16 Temmuz 2014

Kitap Yorumu: Mekanik Kalp || Mathias Malzieu
Tür: Aşk, genç yetişkin
Sayfa: 138
GR puanı: 3.61
Yayıncı: DEX
İlk Çıkış: 2007
Film: Evet
Fiyat: 14TL
Puanım:

Jack dünyanın en soğuk gününde doğar. Ancak kalbi donmuştur. Doğumuna yardım eden yarı-büyücü, yarı-şaman ebe, sakat kalbin yerine bir saat yerleştirerek bebeği kurtarmayı başarır. Jack artık tüm duygusallıklardan uzak durmak koşuluyla yaşayabilecektir: Yani öfkelenmemeli ve en önemlisi de âşık olmamalıdır. Ama küçük bir sokak şarkıcısının kor gibi bakışları, kahramanımızın kalbini çetin bir sınamadan geçirir. Her şeyle karşılaşmaya hazır olan Jack, onu İskoçya’nın koylarından alıp Granada’ya değin götürecek ve ona aşkın eziyetiyle birlikte büyük zevklerini de tattıracak olan, Don Kişotvari bir aşk arayışına atılır.
Aşk gerçeğinin fantastik unsurlarla iç içe geçtiği bu modern masal, ironinin zorlu zirvelerinde geziniyor. Mekanik Kalp, farklı olanı reddetmenin şiddetini, büyük çocukların takdirine sunuyor.

Bu kitabın ilk önce kapağı dikkatimi çekti, sonrasında da konusu. Çok ilginç değil mi ama? Kitabı defalarca gördüm, ancak elim gitmesine rağmen almadım, goodreadsta puanının düşük olmasının çok önemli bir payı var bunda. Neyse ki bu seneki DEX indiriminde, kaptım. Gene almayabilirdim ama zamanı geldi herhalde.

Mekanik Kalp, ufak bir kasabada dünyanın en soğuk gününde kalbi donan bir bebeğin hikayesini anlatıyor bize. Bir annenin sevgisini ve bencilliğini; aşkın her zaman can yaktığını...

Jack'in kalbi donduğunda, Madeleine, kasabanın doktoru, cadısı ve delisi, kalbinin çalışması için guguklu bir saat takıyor ve ona diyor ki;


Ancak Jackbiraz büyüdüğünde Bayan Akasya'yı görüyor ve günden itibaren kalbi bir tek onun için atıyor. Onun kalbini kazanmak için yaptıkları ise azımsanacak türde değil.

Mekanik Kalp aslında oldukça sıkıcı başlayan bir kitap. Ancak Bayan Akasya işin içine girdiğinde öyle romantik ve dokunaklı bir hal alıyor ki size anlatamam, hikayenin sıkıcığı kendini hoş ve heyecanlı, biraz da yürek burkan bir seyire bırakıyor. Modern bir Pinokyo hikâyesi okuyoruz, elbette biraz daha duygusal ve oldukça erotik. Erotik dediğim için eminim şaşırmışsınızdır. Ben de çok şaşırdım emin olun, öyle vıcık vıcık terli terli bir erotikliği yok. Dokunuşlar ve metaforlarla ifade edilmiş. Ve çok hoş. 


Aile konusunu ise çok gerçekçi bir şekilde, abartarak işliyor. Peki nasıl oluyor bu? Oğlunu seven ve kalbinin kırılmasını istemeyen bir anne düşünün, sonrasında ise bir çılğınlık ve fantastik güçlerle neler yapabileceğini. İşte böyle bir ortamda Jack doğuyor. Madeleine aslında sizin anneniz, bunu unutmamak gerek.Bu kitabın mutlu sonla bitmesini gerçekten çok istedim ancak hasbelkader bu mümkün olmadı. Yani kitabın sonunda kalbiniz kırılacak. Gene de okuyun ama, pişman olmazsınız. Üstelik şu aralar D&R indiriminde 5 lira gibi cüzi bir miktara alabilirsiniz. Ve üstüne üstük bir de filmi çekilmiş. Film diyorum ama aşağıdaki trailerdan da gördüğünüz üzere bir animasyon, kitaptan çok daha eğlenceli bir hali var. Vakit bulunca izleyeceğim. Kalbim tekrar kırılacağını bile bile!

Jack and the Cuckoo-Clock Heart
6 yorum:

 1. Berfin Kanat16.7.14

  Kitabın nasıl bittiğini unuttuğumu sanıyordum ki şimdi hayal meyal hatırladım :>

  YanıtlaSil
 2. Evet, filmi nasıl izleyeceğim merak ediyorum. :(

  YanıtlaSil
 3. Bende de tam tersi. Ne zaman aşk başladı sıkıldım.

  YanıtlaSil
 4. Elif Sude Çimşir25.5.15

  Kitabını okumadım ama animasyonunu henüz izledim, belki Fransızca olmasından belki de başka bir şeyden bana o aşk duygusunu veremedi, belki Amerikan yapımı bir şey olsaydı çok daha iyi işlenebilirdi. Ama yine de ince ayrıntılar çok hoştu, yalnızca kızda neden dikenler çıktığını anlayamadım.
  Kitabını da merak ediyorum ama umarım filmi gibi hayal kırıklığına uğratmaz.

  YanıtlaSil