıcı bir ortamda ne umudunu ne de içindeki insanlığı kaybediyor.

Kitap aslında Judith'in aşkına adanmıştı, kendini bulmasına. Dört yıl önce kaçırıldığında içindeki o ufak çocuk tamamen kayboldu; yetişkin kadını bulması ise iki yılına mahal oldu ve bir arkadaşa sahip olmasını gerektirdi. İyileşme sürecinde yalnız olması ve aşağılanması ise insanın içine taş gibi oturuyor doğrusu.

Çok duygusal ve hakikatten çarpıcı bir kitap. 260 sayfaya bakıp ne var bunda diyebilirsiniz ama yazar belki de 500 sayfada anlatılabilecek o kadar çok şeyi sığdırmış ki! Muhteşem ve sade.

Hangi zamanda geçtiğini pek oturtamıyoruz. 1800'lerin sonu olabilir. Ufacık bir köyde geçiyor olay. İnsanların nasıl yargıladığını ve din tarafından nasıl yönetildiğini, ataerkil toplumun aslında nasıl kirli olduğunu da görüyoruz. Her çağda kadın olmak zor. Hele dünyanın yükünü sevdiğiniz adam için omuzlarınızda taşımaya karar verdiyseniz.Judith'in belki de hayatta kalma nedeni aşktı diye düşünüyorum, onu bir kere daha görmek. Kaçıp gitmemesinin, arkadaşı ile aynı kaderi paylaşmamasının yegane nedeninin... Adım adım iyileştiğinde, kendini bulduğunda umut ve umutsuzluk aynı anda boy gösteriyor. Adamın onu hak ettiğini düşünmüyorum. Kararsızlıklar her zaman beni sinir etmiştir. Gerçi Judith kendini kaybetmişken çocuk nasıl onu bulsun ki!  Ufak bir köy ama ne entrikalar yarabbim! :D

 Judith'in kalmasının da gitmesinin de tek nedeni aşk. Bu kadar ufak bir kız nasıl bu kadar çok iyiliği ve sevgiyi içine sığdırabiliyor insan merak ediyor doğrusu.

Sırf kitabın tadını çıkarmak için sonunu okudum. bunu da itiraf etmemde sakınca yok sanırım, meraktan ölüp bu güzel anlatımı kaçırmaktansa spoiler yeminimi bozup adım adım tadını çıkardım.

Kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Dex'ten alıştığımız gibi fantastik ya da bilim kurgu değil ama çok çok güzel bir hikâye. Her kelimesinden zevk aldım. Yazar kesinlikle takip listemde! İçinde başka bir sır saklı mı DEX? Varsa acele et!

Tanıtım videosu

Alıntılar
Karanlığımı bir tek seni düşünmek gideriyor. Benim dünyamın güneşisin, seni başka kollarda görmeye nasıl dayanabilirim?
 O kızın ülkesini sevdiğinden daha az mı seviyorum seni? Seni kurtarmak için söyleyecek sözüm yok.
  Kurtuluş. Tanrı'dan gelmezse nasıl gelecek?
  Mucizelere inanmam, ancak eğer gerek duyarsa bir kız kendi mucizesini yaratabilir. Hatta bu şeytanın yardımına başvurmak anlamına gelse bile.
Eğer izin verseydin, seni öpüp korkunu alırdım, seni kendime yaslardım, ben de senin yanında can verebilir, kendimi şanslı sayardım."
İki senedir düşüncelerimde hep sen vardın, şimdi de tam karşımda duruyordun işte, farklı ama aynı. Dört kişiydik, çocuk olarak biz, iki yabacı olarak biz, sen ve ben.
Bu da benim can yakıcı, kutsak fedakârlığım. Senden başka hiçbir meleğin sesini duymadım ben.
Sen soyulduğunu asla bilmeyeceksin. Isınman gerekiyor. Korulukta gece her şeyi mümkün kılar.
Bunca zamandır düşüncelerimde hep sen varken sen gelip beni sordun, aklında ben vardım, nedenini bilmiyorum ama eğer sen de beni düşünüyorsan, uçarak gelirim sana.
Kalbim senin elinde.   Çok güzel bir kitaptı. Alıntıları defalarca okuyabilirim ve asla sıkılmam. Judith...


Kimse ismimle çağırmaz beni.
Küçük çocuklar bilmezler.
Her gün güneş doğarken hatırlatırım kendime,
bir gün ben de unutursam diye.
Judith, benim adım Judith.

3 yorum:

 1. Mertcan Ölçer3.3.14

  Ben de bayıldım bu kitaba. Her sayfası yürek parçalayıcı, heyecanlı değerli ve gerçekçi. Müthis sürükleyici ve o 'eski klasikler' havasını veriyor. Yanılmıyorsam Montaigne alıntıları bile yakaladım leynnnnnn, o 'YAŞADIM YA!' seysi.
  <3

  YanıtlaSil
 2. Çok ama çok güzel. 260 sayfada nasıl da vermiş o duyguyu, ataerkil toplumun kadınlar üzerindeki baskısını. Montaigne okumadım sanırm lafım yok ama harika aklıma gelen tek kelime. T_T

  YanıtlaSil
 3. Cessie Balık19.5.14

  Ay çok merak ettim.

  YanıtlaSil