1 Nisan 2014

Kitap Yorumu: The Naughty Girls Book Club || Sophie Hart


Sophie Hart

Tür: aşk, çik-lit
Sayfa: 464
Seri: Yok
Goodreads puanı: 3.92
Türkçe: Yok
Puanım: 


Bu kitabı geçen sene okumuştum ve gerçekten sevmiştim. Şimdi goodreads'ta bakıyorum ve pek tutulmadığını gördüm. Olsun, ben gene de okuduğum güzel kitaplar arasına sokuyorum kendilerini. :D

Adına bakarsak, "Yaramaz Kızların Kitap Kulübü" insan biraz erotika bekliyor ama pek de öyle değil. İkili ilişkileri ele alan, biraz da erkeklerin güncel erotikalara bakış açılarını eleştiren bir kitap. Ve çik-lit.

Konu (özet kıvamında)


Estelle kocasından boşanmış, yalnız bir anne. Batan pastanesinin satışlarını arttırmak için bir kitap kulübü kurmaya karar veriyor ve astığı ilana cevap verenlerle belirli günlerde buluşmak üzere bir anlaşıyor. Bir kütüphaneci olan Gracie, emekli ve evli bir kadın Sue, erkek bir edebiyat öğrencisi Reggie (araştırma amaçlı), orta yaşlı ve evliliği monoton hale gelmiş Rebecca bu yeni kulübün üyeleridir. Kulübün ilk seansında edebi bir kitap okuyan grup, Estelle'nin önerisiyle Grinin Elli Tonu benzeri bir kitap okumaya karar veriyor.

Hepsinin hayatında bir şeyler eksiktir. Kişiler bu kitabı okuduktan sonra ve kulüpte bin bir sıkıntıyla tartıştıktan sonra zamanla hayattan daha farklı şeyler beklediklerine karar verirler ve bu uğurda adım atmaya başlarlar. Kulüp üyeleri ile olan bağları gelişir. Rebbecca evliliğini kurtarmak için cesaret bulur, Sue emekliliğini gezerek harcamaya karar verir, kütüphaneci Gracie ve erkek üye ön yargılarını bırakırlar. Yani bu kitap kulübü hepsinin hayatında bir dönüm noktası olur. Estelle hayatına tekrar aşkı sokar ve işlerini yoluna koyar. Mutlu son.

Bayıldığım ve sıcacık bulduğum bir kitap oldu açıkçası. Grinin Elli Tonu ile de dalgasını geçiyordu. Kitabın evli insanların hayatlarını değiştirdiğini sağdan soldan okuyoruz ve bunun nasıl olduğunu da belki abartarak, belki gerçekçi şekilde bize sunuyor. Evlilik kurumu hakkında bir fikrim olmadığı için gerçekçi mi değil mi pek bilemiyorum. Bizim kültüre de aykırı zaten.

Arasıra utandığım gerçeğini de inkâr edemem doğrusu. Ancak bunlar yüzeysel anlatılan seks sahnelerinden değil, daha çok be kızım kendini niye rezil ediyorsun tarzı olaylardan kaynaklıydı. Zaten bu tür olaylar her zaman kriptonitim olmuştur. Kaç defa bir kitabı kapattığımı ya da o sahneleri hızlı okuyarak geçtiğimi bir ben bir gözlerim bilir. :D

Kitap kulübünde okunan kitapların bir kısmını okumuş olabilirsiniz. Eğer okumadıysanız spoiler yemeye hazırlanın. Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, The 120 days of Sodom bu kitaplardan ikisi. Sodom bu kitaptan sonra listeme girmişti ama sonra niyeyse okumadım. :D

Kitabın tanıtımında bile 'Tutkular Yaramaz Kızların Kitap Kulübünde uyanacak" diyor ama gerçekten bi kitabın öyle erotik olduğunu düşünmüyorum. Fikri barındırıyor sadece.

Önerdiğim kitaplar arasında kesinlikle. 

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder