4 Haziran 2014

Kitap Yorumu: Shield of Winter || Nalini Singh (Psy-Changeling, #13) ÖNERİLİR!Tür: aşk, doğaüstü, bilim kurgu
Sayfa: 416
Goodreads Puanı: 4.49
Çıkış: 2014 Haziran 3
Puanım: 

Bu kitaba aslında yorum yazmayacaktım; hemen değil. Zira finallerim var ve gerçekten ders çalışmam lazım. Aynı şekilde bu kitabı okumayacaktım da. Kendime ne kadar söz geçire bildiğimin farkına varmışsınızdır sanırım.

Nalini, en sevdiğim yazarlar arasında yer edineli uzun zaman oluyor. Yeni kitabı çıktığında da bu yüzden okumamam imkansız, hele Psy serisinin yeni kitabıysa. (Kadının zaten yazdığı iki serisi var, biri bu diğeri Lonca Avcısı.) . Önceki kitapta Kaleb’i okumuştum ve dibim resmen düşmüştü. Buradan o yoruma ulaşabilirsiniz. Bu kitapta ise Arrow’ların arkasındaki sessiz güç Vasic’in hikayesini okuyoruz. Ve Ivy adlı bir E-psy’nin hikayesini. (E-psy duyguları yönlendirebilen bir psy türü)


Vasic’i önceki kitaplardan tanıyoruz. Önemli bir Arrow ve teleportation konusunda bir numara. Kaleb ile yarışır. Ancak Arrowların Ming’in yönetiminde olduğu dönemde yaptıkları vicdanına öyle bir oturmuş ki sadece Psy ırkını kurtarmak ve Arrowların yanında olmak için savaşıyor. İçi çürümüş resmen. Psylerin içinde bulunduğu Netmind’ın yıllarca Sessizlik ile ihmal edilen duygular artık onları zehirliyor. İşte burada Kaleb E-psy teorisi ile geliyor ve dünya çapında 8 Psy’i toplayım Kediciklerin ve Kurtçukların bölgesinde her birine özel bir Arrow vererek Sascha ile eğitmeye başlıyor. Ivy aralarında en çok zarar görmüş, Sessizliği kırılınca bir kez daha uygulanmış ama bu beyninde hasara neden olmuş. Uzun bir süre zombi gibi dolaşmış ama sevgili köpeği Rabbit sayesinde bunun da üstesinden gelmiş.

"You're my hope, Ivy, my beacon home on the darkest night."

Bu Psy ırkını tehdit eden duyguların birleşmiş hali ise sadece başa çıkılacak başka bir sorun.
Artık zehir iyice insaları etkiliyor ve sokaklarda delilerin yaptığı katliamlar boy gösteriyor, işte burada Arrowlardan ve E-psylerden oluşan takımlar devreye girip tüm dünyanın güvenliğini sağlamaya çalışıyor.
Çok sevdiğim, yer yer ağladığım sıcacık bir kitap. Arrow’ların artık daha da içindeyiz. Psylerin ruhsuz halden çıkıp birer şekildeğiştirici kadar sahiplenici, maceracı ve korumacı yapan bu “duygu” faktörünü sevmemek elde değil. Kitabın sonu ise beni öyle mutlu etti ki. Umarım Nalini bu seriyi bitirmeye karar vermemiştir, çünkü şu an en büyük sorun elenmiş gibi bir şey. Vasic ve Ivy’nin ilişkisi hem kalbimi kırkı hem de beni güldürdü. Ivy’nin köpeği ise eminim okuyan herkesi kendine hayran bırakmıştır.

Kitabın genelini etkileyen, sonuna konulan ve Vasic’in ruh halini oldukça iyi yansıtan çelişki ise insanın içini dağlar biçimde. Bu seriyi okumadıysanız kesinlikle okumanız lazım. Çünkü böylesine birbirine bağlı çiftleri Nalini’den başkası yazamaz.

Psy-Changeling serisi gerçekten yaratıcı ve etkileyici bir dünya. Bilindik iki unsuru alıp, yepyeni benzersiz bir dünyayı zaten bir tek Nalini yaratabilir.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder