29 Haziran 2014

Film Yorumu: Aynı Yıldızın Altında || Josh Boone ♥Kitabın film olacağını ilk duyduğum andan beri bu günü bekliyordum, Aynı Yıldızın Altında'yı zaten ilk çıktığı dönemde okumuş, hayranı olmuştum. ÜKG olarak blog tur yaptığımızda da ayrı bir sevinmiş, hatta panda dansı yapmıştım.

Size her şeyden önce şunu söylemek  istiyorum, Aynı Yıldızın Altında harika ve kitap kurtlarını mutlu edecek bir uyarlama. Kitap elbette daha güzel ama bu uyarlama çok farklı, karakter, akış ve olaylar ya aynı alınmış ya da ufak değişiklerle sunulmuş. Bu filmi izledikten sonra, işte bakın böyle kitap uyarlamaları da yapılabiliyormuş diyeceksiniz.

Bir yıldır filmin Türkiyede çıkmasını bekliyorduk, çünkü ÜKG olarak, ta en başında beraber izlemeye karar vermiştik bu filmi.

Size konusundan bahsetmeyeceğim, sadece  kısa bir kaç şey yazıp bu gönderiyi tamamlayacağım.

Filmin başlangıcı aslında size sonunun haberini veriyor, Hazel Grace, Gus'un ve kendi hikayesini anlatmaya başlıyor. Tüm önemli sahneler filmin içindeydi, o çok sevdiğimiz alıntılar da öyle.

"Acı hissedilmeyi talep eder."

"Bazı sonsuzluklar diğerlerinden daha büyüktür."

"Van Houten, Ben iyi bir adamım ama boktan bir yazarım. Sen boktan bir adamsın ama iyi bir yazarsın. İyi bir takım olurduk."

Filmde en çok içime işleyen şey Anna Frank'in evi oldu; yönetmen,  senarist, oyuncular, kurgu, müzik.... herkes öyle muhteşem bir iş yapmış ki siz Hazel Grace'in kendi bedeniyle verdiği mücadeleyi iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Anna Frank ile Hazel Grace o alıntılarla aklınızda öyle bütünleşiyor ki, bazen düşmanınızın kendi bedeninizin olduğunu, umudun ve yaşama isteğinin ne demek olduğunu bir kere daha düşünüyorsunuz. O merdivenleri eziyet içinde çıkması, kansere, kendi bedenine hala buradayım ve yaşıyorum, senin esirin değilim demesi... İçimde uyandırdığı hisleri anlatmaya gerçekten kelimelerim yok.Van Houten ise nefretinizi bir kere daha kazanacak. Daha adamın ilk cümlesi, "Hanginiz Augustus"tu. İlk cümleden daha hakaret etti. Kitapta var mıydı bu hatırlamıyorum, ama adama olan nefretim 3 katına çıktı. Amsterdam her şeyi; duygusallığı, mutluluğu, aşkı ve acıyı size tattıracak.

O son... Bazen nasıl biteceğini bilmek gerçekten de acıyı hafifletmeye yetmiyor. Sigara almaya çıktım demesi, anma töreni sahneleri, mezarlık, Gus'un bıraktığı mektup... Hala gözlerim yaşarıyor. Bu kitabı ve John'u ölesiye seviyorum.

"Senin tarafından kalbimin kırılması bir ayrıcalık olurdu..." Ve oldu.Bu kitabı okumadıysanız, okuyun. İzlemediyseniz, izleyin. Ağlayın, Gus'a ve Hazel'e aşık olun.

Ansel ve Shai'nin oyunculuklarını ise on numara buldum. Shai'yi sevmiyor olmama rağmen bu filmde o Hazeldi, bunu iliklerime kadar hissettim, Gus ise bizim Gus'umuzdu. Bir kere daha izlemek istiyorum. Müziklerine de aşık oldum. Bu filmde sevmediğim hiçbir şey yok. Esprili, hüzünlü, amacı olan ve gerçek bir hikayeyi anlatan muazzam bir film. Film dışında çeviride bazen sorun yaşayabilirsiniz ama altyazı ingilizce bilmeyen kişiler için hazırlandıığı ve Türklerin anlaması için çevrildiği için ona da OK diyorum.

Kısacık sürede, o kadar çok şey paylaştılar ki...

"Belki peki de bizim sonsuza dek'imiz olur.
Peki."Hanife (Romancekolik), Ezgi (Sevgili Kitap), Melis (Okyanusun Sözleri) ve Ezginin kuzenleri bizimleydi bugün. Her birini ayrı ayrı gene öpüyorum buradan.

Pek de kısa olamadı bu yazı ama... ;)


Yazının en sonunda da TFIOS Soundtrack'ı, dinleyin.
0:00 - All Of The Stars, Ed Sheeran
3:56 - Let Me In, Grouplove
8:02 - Not About Angels, Birdy
11:18 - Boom Clap, Charli XCX
14:19 - All I Want, Kodaline
19:13 - Strange Things Will Happen, The Radio Depart
23:43 - Long Way Down, Tom Odell
26:07 - Wait, M83
31:51 - Simple As This, Jake Bugg
35:10 - While I'm Alive, STRFKR
38:59 - Without Words, Ray Lamontagne
43:17 - Tonguetied, Grouplove
46:50 - Bomfallarella, Afasi & Filthy 

8 yorum:

 1. Deniz Kibar29.6.14

  Bak yorumu okurken bile duygulandım bu film ve kitap beni mahvetti :) Bu arada bende Anna Frank'ın evinde acayip etkilendim o sözler ve Hazel'in mücadelesi muhteşem uyumluydu kitabı okurken o kısımda filmde ki kadar etkilenmemiştim bu da bence filmin ne kadar iyi olduğunu anlatmaya yeter :)

  YanıtlaSil
 2. adı duygulanmaya yetiyor zaten. :) Film zaten en sevdiklerimin arasına girdi kitabın yanında. Baş tacı edilir.

  YanıtlaSil
 3. Deniz Kibar30.6.14

  Kesinlikle DVD'si çıktığı gibi alıcam ve bebeklerim için özel bir köşe yapıcam :D Kafayı yiyorum galiba yavaştan :D

  YanıtlaSil
 4. Hahaha :D Çok teşekkür ederim, harika bir filmdi. Melis gergin gergin girdi ama o kadar da etkilenmedi, Melis buluşma var deyince bizden önce geldi resmen. :P Tatlı kız.

  YanıtlaSil
 5. Elcin Karabük1.7.14

  Filmi ve kitabını severek okudum ve izledim. Yorumunu okurken bir daha izlemiş kadar oldum. Çok iyiydi filmi gerçekten. Yorumun için teşekkürler ve Melis'i de izlettirmenize hayran kaldım. Onun katır inadını nasıl aştınız merak ettim :)

  YanıtlaSil
 6. ilkay3.7.14

  Film de kitap da beni mahvetti..Gözyaşlarına boğuldum..Aslında hayatta böyle yani kitap çok içten ve gerçekçi ama Agustus'un yaşamasını çok isterdim tabi..Zaten John Green harika bir yazar ve hiç abartısız okuduğum en iyi kitaplardan biridir..Genelde böyle harika kitapların filmleri beklentimin çok altında oluyodu ama gerçekten bu film harikaydı.. :)

  YanıtlaSil
 7. Steel Heart8.7.14

  "Güzele bakmak sevaptır." favori repliğim :)

  YanıtlaSil
 8. Selin3.9.14

  Ya aglattin beni yine zaten o kitabi ve filmi düşündükçe gözlerim doluyor :'( muhteşemdi ya ayrıca ansel ( askiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ) tam anlamıyla Gus olmuştu muhteşem bir oyunculuktu :'(

  YanıtlaSil