20 Ağustos 2014

Kitap Yorumu: Beware the Wild || Natalie C. Parker


Tür: Genç Yetişkin, Aşk, Gizem, doğaüstü
Sayfa: 336
Çıkış: 21 ekim 2014
Tr Çıkış: Hakları alınmadı.
Seri: Şu an için yok
Puanım: 

En tehlikeli sırlar, unuttuklarımızdır.

Sıcak bir haziran günü, Sterling’in abisi öfkeyle bataklığa gider ve o gün ondan haber alınamaz. Normalde bu pek endişe edilecek bir şey değildir, ama kasabada bu bataklıkla ilgili korkunç efsaneler dolaşıyordur. Giden aklı sağlim dönmüyor, bataklık insanlarla oynuyordur.

Akşam yemeği vakti annesi kızı Sterling’i çağırdığı sırada, abisi yerine bir kız çıkar bataklıktan ve ondan itibaren, abisi Phil’in bütün hayatını bu kız çalar: Arabasını, odasını, anılarını… İlk başta bunu bir tek Sterling hatırlar ve ailesine bunu açıkladığında doktoru çağırırlar. Sterling bütün hareketini güneş çarpmasına vurur ve gece abisini hatırlamaya çalışsa da yavaş yavaş bu yeni kız Lenora May’in abisinin hayatını daha fazla çaldığını fark eder: Anılarında bile. Ancak Sterling bu yabancı kıza abisini ve onun anıları çaldırmamaya kararlıdır. Bu andan itibaren bataklığa karşı soğuk bir savaş başlatır. Heart adlı bir çocuğun da bataklığın farkında olması, bu ki karakteri birbirine yakınlaştırır.Kitabın çok heyecanlı bir anlatımı var. Bataklık olayı gerçekten ilgi çekici ve gizemi de oldukça sürükleyici. Peri masalı kıvamı var, sanki Hansel ve Gratel gibi. Sterling’in anoreksik oluşu, Phil’in öfke sorunları… Gerçekçi karakterler. Anlatımı da oldukça güzel. Kitabın ortalarına doğru bataklığın sırrı hem aydınlanıyor hem de daha karışık bir hal alıyor.

Kitabı gerçekten sevdim, hem tok bir anlatımı var hem de gerçekten kötü adam bulmak zor. Lenora ve abisi aslında Sterling ve Phil. İki farklı yola giden ama aynı şeyi isteyen kardeşler onlar. Kitabın sonunda bile, Fisher’dan nefret edemiyorsunuz. Shakespeare’ın evrensel karakterleri vardır ya, bir yandan bu kitabın karakterleri de öyle. Hayatta kardeşinden başka kimsesi olmayan birinin, onu korumak için elinden gelen her şeyi yapması; hatta bu kendi yozlaşmasını başlatsa bile.

Kitabın romans unsuru pek oturmamıştı bence, Heath ikinci sınıf bir karakter. Ancak kitabın asıl konusu ailenden kopamazsın olduğu için bence o kadar da önemli değil. Gerçi kitabın sonuna doğru sevimliliği arttı…

Bataklık Sterling'i de baştan çıkacak mı yoksa gerçekten daha mı güçlü artık. Aklımda sorular! Kitabın haklarını kimin alacağı heyecanlı bir bekleyiş benim için! :D

Beware the Wild, Natalie C. Parker'ın ilk kitabı. Bence oldukça iyi bir iş çıkarmış! :D

1 yorum:

  1. Kübra Şen21.8.14

    kapağına bayıldım :) harika gözüküyor

    YanıtlaSil