10 Temmuz 2014

Kitap Yorumu: Canavarlar Denizi || Rick Riordan - (Percy Jackson Ve Olimposlular #2)Tür: Macera, mitoloji, çocuk, genç yetişkin
Yazar: Rick Riordan
GR Puanı: 4.20
Sayfa: 282
Çıkış: 2005
Seri:Percy Jackson Ve Olimposlular #2
Puanım:


Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri oldugunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?Percy Jackson ve Olimposlular serisinin ikinci kitabında, bu sefer Percy kampı kurtarmak için Altın Postun peşinden gidiyor. Ama elbette öncesi de var. Mesela hayatında ilk defa Percy bir yıl boyunca okula sorunsuz gidiyor, ancak tam okulu bitirecekken saldırıya uğruyor ve spor salonunu yakılıyor, yıkılıyor. Böğ. Bu çocuk bir okula iki yıl gidemeyecek sanırım. Ancak bu macera sırasında, okula gitmesinden bahsediyorum, Tyson ile tanışıyor ve arkadaş oluyorlar. Tyson'un bir kiklop oluşu ise hem bizi şaşırtacak (beni değil, filmi izlemiştim. VE tanrım gene dünyalar kadar fark var!!!!!!!) hem de içimizi eritecek. Bu kadar tatlı bir karakter olamaz. Eğer benden çooook küçük olmasaydı, evlilik teklifi kaçınılmazdı.

Ben gene konuyu anlatmadan ayılıp bayılmaya başladım. :D  Altın postun neden peşinden gidiyor bu çocuk diye de biriniz sormadınız. Çünkü Luke gene bir şeyler peşinde ve bu sefer kampı koruyan, kalkan görevi gören ağacı zehirlemiş durumda. Ağacın koruması olmadan, bizim melezlerin canları tehlikede! Türlü türlü canavar kampa saldırıyor zira! Bir de Tantalus lanetli pisliği var. Şu kampın başına geçenler, Chiron hariç, neden pislik, sorunlu tipler? Burası Melezler Kampı, insanlığın ve tanrıların gelecekleri onların elinde, sen gelmişsin hala manyak manyak sorunlu tipleri başa koyuyorsun. Çok sinirlendim bu olaya.Aslında bu kitap için ne desem bilemiyorum, bir yerden başlayacağım artık. Birinci kitap ile karşılaştırdığımda, bu kitabı çok daha tatlı ve güzel buldum ama birinci kitabın kurgu açısından daha heyecanlı ve sağlam olduğunu da göz ardı edemem. 2. kitabın çok daha büyük sürprizlerle de bitti aşikar. İkisine de 5 üzerinden 5 verdim. Ayrım yapamıyorum, yazarın zaten çok hain olduğunu da söylememe gerek yok.

Riordan garip bir şekilde yunan efsanelerini günümüz hayatına kusursuz bir şekilde sokabiliyor. Geçiş evresini hissetmiyorsunuz, hadi be bu kadar da olmaz demiyorsunuz. Başarısının sırrı sanırım burada olmalı. Üstelik ÇOK AKICILAR! Ben olmayan vaktimde, sınav haftası nasıl oldu da bu kitabı bitirdim gerçekten bilmiyorum.

Tyson aklımda ve gönlümde bir yara olacak kaldı. Biraz aptal, pamuk gibi yüreği olan, Percy'nin ondan utanmasını hak etmeyen, dünyalar tatlısı bir kiklop o. Sevin onu. Kitabın sonunda çok üzüldüm. Hermes'in ise tavrı bana çok babacan ve zıpır geldi açıkçası. Bu özellikleri ondan beklemiyordum. Gene bir artı mistır Riordan için.


Kitapta en çok hoşuma giden şeyler ise yarışlar oldu. :D Taksi sahnesinin de ayrı bir yeri var tabii!

Hala okumadıysanız, burada büyük bir hata var. Ben okuduğum için artık size küçümseyerek bakabilirim. PERCY OKUMAMIŞ!!! VURUN GAVURU!

Not: Kitaptan bu kadar farklı bir uyarlama göreceğimi hiç sanmazdım. Abi nasıl yapıyorlar, kim yazıyor bu senaryonu? Hangi kafada yapıyor, belli değil. Riordan izlemeyerek bence harika bir şey yapıyorsun.

Grover'ın hayatı yazsanız roman olur. Canavarlar Denizinde bizim üçlüyü öyle şeyler bekliyor ki! Ve şu Ares kızı koca çeneli Clarisse'den öyle gına geldi kiiii!

What the fuck are you doing here Grover?

5 yorum:

 1. Mertcan Ölçer10.7.14

  'Hala okumadıysanız, burada büyük bir hata var. Ben okuduğum için artık size küçümseyerek bakabilirim. PERCY OKUMAMIŞ!!! VURUN GAVURU!'
  (çok güldüm buna hahah)

  http://data3.whicdn.com/images/50402529/tumblr_m88heriBEH1rziwwco1_500_large.gif

  Percy Jackson okuyan bir blog olaraktan çok kutsalsın, biliyorsun değil mi? http://i.imgur.com/yULnz86.gif  neyse tamam gif atmayacağım :DDD Üçüncü kitabı çabucak okursun umarım. :3 Benim en çok sevdiğim kitaptır, müthiş karakterler, acıklı sonlar ve bir nevi cliffhanger var. Çabucak gelirsin inşallah. Bu arada çizgi romanları gördün mü? İlk iki kitabın çizgi romanı çıktı. :D

  YanıtlaSil
 2. Vallahi yerim seni ben ya :D 3. kitabı da müsait bir anımda hüpleteceğim. :D Finalsiz mi?? Yaaaav. :( Allahtan 4. kitap var huh.


  http://i.imgur.com/sVub3Gz.gif?2  Çizgi romanları bilmiyordum!! Seri bitsin onlara da bakacağım!! <3 :D

  YanıtlaSil
 3. amigurumi evreni10.7.14

  Bak şimdi çok meraklandım işte çünkü buna benzer bir yorumu 12 yaşındaki kızımdan da duydum.her ne kadar 46 yaşımda da olsam gizli gizli wc ye kaçıpta mı okusam acaba?:)))))

  YanıtlaSil
 4. Percy'nin yaşı yok bence. :) Otobüste de gayet okunabilir.

  YanıtlaSil
 5. Mertcan Ölçer10.7.14

  Bak bak :3

  YanıtlaSil