7 Mayıs 2014

24. ÜKG Blog Turu: Efsane || Marie Lu - Efsane Üçlemesi (Yorum) - Efsane'den Önceki Hayat


Yaklaşık 5 aydır Efsane'yi her birimiz merak ediyoruz ve en sonunda geldi. Bizler de çatladık emin olun. June ve Day'in maceralarını okumak için her bir ÜKG üyesi deli oluyordu.

Bu turda hem Efsane'yi yorumlayacağım, hem de okuduğum Efsane'nin öncesini anlatan kısa hikayeden bahsedeceğim. Karakterlerin şu anki hallerine güzel bir bakış açısı sağlıyor doğrusu

Tur Takvimi

7.05 - Kitap Yorumu  ( Kitab-ı Sevda)
7.05 - Kitap Yorumu ( Yorumbaz )
8.05 - Yazar Hakkında (Zimlicious)
9.05 - Kitap Yorumu ( Kitap Hayvanı)
9.05 - Kitap Yorumu (Sevgili Kitap)
10.05 - Kitap Yorumu (Romancekolik)
10.05 - Kitap Yorumu ( Kitap Esintisi)


Tür: distopya, macera, genç yetişkin
GR puanı: 4.17
Sayfa: 320
Çıkış: 2014 mayıs
Seri: Efsane 1
Puanım:
Gerçek, Efsane'ye dönüşecek

Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. İtaatkâr, hırslı ve kendini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesi?en yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.

"Efsane, söylendiği kadar iyi olmakla kalmıyor, bunu kesinlikle hak ediyor."
-The New York Times-

"Bir 'efsane' doğuyor."
-USA Today-

"Bilimkurgu ve aksiyonun heyecanlı bir karışımı... Bu kitap Açlık Oyunları hayranlarına okumaya değer bir şey verecek."
-Voya-

"Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kıyamet sonrası dünyada geçen romantik bir gerilim… Efsane'yi elinizden düşüremeyecek ve kesinlikle unutamayacaksınız."
-Kami Garcia-

"Farklı karakterleri, yüksek tansiyonu ve siyasi entrikalarla dolu ilgi çekici distopik bir dünya. Eğer Açlık Oyunları'nı beğendiyseniz bu kitaba bayılacaksınız."
-Sarah Rees Brennan-
(Tanıtım Bülteninden)

Life Before LegendEfsane'ye ilk bakışı burada atıyoruz, kronik olarak Efsaneden sonra yayınlandı ama öncesini anlatıyor.

Efsane'yi okumadan 3- 3,5 yıl öncesi. Day sokaklarda yemek bulmak için çabalıyor, uzun süreli açlıklarla savaşıyor ancak hayatta kalmada başarılı. Charlie adlı bir kızla tanışıyor ve arkadaş oluyor. Suç hayatına nasıl başladığını görüyoruz; insanın biraz içi acıyor. 13 yaşındaki bir çocuğun aç kalması... Hırpalanması... Efsane'nin dünyası güllük gülistanlık değil.

Hikayenin yarısında June'un bakış açısına geçiyoruz. Kendisi bir deha, 12 yaşında olmasına rağmen üniversitedeki ilk günü. Bu okuldakilerle sorun yaşamasına engel değil, yaşı akranlarından daha başarılı olduğunu saklamasına da engel değil. Kibir June'un en büyük kusuru bence. Bir çocukla sidik yarışına girişince hem yetenekleri ortaya çıkıyor hem de azarlanıyor. Diğerlerinden farklı olduğunu fark ediyor ama onlarla arkadaş olma çabasından da vazgeçmiyor.

İki karakterin geçmişini daha iyi algılamamızı sağlayan hoş bir hikaye. Efsane'de onları güçlü birer karakter olarak görüyoruz ancak onlarında zayıf oldukları anlar var; ama kabul edelim, zayıf anları tüm benliklerini işgal etmiyor.

Efsane - Marie Lu

Efsane, distopik bir kitap. Şu an bildiğimiz dünyadan çok farklı, insanlar sınavlara tabii tutuluyor, eğer belirli bir puan yapamazsanız çalışma kamplarına gönderiliyorsunuz. 10 yaşında June bu dünyada yaşayan zengin bir öksüz. Asker ve hacker abisi ile yaşıyor ve kendisi bir deha: Cumhuriyet'in tek dehası. Cumhuriyet'te 1500 olan en üst sınav skoruna ulaşabilmiş tek kişi. 12 yaşında üniversiteye başlamış ve 15 yaşında bitirmek üzere olan bir kız. Hayatın ballı tarafına parmak banmış birisi. Mükemmel bir hayatı yok ama daha kötülerini de görüyoruz. Dünyalar tatlısı abisi Methias ona hem anne hem baba olmaya çalışıyor. Bu konuda oldukça da başarılı.


Kitap iki kişinin gözünden anlatıldığı için bir June, bir Day arasında gidip geliyoruz. Day ailesinin salgına yakalandığını görünce onları kurtarmak için ilaç arayışına giriyor, ancak bu öyle kolay değil. Day Cumhuriyet tarafından aranan azılı bir suçlu, kimse yüzünü bilmiyor. (Çok yakışıklı, mas mavi gözleri, sapsarı saçları var.♥) Üstelik para ile satın almaya kalksa bu tedavi çok pahalı ve bu yeni bir salgın. Çok büyük çıkmazda Day. Zaten ailesi onu ölü biliyor, çocukken testi geçemeyip çalışma kampları diye deney faresi olarak kullanılmak üzere laboratuvarlara götürülmüş. Bu yüzden de bacağının biri hasarlı. Ölü olarak kayıtlara geçtiği için Cumhuriyet'in bilgisayar kayıtlarında parmak izi yok. O bir hayalet.

