19 Temmuz 2014

Kitap Yorumu: Anna Kan Giyinmiş Kız || Kendare Blake (Anna #1)

Tür: aşk, doğaüstü, hayalet, genç yetişkin
Sayfa: 352
Goodreads puanı: 4.00
İlk Çıkış: 2011
Seri: Anna 1
Puanım:
Düşünceler zamanla bulanıklaşıp kaybolur ama gözler hiçbir şeyi unutmaz…

Cas Lowood, ihbarlar üzerine hayaletlerin peşine düşerek onları yok eden bir hayalet avcısıdır. Yeni görevi ise, evine adım atan herkesi acımasızca öldüren hayalet Anna Korlov'u yakalamak ve ondan kurtulmaktır.

Fakat Cas bu kez daha önce hiç rastlamadığı türden bir hayaletle karşı karşıyadır. Anna'nın içindeki, insanları öldürme isteğinin nedenini öğrendiğinde onun hayatına ve ölümüne dair sırlarla örülü gerçekleri de su yüzüne çıkarır.

Yirmi beşten fazla dile çevrilen ve birçok ödül alan Kan Giyinmiş Kız sizleri doğaüstü fantastik kurgunun romantik öğelerle harmanlandığı sıra dışı bir hikâyeyle tanıştırıyor.Anna'nın hikâyesini aslında aylardan beri merak ediyordum, kitap daha çıkmadan önce Zimlicious bu kitabı okumuştu. Benim de radarlarıma işte o zaman yakalanmıştı. Bir ara başlamış ancak okuma hevesim kaçtığı için yarım bırakılanlar listesine, bir kaç ay kalacağı yere göndermiştim. Geçen gün bu kitabı bitirmek istediğime karar verdim ve başladım.

"Gözlerinizle görebildiğiniz ve asla unutamayacağınız şeyler, karanlıkta saklanan ve sizin hayal gücünüze kalmış şeylerden çok daha kötü olurdu. Hayal gücünün hafızası zayıftır, düşünülenler zamanla bulanıklaşır ve kaybolur fakat gözler hiçbir şeyi unutmaz."


Kitabın aslında bir hayaletin gözünden anlatıldığını sanıyordum, daha gotik daha mistik bir hava bekliyordum, ama olay pek de öyle değil. Belki de kitabı yarım bırakmama sebep budur. Her neyse, kitap nesiller boyu hayaletleri öldürüp onların ruhlarını serbest bırakan bir soydan gelen Cas adındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Aldığı bir ip ucu sayesinde Anna'nın hayaletiyle ilgilenmeye başlayan Cas bu yeni kasabaya geldiği ilk gün hayata dahil oluyor ve hemencecik de düşmanlar ediniyor.

Carmel adlı popüler bir kız ile hayalet hikayelerini öğrenmek için yakınlaşıyor ancak kızın sevgilisi Mike bu duruma içerliyor ve onu bir iki erkek arkadaşı ile Anna'nın evine götürüyorlar. Orada ise Mike'ın intikam almak için Cas'i öldürmeye çalışması ile işler çok karmaşık bir hal alıyor, çünkü Anna, Cas'i kurtarıyor ve Mike'ı öldürüyor. Çok kudretli bir hayalet olan Anna'nın bu davranışı ise Cas'ı bir çıkmazda bırakıyor.Anna'nın daha gotik bir hava da olmasını beklediğimi yukarıda belittim, elindeki bıçağı sağa sola sallayan bir ergen göreceğimi hiç ummuyordum doğrusu. İlk şoku atlattıktan sonra çevirisine rağmen kitabı sevdim, yeni favori yaratığım sanırım hayaletler olacak. Buna yönelik güzel hayaletli kitaplar okumak istiyorum, hatta hayaletin bakış açısından anlatılıyorsa daha da güzel. Öneriniz varsa, bana aşağıdan yazarsanız çoooooook sevinirim.
Çeviriyi ilk başlarda pek beğenmedim ancak kitabın sonlarına doğru daha iyi olduğu da gözümden kaçmadı. Anna ve Cas arasındaki yarı korkutucu yarı cilveli sahneler de çok hoşuma giden şeyler arasında. Size kitabı önersem mi önermesem mi çelişki içindeyim, tamamen size bırakıyorum. Ancak şunu da eklemeliyim, kitabı sevdim ve devam kitabını da okumayı planlıyorum.

Anna'nın güçlenip, ful potansiyelini kullandığı zamanlar ise ayılıp bayılan sahnelere tanık olmuş olabilir odam. Kadın karakterler böyle yıkıp geçince öyle mest oluyorum ki!!!!

Kitabın kapağı  ise ağlama neden olabilir. Kan niyetine konan şeyler salondaki yastıkların kenarlarında duran, sallanan püsküller değil mi? :D

Orijinal kapağın güzelliğine bakar mısınız?

8 yorum:

 1. Yiğit Davutoğlu19.7.14

  Kızın adı Carmel. Bana Sokunma'dan sonra :* :d

  YanıtlaSil
 2. Who cares about that bitch? :D

  YanıtlaSil
 3. Yiğit Davutoğlu19.7.14

  Ben seviyorum ya :D Bir Anna kadar olmasa da. Bir de ikinci kitapta Jestine geliyor o da çok hoş :D

  YanıtlaSil
 4. Başak21.7.14

  2. kitap ne zaman çıkıyor acaba bir bilginiz var mı ?

  YanıtlaSil
 5. 2. kitap çıktı Başak, Lanetli Kızın Hayaleti adı.

  YanıtlaSil
 6. 3.kitabı çıktı mı peki :)

  YanıtlaSil
 7. D&R'da yazarın adını ve soyadını aratırsan öğrenirsin kuzu :*

  YanıtlaSil