29 Temmuz 2014

Kitap Yorumu: Hayallerimin Arka Bahçesi || Katherine Allred ( Önerilir! )

Tür: aşk, yetişkin
Sayfa:336
Çıkış: 2012
GR puanı: 4.36
Yayınevi: Koridor
Puanım:

Yüreğinizi ısıtacak, hayal dünyanızda fırtınalar koparacak sımsıcak bir roman

Sığla ağacı… İnsanlar dışarıdan baktıklarında sadece sararmış lifli gövdesini görürler. Oysaki çoğu kişinin farkına varamadığı gerçek değeri onun köklü kızıl yüreğidir, sağlam ve dayanıklı yüreği.

Görünüşte her şey umut vericiydi ancak hiçbir şey hakikati değiştiremezdi. Belli etmemeye çalışsam da eskisinden daha fazla acı çekiyordum. Ne kadar deneseniz de aşk istediğiniz zaman açıp istediğiniz zaman kapatabileceğiniz bir lamba değildir. Tek yapabileceğiniz, ele geçirilmesi imkansız bir kale inşa edene kadar duygularınızın etrafına aşılmaz bir duvar örmektir. Ve bu kaleyi inşa eder etmez o kadar iyi gizlersiniz ki kendiniz bile artık onu göremezsiniz. Nick'e duyduğum aşk da işte böyleydi ve nefreti bir giz perdesi olarak kullanıyordum. O, hayatımdaki her şeyi etkilemişti. İlk kez sığla ağacının özüne inemiyor, onun sararmış ve yıkılmaya yüz tutmuş lifli gövdesini görüyordum.Goodreads bazen beni yanıltsa da bazen de böyle kitapları resmen hiçten var edip gözüme sokuveriyor. Goodreads'ta boş boş gezindiğim anlarda bir anda karşıma çıkan bu harika kitabın da böyle bir hikayesi var işte. Aniden görüp aşık oldum. Türkçesinin olduğunu bile çok sonra öğrendim, zaten çıkarmasalar gerçekten yazık olurmuş bu harika kitaba.


Alix French sekiz yaşındayken kasabasında ayyaş bir adamın oğlunu görüyor ve onu hemencecik kanatlarının altına alıyor. 8 yaşında ancak çok kitap okuyan ve 10 yaşındaki Nick'e üzülen bu küçük ama kocaman kalpli kız, kasabanın tüm yargılayan bakışlarına rağmen dedesi Yargıç ile beraber ona bir sığınak sunuyor. İşte o andan itibaren onlar birbirlerine aitler; ancak zaman geçip hayat aralarına giriyor ve yaptıkları seçimler bu ikiliyi ayırıyor. İkisi de çok büyük acılar çekiyorlar. Ancak her zaman bir umut var onlar için.

Yukarıdaki özet pek bir gizemli oldu ve kitabın kapağındaki toz zerreciğine bile dokunamadı. 8 yaşında bir sığla ağacı ile başlıyoruz, sonra yıllar geçiyor, hormonlar devreye giriyor, 16, 17 ve 18 oluyor bizim kızın yaşı. Kendisinden büyük Nick ile tutkulu ama can yakıcı bir ilişkisi oluyor Alix'in. Nick ise her zaman omuzlarında dertleri olan birisi. Ve bir gün hayatlarını kuzeye yönetmek isterken, beklenmeyen oluyor ve ikili ayrılıyor. 15 yıl sonra tekrar buluşmaları ise can yakıcı ve bazen de o kitabın ilk başındaki masumiyeti bize hatırlatıyor.

Çok sevdiğim kitaplara asla güzel yorumlar yazamıyorum. Bu kitapta sanki kötü bir yoruma feda edilecek gibi. Sakın yorum kötü geldi diye atmayın bir köşeye, aşık olacaksınız çünkü. Anlatımı, kurgusu, ince ince işlenmiş karakterleriyle sizi içine çekecek ve asla bırakmayacak.


Nick çocukken onu pamuklara sarmalamak, yanaklarındaki gamzelere birer öpücük kondurmak isteyeceksiniz.

16 yaşına girdiğinde kendine bu kadar eziyet etme demek.

20 yaşında hatasını siz görecek, yapma demek isteyeceksiniz ama çok geç olacak. Hem sizin hem de Alix'in kalbini kıracak.

35 yaşında o büyülü çekiciliği ile kalbinizi çalacak ve ondan nefret edeceksiniz. Sonra tekrar seveceksiniz.

Alix 33 yaşındayken ona ipekten bir kundak yapıp saçını okşamak ve her şey geçecek demek isteyeceksiniz. 

Ama siz ne isterseniz isteyin ikisi de çok güçlü karakterler ve kendi yollarını çiziyorlar. Alix'in korunmaya muhtaç ama cesur çocuk hali, güçlü ve acılar içinde bir kadına yer bırakacak."Sana bu sözü veriyorum işte. Eğer sensiz yaşamam gerekse bile, seni öleceğim güne dek seveceğim. Ve bundan 50 yıl sonra bile olsa, geri dön Nick Anderson. Beni anlıyor musun? Seni bekliyor olacağım."
Gel de duygulanma...

Her karakter o kadar çok değişimden geçecek ki! Bazen siz her şeyi görecek, tahmin edecek ama Alix görmediği için delireceksiniz. Bu Amerika'nın güneyindeki kasabanın ne olaylara sırdaşlık ettiği sizi şaşırtacak. Erdem denilen yalanların ardında yatan iki yüzlü insanlar ise sizi çıldırtacak. Anlayacağınız 300 sayfada dünyalar dolusu duyguyu tadacak ve yüzünüzde bir gülümseme ile kapatacaksınız.

Size bir kaç aylık aşk hikayesini değil de gerçek bir hikayeyi sunmuş adeta yazar. Kimse mükemmel değil defalarca vurgulanmış. Hatalar insanlar için ve affetmek büyüklüktür de öyle. Aşk işgal eder diyebilirim bu kitap için.

Uzun lafın kısası, size tüm kalbimle öneriyorum bu kitabı. Alın, okuyun. Yer yer heyecandan okuyamayıp kapatın. Ama sonra tekrar açın. Sevin bu kitabı, ben öyle yaptım çünkü!

Bu kitapta bir çocuğun masumiyeti, gençlik heyecanları ve yetişkin insanların çelişkileri var. Bir kitapta yazar adeta dünyayı toplamış! :D Bana arkadaşlığı, tutkuyu, acıyı ve şefkati, masumiyeti bir hikayede yaşatan kitaplara bayılıyorum.

3 yorum:

 1. Melis **Okyanusun Sözleri29.7.14

  İnsanın bi daha okuyası geliyor yea :)))

  YanıtlaSil
 2. Bence de gelir. Çok güzel.

  YanıtlaSil
 3. ya okadar güzel ki sanki onla hayatın tadına vaıyorum

  YanıtlaSil