2 Nisan 2014

Cinder'ın Yazarı Marissa Meyer ile SöyleşiMarissa Meyer benim çok sevdiğim bir seri olan Lunar Chronicles'ın yazarı. İlk kitap Cinder ülkemizde henüz çıkmadı ama hakları Artemis Yayınlarında. Yayınlandığı ülkelerde oldukça sevilen bir seri. Büyüyü, bilim kurguyu ve peri masallarını çok güzel birleştiren Marissa Meyer ile yaptığım söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz. Kabul ettiğinde çok sevindim doğrusu! :D

Cinder ve Scarlet yorumumu buradan okuyabilirsiniz.

1- Büyüyü, bilim kurguyu ve peri masallarını birleştirmekte harikasın. Her şey nasıl başladı?

Teşekkürler! Bir kaç yıl önce bir yazı yarışmasına katıldığımda başladı; sunucu yaklaşık 10 tane rastgele konu sıraladı ve yazarlar hikayelerinde kullanmak için iki tanesini seçmek zorundaydılar. Benim iki konum: Gelecekte geçmesi ve bir peri masalı içermesiydi. Benim yarışma metnim Çizmeli Kedi'nin bilim kurgu versiyonuydu ve yazarken o kadar eğlenmiştim ki, bütün bir seriyi bilim kurgu peri masalı olarak yazmayı düşündüm. ( Manidar olan ise, yarışma için sadece iki tane hikaye seçildi ve benimki kazanamadı!)

2- Seriyi yazarken en çok gülmene sebep olan şey neydi?

Cinder'in android en iyi arkadaşı Iko. Her konuştuğunda beni kahkahalara boğuyor. Onun bu kadar tuhaf olmasını beklemiyordum, ve abartılı doğası beni gerçekten şaşırttı. Seri boyunca bir kaç "değişimden" geçiyor, bu değişim 2. kitapta sevdiğim bir kaç konuşmaya neden oldu.

3- Yazarlık kariyerine başlamadan önce editör olmaktan zevk aldın mı, kitapların arkasında yer almayı?

İşimi çok seviyordum, özellikle bağımsız düzeltmen (editör) olduğumda ve evden çalışmaya başladığımda... Oldukça rahattı ve çoğunlukla başka zaman olsa okumayacağım kitapları okuyordum. Yeni ve ilginç şeyler öğreniyordum. İşim zorlayıcı ve tatmin ediciydi, Elbette, şimdi yayıncılığın yazma kısmında olmaktan çok memnunum.

4- Hala Fan-fiction'a zaman ayırıyor musun? Yazıyor musun?

Artık fan-fiction yazmıyorum. Orijinal yazılarımı yazmaktan çok fazla vakit çalardı. Romanlar için o kadar çok fikrim var ki. Artı, para kazanmaktan çok memnunum. Her zaman fan-fiction ve fandom topluluklarının destekçisi olacağım. Şimdilerde kendi kitaplarımın fan-fiction'ı olduğu için çok heyecanlıyım; çok büyük bir onur!

5- Favovi yazarlarını ve kitaplarını yazabilir misin?

Zor soru! En sevdiğim kitap Jane Austen'ın "Gurur ve Önyargı"sı. Ama son zamanların favorileri; Rosemary Clement-Moore'un Texas Gothic'i, Maggie Stiefvater'ın The Raven Boys'u, Robin Lafevers'in Ölümcül Merhamet'i ve Leight Bardugo'nın Gölge ve Kemik'i.

2 yorum:

  1. Cinder artık bir çıksa da okusak! O kadar merak ediyorum ki... Yazarı çok sevimliymiş gerçekten :D Eline sağlık, röportaj okumaya bayılıyorum :D

    YanıtlaSil
  2. Cinder ah, Cinder! :D Yazar çok tatlıydıı ♥

    YanıtlaSil