Hastaneye ilaç çalmak için gittiğinde June'un abisi Methias onu yakalıyor ancak Day kaçmak için onun omzuna bıçak fırlatıyor. Methias ölüyor. June bunun üzerine bir cadı avı başlatıyor ve bölgede Day'i arıyor.

Ama June'un keşfedecek çok şeyi var. Ya ailesi bir kaza sonucu ölmemişse? Ya Methias bir şeyler keşfettiği için resimden çıkarılmışsa?

İşte aylardır beklediğimiz Efsane böyle distopik ve macera dolu bir kitap. Okurken heyecanlandığım o kadar çok an oldu ki! Özellikle dövüş sahneleri. Ben zaten bu tür kitaplara bayılıyorum. June'un dişi Sherlock oluşu okurken beni mest etti, böyle zeki karakterler bence okumayı çok ama çok eğlenceli hale getiriyor. Aynı alman tanıtım filmindeki gibi binadan binaya atlıyoruz... Distopya diyince duygusuz olduğu gelmesin aklınıza, yüzeyde öyle görünebilir ama en taş suratlı pislik karakter bile derinlerinde duygu ile yönetiliyor.

İlk başta June'un ve Day'in yaşlarının 16 olması bir gözlerimin açılmasına neden oldu doğrusu. Kimin olmaz ki? Hadi Day'den hoşlandım diyelim, çocuk 16 yaşında, gel de sübyancı gibi hissetme. Ayrıca karakterlerin genç oluşunun kurguya etkisi de var. Saçma saçma endişeleri okumak istemem. İşte bu ön yargılarımı yıktı Efsane. Dünyadan dolayı, yaşları genç de olsa karakterler öyle günlük endişeler içinde değiller. Açlık, ölüm ve korku; hayatta kalma çabası... Tam benlik anlayacağınız. Distopyayı bu yüzden çok seviyorum. Legend da favori serilerime girecek gibi. İlk kitabı sevdim, ikinci ve üçüncü kitapta kalp krizi geçireceğimi düşünüyorum. Kitabı bitirir bitirmez normalde yapmadığım bir şey yaptım ve kendimi spoiler bombardımanına tuttum!

SPOİLER ALARMI!

Kitap ayrıca ihanetlerle dolu. Methias'a gözyaşı dökebilirim. O kadar iyi, zeki, sevecen ve fedakar biri neden öldü ki! Yemin ediyorum June ölse bu kadar üzülmezdim. En temelinde June önyargılı şımarık bir kız. Hani abartmıyorum, daha kitabın ilk sahnelerinde bunu görebiliyoruz. Canım Methias'ım. Kuzum Methias'ım. Bir tane Methias'ım.

Kısacası kallbinizi kıracak, ama aynı zamanda romantik anlarıyla yüzünüzü güldürecek, heyecanlı ve aksiyonlu bir kitap. Distopya severler kesinlikle okumalı.

10 yorum:

 1. Selin Avcı7.5.14

  harika bir yorum olmuş yine :) su pis yandaşı bitiriyim hemen başlıyacağım fakat neden 4 puan :D ?

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler Selin. :D Kitap kısa ve kurgu daha tam oturmamış, derinlik tam kıvamında değil; ikinci ve üçüncü kitapta yıkacak bir kurgu gelecek bence. O yüzden 4.
  VE YANDAŞ'A VE YAZARINA ÖLÜM!

  YanıtlaSil
 3. Esra Nazenin Özdemir7.5.14

  Yorumdan sonra kitabı daha çok merak ettim :D çekilişte kazansam keşke. Yaşın etkilememesine sevindim :D .

  YanıtlaSil
 4. İyi şanslar; etkilemiyor ya. :D Sonraki kitaplar için çatlıyorum ben. Methias T_T

  YanıtlaSil
 5. ebru can8.5.14

  Benimde çok merak ettiğim kitaplardan bi tanesi. Merak ve heyecanla bekliyorum okumayı :)
  Yorumun için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 6. Yorumun için teşekkürler Ebru!

  YanıtlaSil
 7. Amphitrite29.5.14

  Bu kitabi okumadığımı (ve biraz okumayi dusundugumu ve yukaridaki yaziyi okuyarak bu yorumu yapiyorum ) baştan belirteyim. Aslina bakilirsa kitap guzel gibi duruyor fakat ozgunluk konusunda ayni seyi soyleyemeyecegim. Ordan burdan toplama gibi geldi biraz bana. Daha onceden okudugum ve izledigim seyleri cagristiriyor. Sanki aclik oyunlari ve star wars in karisimi gibi duruyor :/ pek ozgun degil daha farkli seyler dusunmustum kapagi ilk gordugumde.

  YanıtlaSil
 8. OKUYUCU8.4.15

  şahsen ben 1 ve 2. kitaplarını okudum seri çokakıcı ve sürükleyici ama ikinci kitabın sonunu okuduktan sora çok hayal kırıklığına uğradım hatta bi an kitabın devam etmesi gereken sayfaları olduğunu düşündüm kesinlikle 3. kitap çıkmalı sabırsızlıkla bekliyorum:D

  YanıtlaSil
 9. başak4.5.15

  biri ikiyi üçü okudum çok zevkliydi ama efsaneden önceki hayatı hiç bir yerde bulamadım türkçe çevirisi var mıdır yoksa ne zaman çıkar

  YanıtlaSil
 10. Çevrilmedi o kuzu, çevrileceğini de pek sanmıyorum.

  YanıtlaSil