26 Nisan 2014

Kitap Yorumu: Tangle of Need || Nalini Singh (Psy-Changeling, #11)


Tür: aşk, doğaüstü, şekil değiştirici
GR puanı: 4.14
Sayfa: 422
İlk çıkış: 2012
TR: Artemis (çıkmadı)
Seri: Psy-Changeling 11
Puanım: 3,5(Buçuklar önemlidir.)

Spoiler içerir!
Özlemişim bu seriyi, en son Hawke'yi okumuştum; okumamak olmazdı zira 1. kitaptan beri bekle bekle ölmüştüm. 2, 3 yıldır elime de almadım  seriyi ondan sonra, ardarda okuyunca sıkıyor. Bir de bu Psy olayları yorucu, o kadar çok karakter var ki, sonraki kitabı okuduğumda öncekinde olanları unutuyorum.

Bu kitapta Riaz ve Adria adlı iki yaralı kurdun hikayesini okuyorduk ve bundan öte Hawke ve Sienna'nın "mate" olarak nasıl işlediğine odaklanıyorduk. Gene güzeldi ama Riaz ve Adria sönüktü; Hawke ve Sienna olmasa bu kitap yürümez. Bir de allahım ben bu Judd'a ölesiye aşığım. bu herif çıktıkça gözümde şimşekler çakıyor. Kendi kitabını pek sevmedim (neden acaba???) Ahh ahh! Asil, Arrow PSY JUDD♥ ♥

Alice kim? İyileşiyor mu? Dorian'ın hayat nasıl? Mercy kaç çocuk doğuracak? Kediler neden ihmal ediliyor? Köpek balığına değişen birini görecek miyiz? Arrow'lar da mateleşek mi? Sonraki kitapta Aden mi var? Ming ne zaman geberecek? Ben bu dünyaya ne zaman düşeceğim? gibi binlerce sorularım var, her kitap da yeni soru doğuruyor anasını satayım.

Konusu aslında dediğim gibi; yalnız bir kurt olan ama "mate"inin evli olduğunu öğrenen Riaz'ın iyileşmek için sürüye tekrar dahil olması ve Adria ile "ten ayrıcalıklarına" (kurtların ihtiyacı olan temel dokunma, sevişme, arkadaşlık ayrıcalığı) sahip olması, ikisi içinde yeni bir mutluluğu doğuruyor. Ancak ne Pure Psy götünün üstünde duruyor ne de Arrow, ne de Ming... ortalık karışık. Bir güç psy-net'i kısmen çökertip insanları korku ile yönetmeye çalışıyor. Kim bu peki? Piç bir konsey üyesi. Arrow'lar ve bizim kurtcuklar ve Nikita falan buna karşı direniyorlar tabii. Şu Silence bir silinse de topyekun rahatlasak anacım! Böyle ruhruz ruhsuz dolanıyorlar, bizim kediciklerle kurtcuklar öksüz öksüz "mate"siz kalıyor. Yazık! Her Arrow'a, her şekil değiştiriciye yetecek kadar var, VALLA!


Sonuç olarak pek harika bulmadım ama ağladım, oy nasıl. Nalini'nin bu özelliği var işte; beni temelden etkiliyor kadın. Önceki hayatımızda en iyi arkadaştık da yollarımız mı ayrıldı bilemiyorum. Ama durum bu. Bok yazsa ben bence onu da severim. Neyse, sonraki kitap için meraklar içinde sıkıla sıkıla bitirdim. %60'dan sonra seks sahnelerini atladım. Makine gibiler abi. Bu ne libido! Evrenin günlük seks ihtiyacı bir kitapta karşılanıyor gibi geliyor bana. İki saniye yalnız bırakmaya gelmiyor. Bir de yap bitir de değil, iki kere üç kere, HÖH!

Kitapta Sienna ve Hawke'nin "mating" seremonisini de görüyorduk çok hoştular ya. Sıkmayana kadar Riaz'ın Adria'ya olan hayranlığı da öyle. Judd beni hiç sıkmıyor. Ancak kedilere dönelim artık, yeter! özledim. Yalnız kurt olayını da pek göremedik; Adria'nın anaç bir kurt olmasından kaynaklı sanırım. Hem dominant hem değil; kararsız bi şey. Kitapta da gördük zaten! -_-

Siz şimdi Artemis'in elinde olduğunuz için bu seriyi ya gelecek yüz yılda okuyacaksınız ya da hiç okuyamayacaksınız. Bu yüzden oturması için iki üç şeyden bahsedeyim merakınız azalsın. :D Ya da artsın.

Silence: Türkçe anlamı Sessiz. Telekinetik yetileri olan ve PSY diye adlandırılan insanların güçlerinin duygular tarafından ele geçirilip kendilerini ve dünyayı yok etmemeleri için bir programla duygularının bastırılması. Her çocuk bu işlemden geçiyor. Günümüzden  100,110 yıl önce yapılmış. Yani çoğu Psy duygusuz bir robot.

Arrow: Türkçe anlamı Ok.oldukça iyi eğitilmiş, çocukken acı ile yoğurulmuş üstün güçlü PSY'ler. Acımasız eğitimden geçmişler ve kontrolden çıkan Psy liderlerine suikast düzeltiyorlar; bir nevi gri alanda kalan güçlü şahıslar. Çok güzel ikili oynuyorlar.

Pure Psy: Türkçe anlamı Saf / Sadece Psy. Yalan söylemeyeyim, tam amacını unuttum ama kısacası Psy liderlerinin tüm dünyayı kontrol etmesi için kurulmuş sadistik bir grup. Güçlü psylerden oluşuyor.

Psy-net: Psy'lerin güçleri nedeniyle tamamen zihinsel aktivitelerden oluşan bir ağ. Fiziksel değil, anı ve konuşmaları topluyor. Psy'ler bu ağ olmadan sağ kalamaz, çünkü beyinlerinin ihtiyacı olan akım bu net sayesinde mümkün. Buradan diğer psylerle konuşabilirler. Oldukça kapsamlı bilgi deposu.

Dünyada 3 ırk var.
a-İnsanlar; en zayıf ırk, bastırılmışlar
b-Şekil değiştiriciler: kendi sürüleri var; Psy'e kafa tutabilirler
c-Psy'ler: telekinetik, telepatik tele yetenekleri olan zihinsen yaratıklar. Dünyayı onlar yönetiyorlar.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder