30 Nisan 2014

Kitap Yorumu: Bir Psikiyatristin Gizli Defteri || Gary Small, Gigi Vorgan


Tür: Psikoloji, Kurgu Dışı
GR puanı: 3.63
Sayfa: 336
Orj Adı: Other Side of The Couch
Fiyat: 20 TL
Puanım:
Satın Alın, inceleyin: D&R


Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'ne sanırım Okuoku'daki çok satanlar listesinde rastladım. Psikoloji her zaman ilgimi çekmiştir; Düşlerin Yorumu'nu da almamın nedenlerinden biri de bu. Tabii Türkçesinin bile bu kadar ağır olacağını hesaba katmamıştım, boş bir vakitte o da okunmayı bekliyor. Sevgi Zülfü Livaneli'nin de dediği gibi, "İnsan soyunun duygularını anlatan, psikolojik derinliklerine inebilen tek bir birikim vardır: O da edebiyat." ben de belki bilinçli olmasa da bu yüzden bir edebiyat öğrencisiyim, belki de çok abartıyorum. Ama asıl konumuza gelirsek...

Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap Bir Psikiyatristin Gizli Defteri. Bir tür anı anlayacağınız. Ama hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için bazen adları, semtleri değiştirmiş. Ben daha çok Freud'un kitabı gibi beklemiştim, saçmalamışım. O tür bir kitabın 21 baskı yapmayacağı da oldukça bariz. Genç bir psikiyatrist olarak Gary ile hayata atılıyoruz, o işinde uzmanlaştıkça odası, egosu, serveti, namı ve ailesi de onunla beraber büyüyor. Onun başından geçen en ilginç vakalar belki döneminde gerçekten öyleydi de ama bugün bir çok olayı az çok biliyoruz. Size adlarını yazıp hikâyenin etkisini bozmak istemiyorum. Ama eminim içlerinden büyük bir kısmından haberdarsınızdır.

Kitapta çeşitli bölümler var ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Bir anne oğul ilişkisini anlatırken yazar, aklımdan onlarca düşünce geçti. Ebevenylerin yaptığı her hareketin çocuklarını ve onların çocuklarını etkileme kabiliyeti varken, aklı salim şekilde bir çocuğu gerçekten doğru yetiştirdiğinizden nasıl emin olursunuz? Olamıyorsunuz. Bu sorunlar o çocuğun tüm hayatını etkiliyor: yaptığı seçimleri, mesleğini, hatta kendi çocuğunu yetiştirme şeklini. O zaman hepimizde bir derece psikolojik sorunları var. O zaman hepimizin aile hekiminin yanında bir de psikoloğumuzun olması gerekiyor.

Yazar yaklaşık 30 yıllık bir dönemi kitapta anlatıyor ve insanların zamanla nasıl da psikiyatriyi daha açık zihinlerle kabul ettiğine de tanık oluyoruz. Günümüzde hâlâ psikoloğa gidenlere deli muamelesi yapılırken bunun 20 yıl öncesini az buçuk hayal edebilirsiniz. Üstelik Gary'nin anlattığı gibi diğer doktorlar bile psikiyatriyi bir bilim olarak görmüyorlar. Gary'nin mesleğinin günlük hayatına nasıl etki ettiği de veriliyor aslında metinde. Yani işi iş yerinde bırakma gibi bir ihtimali yok. Aklıma direkt erkek, kadın hastalıkları uzmanları için yapılan espriler geldi doğrusu.

Eğer yazarın egosunu görmezden gelirseniz oldukça akıcı ve yer yer eğlenceli bir kitap. Benim favori hikâyem Küçülen Penis. Eğer okuyanlar varsa neden komik bulduğumu büyük bir ihtimalle tahmin ediyorlardır. Bu türde başka kitap okumadığım için karşılaştırma olanağım yok ama okurken, özellikle başlarda Doktor'un da yanılabileceğini gördüğüm zamanlarda daha da çok sevdim. Bu yönden de aslında kitabın kendi içinde de bir tutarlılık var. Size de öneririm.

Kitabın çevirisi de hoşuma gitti. Bazı yerlerde Türkçe kelimeler parantez içinde verilmiş; daha çok kaynak metine sadık bir çeviri yapılmıştı. Ama yer yer Türkçe deyimlerde kullanılmış. Terimler İngilizce olduğu için bazı kısaltmalar eğer İngilizce biliyorsanız size daha bağlantılı geliyor ama bilmiyorsanız da pek bir kayıp olmuyor.

Okurken bir de şu takıldı aklıma, aşk hormonal bir şeyse ve insan psikolojik hastalıkları olan birine âşık oluyorsa, o zaman bu bizde de bir dengesizlik olduğu anlamına mı geliyor? Sonuçta gen aktarımı için en sağlıklı kişilere çekiliyoruz. Böyle binlerce soru aklıma gelip gelip durdu kitap boyunca. Belki saçmalıyorum ama işin içinden de çıkamıyorum. :D

3 yorum:

 1. kitap eylemi1.5.14

  okumuştum dediğim kitaplardan ama sanki daha enteresan şeyler bekliyordum ben, yine de güzeldi...

  YanıtlaSil
 2. Döneminde bence çok ilginçti ama şu anda çoğunluğundan haberdarız, bu yüzden de o kadar ilginç değil. Adamın yazma nedeni büyük ihtimalle bunu bilimsel açıdan tecrübede eden ilk kişilerden olması. Ben de daha şaşırtıcı olaylar bekledim.

  YanıtlaSil
 3. gülserenn14.7.14

  ben çok beğendim ve bana çok şey öğretti. herhangi bir romandan bu kadar çok terim öğrenirken eğleneceğimi sanmıyorum . Gary SMALL gerçekten mükemmel bir iş çıkarmış. neden çok satar listesine girdiğini daha iyi anladım .Bakış açımı değiştirdi ve ayrıca psikiyatristliğe ayrı bir ilgi duydum. Olaylar karşısında soğukkanlı olmanın da önemini anladım . Herkese tavsiye ederim ben çok mutluyum böyle güzel bir kitabı okuduğum için :):)

  YanıtlaSil