17 Haziran 2014

Kitap Yorumu: Şimşek Hırsızı (Percy Jackson ve Olimposlular, #1) - Rick RiordanTür: Mitoloji, çocuk, macera, fantastik
Sayfa:  377
Goodreads puanı: 4.18
Seri: Percy Jackson ve Olimposlular 1
Çıkış: 2006
Yayınevi: Doğan Egmont Yayıncılık
Fiyat: 21TL
Puanım:  4,5

Percy Jackson'u duymayan kalmamıştır sanırım. Mitoloji deyince son yıllarda akla gelen ilk isim o oluyor. Filmleri birer rezalet olsa da... Bunu kitabı okuduktan sonra çok daha iyi fark ettim.

Percy Jackson 12 yaşında bir Fury'nin saldırısına uğradığında, kendisi hakkında birçok şey öğreniyor: Mesela Yunan tanrılarının kanlı canlı olduğunu. Babasının da bir tanrı olduğunu ve okuma ve yazmadaki güçlüklerinin, hiperaktifliğinin aslında genetik bir özellik olduğunu. Melezler kampına gittiğinde ve Zeus'un şimşeğinin çalındığını öğrendiğinde tüm hayatı dönülmez bir şekilde değişiyor. Çünkü herkes ondan şüpheleniyor, halbuki bizim oğlan masum.

Şimdi diyeceksiniz bu kız neden yukarıda bu özeti yazdı, biliyoruz! Bilmeyenleri de düşünmeli ama. Percy Jackson beklediğimden çok ama çok daha akıcıydı, bir seferde yutulabilecek hatta yetinmeyip devamı da okunabilecek cinsten. Yalan söylemeyeceğim, bu kadar beklemiyordum. Herkes bana okumalısın deyip duruyordu, ama kitapların zamanı olduğuna inanan biriyim ve bugün okuduğum ve bitirdiğim için memnunum.
Yunan mitolojisini unuttuğumu da fark ettim. Lanet olsun, çok da severim üstelik!!! Görüntü aklıma geliyor ama sentorun adı gelmiyor. Sinir bir durum anlayacağınız. Neyse sonradan toparladım.

Hafif spoiler!

Annabeth ve Percy'nin hayatları insanın kalbini kırıyor doğrusu. 12 yaşında ve 7 yaşında ufacık çocukların bu kadar büyük yükler kaldırması iç sızlatır cinsten. Annabeth'in bu kadar da odun olacağını hiç düşünmemiştim. Benim annem Athena, senin baban ise Poseidon, bu yüzden düşman olmalıyız ne demek ya?

Kitapta en sevdiğim şey ise Medusa çıkmazıydı, beklemediğiniz yerden fırt diye beliriyor bu yılan kadın. Çok eğlenceli saatler geçirmemi sağladılar.Ve bir şey daha anladım, eğer ünlü bir seriniz varsa, sadist bir yazarsınız. Daha kitabın ilk sayfalarında bu  lanetli hastalık Riordan'da da kendini gösterdi. Aldığım duyumlara göre, Athena'nın İşareti insana kendini koltuğa fırlattıra biliyormuş. Bir yazar da bize acısın be! Ruhumu şeytana satacağım bunlardan kurtulmak için, Mephistoteles ile kanka olur, birlikte insan ırkına lanet okuruz.

Kitabı okuduktan sonra taze kafayla bir de filmi izleyeyim dedim ve bu nasıl bir kitap uyarlamasıdır anlamadım, tüm karakterler değiştirilmiş. Olaylar çorba yapılmış, rezil bir şey çıkmış ortaya. Karakterleri rastlantı eseri aynı olan garip bir şey çıkmış. Bu filmlerin yıllarca çıkmasını bekleyen hayranlarına acıdım doğrusu. Eğer böyle berbat bir şey yapacaklarsa, hiç yapmasınlar daha iyi bence. Üstelik dublajlı izlediğim için ona da ayrı güldüm, Grover '"an, aslanım" falan deyip duruyordu. İlk on dakika gülme krizi geçirdim resmen!

Bir de beklediğim şey var, kitapta Percy'nin denizleri yerinden oynatmasını istiyorum. Yıkıp geçmesini, güçlerinin son haddine dek kullanmasını. Böyle güç oyunlarına bayılırım, umarım hayal kırıklığına uğramam bu konuda! Oyş, bol bol dövüş sahnesi, kan ve vahşet istiyorum! Sağ olsun Rick can yaka yaka da bunları veriyor.

Yunan tanrıları da kitapta oldukça önemli yer kaplıyor. Tanrılar bazen çok yılışık (Ares) ve çocuk gibiler resmen. Ve bu öyle ya da böyle olur ya dedirtiyor size. Asarım keserim tarzı olanları da var. Persephone'yi sonraki kitaplarda görmeyi umuyorum.

Kısadan hisse, kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Devamını da bir an önce getirmeyi planlıyorum. Yeni kitap çıkmadan fandom'a yetişmiş olacağım. :D

26 yorum:

 1. Haylaz17.6.14

  Ben serinin 4. kitabını beğenmiştim en çok :3

  YanıtlaSil
 2. Ona da geleceğiz yavaşl yavaş. :3

  YanıtlaSil
 3. Nihayet okudun be Mörv! Çok mutluyum, Büşo'ya okutacağım. Herkes sırayla okuyacak bu seriyi nihahaha. 3:)


  Daha ne ekşınlar, ne tanrılar göreceksin. İkinci seriye geç sen hele. :3 Bu arada Persephone ara kitaplardan birinde vardı sanırım. Onları da atlama yani. :D

  YanıtlaSil
 4. Hıhıh, okuruz canım! :D


  Bak onlar hiç aklıma gelmemişti, hemen bakıyorum! Persi'yi kaçırmak olmaz.

  YanıtlaSil
 5. Nurbanu17.6.14

  Herkes çocuksu dediğin için okuyamadım bir türlü sizce öyle mi?

  YanıtlaSil
 6. Herkes aptal. :3 Oku. :*

  YanıtlaSil
 7. Kuzenim başını etini yiyor oku oku diye, dayanamayıp aldım ben de geçenlerde.. Başlamadım henüz.. Açıkçası biraz çocukça bir kitap mı diye tereddütlerim var ama Yunan Mitolojisi'ne de bayılırım! Seveceğim gibi. Yorum için eline sağlık, çok güzel her zamanki gibi. :)

  YanıtlaSil
 8. Kitap çocuk kitabı ama gayet tok bir anlatımı var. Bence oku. Ay çok teşekkür ederim! muah ♥

  YanıtlaSil
 9. Mertcan Ölçer17.6.14

  Nasıl mutluyum şu an...

  http://25.media.tumblr.com/942c143600c411c9de19cb1480a87ea6/tumblr_muly845ZVL1shatvfo1_r3_500.gif

  http://i1227.photobucket.com/albums/ee425/spnlittlebro/Ash%20folder/Welcome2.gif

  çok sevdiğim bloggerlar çok sevdiğim serileri okurlarsa çıldırırım ki ben...

  WELCOMEEEE

  Evet, ilk seri yorumlara dayanarak söylüyorum ki çocukça. Çünkü çocuklar için yazılmışcıklar. Ben onlara 'popcorn movies' tarzı gibi bir şey söylüyorum. :P Ama Olimpos Kahramanları serisi genç-yetişkin romanı, Athena'nın İşareti'nde özellikle görüyoruz bunları ve aman neyse, ÇOK SEVİNDİM DURMAYIN OKUYUN BU SERİYİ

  http://images.tenplay.com.au/~/media/TV%20Shows/ELEVEN/Supernatural/Galleries/Castiel%20Gifs/tumblr_inline_mrtvimKgsH1qz4rgp.gif

  YanıtlaSil
 10. Giflere öldüm ya! Hoşbuldum! Her Percy yorumda seni aynı heyecanla bekliyorum! :D

  YanıtlaSil
 11. Benzersiz Uclu17.6.14

  Yaşasın! Ben de Ütopik Kızlar ne zaman Percy'yi okuyacak diye düşünüp duruyordum! Merak etme, Rick Riordan biraz sadist olsa ve bazı kitaplarda bizi çileden çıkarsa da gerçekten harika bir yazar. İstediğin dövüş olsun, serinin bütün kitaplarında bol bol savaş var.
  Filme gelirsek, Canavarlar Denizi'ne büyük bir hevesle gittim ancak yine de biraz hayal kırıklığına uğradım. İlk filminden çok daha iyiydi ama yine de beklentilerimi karşılamadı.
  Neyse, sen bu seriyi al, oku ve çıldır! Bu arada Annabeth'in odunluğu konusunda o kadar da emin olma derim ben. Kızcağız son kitapta tabularını az da olsa yıkıyor. Olmpos Kahramanları serisinde kendini aşıyor artık, o derece.
  Çok mutluyum! Hemen bütün kitaplarını okuyup yorumla Merve, lütfeeen :'(

  YanıtlaSil
 12. Cessie Balık17.6.14

  Çok güzel seri ya bu.

  YanıtlaSil
 13. Mertcan Ölçer17.6.14

  Her zaman, her zaman ve silinmemis bu yorum :O :3

  YanıtlaSil
 14. Bu kitapta tam bir odundu ama, ona laf edemezsin. :D Öyle yapmayı planlıyorum, bu yaz Riordan yazı olacak. :3

  YanıtlaSil
 15. persi fanı17.6.14

  Ben de en ck labirent savasi ni beenmistim kalipso fln adaassaa

  YanıtlaSil
 16. Alican Bozkurt17.6.14

  Tebrikler! Wohoo! Serinin kitapları gittikçe güzelleşiyor! :3

  YanıtlaSil
 17. rümeysa17.6.14

  percy nin denizleri oynatmasını mı istion diğer kitapları da oku tatmin olursun heleki athenanın işaretinde bi kapışma var

  YanıtlaSil
 18. RIORDAN YAZI! Hayır, geri gelip yorumları kontrol etmedim.
  *whispers: percy'nin doğum gününde hades'in evi yorumunu paylaşsan mithiş olur*
  *whispers even more silent: 18 ağustos...*

  YanıtlaSil
 19. rümeysa17.6.14

  bu kitaba çocuk kitabı denilmesi tam bir salaklık bu kitaplarda geçen olaylar çocukça mı büyük birisi bunlara katlanamaz hatta normal bir insan bunaa katlanamaz bu seriye çocuk kitabı denilmesinin nedeni karakterlerin başından geçenlerin onlar henüz çocukken yaşanıo olması birinin başından geçenleri o 20 yaşındayken mi anlatsınlar? o zaman karmaşık olur bu seriye çocuk kitabı denmesi cidden mallık bazı kitapları okurken ağlamıştım. bu seri kesinlikle çocuk kitabı değil okursan sen de anlarsın.

  YanıtlaSil
 20. rümeysa17.6.14

  seriyi okumaya devam edersen bu serinin çocuk kitabı olmadığını göreceksin

  YanıtlaSil
 21. hahah :D o güne kadar bitiririm gibi geliyor bana :D Ama bakarız :D Çok tatlısınız oğlum be, sizi kiloyla mı veriyorlar! :D

  YanıtlaSil
 22. bianca18.6.14

  çok büyük bir hayranım kitaplar hakkında en çok sinir olduğum yorum onların ÇOCUK KİTAPLARI olduğunun savunulması pardon ama bunu söyleyen çoğu kişi kitaplardan bi bok anlamaz kitaplar yalnızca süregelen maceralardan oluşmuyor aynı zamanda içimzde adeta kuluçkaya yatmış olan hislerimizi uyandırıyor

  YanıtlaSil
 23. İkinize de katılıyorum arkadaşlar, ben de böyle olduğunu düşünmüyorum zaten. Ben ki HP'ye çocuk kitabı diyenlere savaş açmış biriyim. :) En kısa zamanda başlayacağım ve çok seveceğime eminim..

  YanıtlaSil
 24. Bikere filmler mükemmel belkide kitabını okumadım ondan

  YanıtlaSil
 25. percyswife6.9.14

  Filmleri gerçekten rezalet. Imdbsi 5.9 ve bence onu bile hak etmiyor.Ben bütün kitapları yalayıp yutmuş bir hayran olarak filmden nefret ettim.Birincisi filmde kitaplara sadık kalınmamış ve 10 kitaplık kurgu bozulmuş.Birinci kitapta çok eğlenerek okuduğum Clarisse ve Pecy'nin tuvalet sahnesi yok.Olay şu ki filmde Clarisse yok.Filmden karakter çıkarmak nedir ? Filmi ilk izlediğimde ben de kitabı okumamıştım.Çok beğenmiştim.Sonra serileri okudum ve tekrar izledim.Film boyunca yaptğım 'ah şu replik yanlış' , 'tanrım Clarisse niye yok? ', 'Annabeth neden Percye düşman gibi davranıyor?' demek oldu.Kitaplarını okumalısın bence asıl o zaman seversin seriyi :)

  YanıtlaSil
 26. Medusa ölmeyeydi iyidi ha sevdim o kadını ben benlik karizma falan :D

  YanıtlaSil