28 Ağustos 2014

Kitap Yorumu: I Become Shadow || Joe Shine


Tür: Bilim kurgu, aşk, genç yetişkin
Sayfa:304
Gr puanı: 4.22
Seri: Belli değil
TR: Çıkmadı
İlk Çıkış: 1 Ocak 2014
Puanım: 

Guguk Kuşu'nun ardında bıraktığı gerilim ve belki adrenalin beni yeni bir kitap aramaya itti. Aslında Guguk Kuşu bitmeden önce aklımda Mina Urgan okumak vardı, ama durumu değerlendirdikten sonra, beni paranormalden aşağısı kesmez dedim. Sonunda ise genç yetişkin bilim kurgu bir kitapta karar kıldım.

Aslında I Become Shadow uzun zamandır listemde olan bir kitap değil, daha bir kaç gün önce listeye girdi.


Ren Sharpe 14 yaşında, oldukça sıradan eziklenen bir lise öğrencisiyken, bir gece aniden kaçırılır. Ve kaçırıldığı yerde, FATE adı verilen bir organizasyon, geleceğin liderlerini korumak için, ölmek üzerine olan gençleri alıp birer ölüm makinelerine dönüştürdüğünü öğrenir. Gelecek 4 yılı bu hapishanede eğitim alarak geçirecektir. Ve 4 yılın sonunda gelecekte büyük işler başaracak bir insanla "bağlanacak" ve tek amacı o insanı korumak olacak. Bir katil olacak.

Ancak 4 yılın sonunda onu hiçbir şey, başına geleceklere hazırlayamazdı.

I Become Shadow oldukça iyi başladı, gelecekten, 4 yıl sonrasından Ren bize hikayeyi anlattı. Nasıl vasat bir lise öğrencisi olduğunu, nasıl kaçırıldığını ve bu nazi kampı gibi yerde, ne kadar ölüm olduğunu... 200 öğrenciden sadece 39'u (29 muydu?) hayatta kalmayı başarmıştı. Özellikle "Ateş" denilen ve vücuttaki sinirleri öldürüp, Shadow adı verilen bu koruyucuların acı hissetmemesini sağlayan bu aşı onların en büyük düşmanlarından biriydi. Zira her gece yapılan ve onları gerçekten yakan, müthiş acılar çektiren bir ilaç.

Ren orada edindiği arkadaşı Junie, onun tutunmasını sağlayan yegane kişilerden biri. Hem en iyi hem de erkek arkadaşı.

Kitabın başı ve ortaları çok iyi. Ancak Ren'in Junie'ye aşık olup, "bağlanması" işleri bir anda karıştırıyor. Çünkü bu bir anda iki kişiye aşık olmak gibi. Bu başlarda oldukça güzel ele alınmış, ancak sonrasında olaylar bir anda inandırıcılığını kaybediyor. Junie'nin tavrı, Ren'in tavrı ve nihayetinde "bağlandığı" kişi Gareth büyük bir değişime maruz kalıyorlar. Karakterlerin gelişmeleri, kitabın sonunda, başındaki gibi işlenmiyor ve bir anda 5 vereceğiniz kitaba "bu ne be?" deyip 3 veriyorsunuz. Eğer son daha detaylıca ele alınsaydı, çok güzel bir kitap olabilirdi.

Kitap Joe Shine'in ilk kitabı. Adamda gerçekten umut var. İleri ki kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Bu kitapta batırdığını, diğer kitaplarında geliştireceğini umarak elbette. Yazarın bu kitabını tutkuyla önermiyorum size, fena değil demek geçiyor içimden. Ancak ilerde çıkaracağı kitapları kesinlikle takip etmek gerekir.Gareth'i korumak kolay olacaktı, ama bu salakları benden korumak gerçekten zorlu bir mücadeleydi.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder