12 Ağustos 2014

Kitap Yorumu: Priceless || Shannon Mayer (Rylee Adamson #1)Priceless
Shannon Mayer

Tür: Urban Fantasy, aşk, mitoloji, vampir, cadı, kurtadam
Goodreads puanı: 3.95
Sayfa: 269
Seri: Rylee Adamson 1
Çıkış: 2012
Puanım:


Priceless benim kitap kuraklığını geride bıraktığım anlarda okuduğum kitaplardan biri. Aslında daha okuyalı çok olmadı, ama beklediğim kadar sevmediğim için sanırım zihnimin arka odalarına onu çok çabuk gönderdim.

Urban Fantasy'i ne kadar sevdiğimi her fırsatta ve fırsat yokluğunda belirtiyorum. Bu yüzden de her zaman güzel bir seri arayışındayım, istinasız. Bu aramalarım sırasında Priceless ile karşılaştım. Priceless'in anlatıcısı ve kahramanı Rylee 26 yaşında kayıp çocukları bulan bir iz sürücü ve bir dokunulmaz. Büyü ve zehirler, virüsler onu etkilemiyor. 16 yaşındayken üvey kardeşi kaçırıldığından beri üvey ailesi ona yüz çevirmiş ve yalnız başına kalmıştır. Ancak mental sorunları olan Giselle onu ve arkadaşı Millie'yi küçük yaşta kanatlarının altına almıştır. Kardeşinin anısına yıllardır kaybolan çocukları ailesine getirmeye çalışıyordur.

Küçük bir çocuğun aynı üvey kardeşi gibi kaçırılınca Rylee için bu işi kabul etmek zorunluluk haline geliyor. Ancak peşinde 10 yıldır - kardeşi kaybolduğundan beri- onu takip eden bir FBI ajanı vardır, Liam onun kardeşini öldürdüğünü düşünüyordur. Ayrıca savunmasız bir kurtadamı korumasına aldığından beri sürüsü ikisinin peşindedir. Ve kaybolan çocuk büyülü bir perdenin arkasında hayatta kalma mücadelesi veriyordur.

Artık orijinal ve yaratıcı bir urban fantasy bulmak çok zor. Bunu son zamanlarda okuduğum kitaplarda daha da iyi anladım. Eski seriler bozuyor yenileri tatmin etmiyor. Ne yapacağım gerçekten bilemiyorum. Priceless'da belki, bir umut deyip el attığım güzel kapaklı, yetenekli kadın karakteri olan, vampirli, cadılı, kurtadamlı bir serinin ilk kitabı. Gayet akıcı, bir solukta okunabilecek, saplantının aşka dönüştüğünü görebildiğimiz bir kitap. FBI ajanı ile aralarındaki düşmanlığın çözülmesi hoşuma giden şeylerden biri. Stockholm sendromundan biraz hallice, sağlıklı değil ama olsun.

Kitapta fantastik unsurlar oldukça fazla ama aynı zamanda bu beni hiç tatmin etmedi. Rylee'nin ve ajanın aralarında biraz daha sorun olmasını umuyordum. Ve bu kitapta bence asıl hikaye Millie'nin. Bir cadı covenına girmek istiyor ama işler umduğu gibi gitmiyor; ihanet eden arkadaşlar, güç, zor seçimler... Bence yazar yanlış kişiye odaklanmış. Kurtadamları yaratma şekli ise yaratıcıydı, genel fikri değiştirmiş. Ortaya unicornların ve harpilerin olduğu cidden fantastik yaratıkla dolu bir kitap çıkarmış yazar.

Rylee'nin karakterinin kitapta tam oturtulmadığını da söylemek abartmak olmaz sanırım. Onun kaderini şekillendiren olaylar avucumuzun içine konulmuştu ama bence bunu hareketlerinde göremiyorduk. Ona pek ısınamadım o yüzden, samimi gelmediğini söyleyebilirim. Liam'ın ise takip etmekte istekli olması burun kıvırmama neden oldu. Bu tür kızlara bu tür erkekler yakışmıyor bence. Bir birlerine meydan okumalı ve tartışmalılar. O zaman heyecan doruk yapıyor işte.

Sonuç olarak devam etmeyi düşünmediğim kitaplar listesine adını yazdırıyor. Gerçi devamında ne oluyor gerçekten merak ediyorum ama öyle çok sevmediğim bir seriyi deli gibi okuyup da zaman kaybetmek gibi bir lüksüm yok.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder