30 Mayıs 2014

25. ÜKG Blog Turu: Bela || Sally Green - Bela Üçlemesi ~ Kitap Yorumu (Bela #1)


VE ARTIK BELA ZAMANI!


Tür: Genç yetişkin, cadı, paranormal
Goodreads puanı: 3.85
Sayfa: 396
Çıkış: 7 mayıs 2014
Seri: Bela Üçlemesi 1. kitap
Puanım:
Sen bir cadısın, yarı Ak, yarı Kara. Okuyamıyor, yazamıyorsun ama iyileşiyorsun hızla. Karanlık çökünce kapalı bir yerde kalırsan hasta oluyorsun. Annalise'e çok âşıksın ama Ak Cadılardan nefret ediyorsun. On dört yaşından beri bir kafesin içinde tutsaksın. Kaçmalı ve o korkunç, katil babanı bulmalısın. Bunu başarmalısın, on yedinci yaş gününden önce hem de. Çünkü sen yok edilmesi gereken bir Bela'sın.

"Karanlık ve tüyler ürperticibir hikaye, unutulmaz bir anakarakter."
-Publishers Weekly-

"İyiyle kötünün sınırlarını zorlayan,korkutucu ve çarpıcı bir kitap. Nathan'ınhayatta kalma savaşı incecik bir ipin ucunda -üstelik bu daha başlangıç."
-Booklist-

"Fazlasıyla iyi ve tehlikeli bir şekilde bağımlılık yapıcı."
-Time-
(Tanıtım Bülteninden)Bela'yı geçen yazdan beri bekliyordum, Esen sağ olsun bende öyle bir merak yaratmıştı ki, kelimelerle ifade etmek için bir Can Yücel olmam gerekir. En sonunda okudum. Bitirdim ve Tanrım!!!!

Annesi ölmüş ve yarı kardeşleriyle birlikte yaşıyor, tabii buna yaşamak denirse. Okuma yazması yok denilebilecek derecede ve daha doğduğu ilk andan itibaren insanların kötü muamelesine maruz kalıyor, suistimal ediliyor. Neden mi? Kara bir cadı olan babası yüzünden. Marcus onlarca Ak cadı, avcı öldürmüş ve onların güçlerini elde etmek için kalplerini yemiş bir canavar. Nathan 16 yaşından önce babasını bulmalı ve üç hediyesini alarak cadı olmalı. Bunu akrabası olan her hangi biri yapabilir ancak Ak cadılardan oluşan konsey buna izin vermiyor. Verse bile bunun bedeli babasının kafasını bir gümüş tepsi içinde sunmak zorunda olması. Ve Nathan babasını öldürmemekte kararlı.

14 yaşında ninesinin elinden alınıyor ve ona temel dövüş sanatlarını öğreten bir cadı ile yaşıyor. Bir kafesin içinde. Zincirlerle. Dışarıda. Çünkü Kara cadı olan yönü onun ve diğer Kara cadıların içeride uyumasına izin vermiyor. Sesler duyuyor. Kendi yaralarını olağanüstü derecede hızlı iyileştiriyor olması ise onu daha da korkunç bir işkenceye maruz bırakıyor. Bu çocuğu her biriniz evlat edinmek isteyeceksiniz. Çünkü neredeyse karşısına çıkan herkes ya onu öldürmek, ya onu kullanmak ya da sadece canını yakmak istiyor. Son yılların en trajik hikayesine sahip olduğu garantisini veriyorum size. Bu çocuğu pamuklara sarıp, tüm insanlıktan uzak bir yerde saklamak isteyeceksiniz.

Nathan’ın hikayesi yüreğimi parçaladı. Çocukları sevmeme rağmen gerçekten onu evlat edinebilirdim. Ninesi, Arran ve bir kaç kişi dışında karşılaştığı her yabancı onu bir şekilde suistimal ediyor. Taaki Gabriel’e kadar. Umarım iyisindir adı gibi kendisi de melek arkadaşım. Kitabın sonu gerçekten çok fena bitti. Seneye kadar nasıl bekleyeceğim gerçekten hiçbir fikrim yok. Böyle bir hikayeye bana merak ettirip okuyanlara lanet okuyorum. Nasıl bitirdiğimi anlamadım. Kitabın tamamı su misali akıp gidiyor. Her sayfa da ayrı biz göz yaşartıcı olaya tanık oluyorsunuz. Üstelik kurgu ve anlatım da harika. Gereksiz gördüğünüz en ufak şey bile geri gelip, Nathan'ın geleceğini oluşturmada önemli bir rol ediniyor. Böyle kitapları sevmemek mümkün değil.Nathan’a çocukluğunda iyi davranan bir kişi daha var: Annalise. Ama keşke davranmasa. Çünkü her hareketi benim gözüme Nathan’a inanılmaz bir acıya neden oluyor. Hayatımda bu kadar şapşal ve sinir karakter görmedim. Biri onu da öldürse gerçekten kına yakabilirim. Buradan Kara cadılara sesleniyorum. Ya da Aklıklarını sömürü unsuru olarak kullanan tüm pisliklere. Şu kızı piyasadan kaldırın ve Natriel'e yol açılsın. Forever Natriel.

BU KİTABI OKUMAMAKLA HATA EDİYORSUNUZ.

Size en son olarak bunu söyleyebilirim. Paranormal kitapları seviyorsanız, buna da bayılacaksınız. İlk on kitabım arasında yerini aldı. Allahım Nat, lütfen mutlu ol. Püf noktalardan çıkardığın kırıntıları değil de, gerçek mutluluğu tat.

ÜKG TANITIM VİDEOSU
Diğer ÜKG üyelerini de es geçmeyin!


Bela Tur Takvimi
Zimlicious - Kitap Yorumu
Kitap Esintisi - Kitap Yorumu
Yorumbaz - Kitap Yorumu
Kitap Hayvanı'nın Günlüğü - Yorum
Sevgili Kitap - Yorum & Okuyucu Testi
Kitab-ı Sevda - Yorum

10 yorum:

 1. Bu kitabı okuyanlar ya çok sevmiş , ya da nefret etmiş anladığım kadarıyla. Ben de alıp bir okuyayım da merakım dizginlensin en azından. :D

  YanıtlaSil
 2. Öyle yap bence de. Ama gönlüm beğenmenden yana. :3

  YanıtlaSil
 3. Aytac6.6.14

  Tek kelimeyle mükemmel bir kitap:) hiç sıkmadan bunaltmadan, her cümlesi, okuyucunun bir sonraki cümleyi merak etmesiyle sürüp giden, elinizden bırakamayacağınız, tadı damağımda kaldı diyebileceğim nadir kitaplardan biridir...

  YanıtlaSil
 4. Sude Özdemir17.6.14

  bu kitabın anlatımı çok kötü diyenler var doğru mu

  YanıtlaSil
 5. heteroguy23.6.14

  yorumun gerçekten hoşta natriel nedir ya !
  cidden siz kızlardaki bu homoseksüellik sevdası nedir ya.

  YanıtlaSil
 6. Biz cinsiyetin ayrımında değiliz. Gabriel fedakar, cesur ve Nathan'a aşık, bu nedenle onunla olmasını istememiz gayet normal. Bunun "homoseksüellik sevdası" ile alakası yok ama senin homofobik olmanla çok ilgisi var. :)

  YanıtlaSil
 7. heteroguy27.6.14

  öylemi forever natriel yazan sensin bu tutumun beni rahatsız ettiği için söyledim şunuda belirtiyim ki bir erkek olarak okuduğum kitaptaki ana karakterin gay durumunda olması beni çok rahatsız eder ayrıca annalise de nathana karşı gayet hoş bir tutum sergiliyor :)

  YanıtlaSil
 8. zeycan31.8.14

  kitap harika ama sonunu anlamadım kafamdaki soru işaretleri cevapsız kaldı. Bence ikinci kitabı felan olmalı çünkü bu son gbi değildi

  YanıtlaSil
 9. 3 kitaptan oluşacak Zeynep.

  YanıtlaSil