13 Ağustos 2014

Kitap Yorumu: Fahrenheit 451 || Ray BradburyTür: distopya, klasik
Sayfa: 242
Çıkış: 1953 / 2013
Goodreads puanı: 3.94
Fiyat: 13.00
Puanım: 
Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı... Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek... Montag'ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra... İşini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri. Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun.

Fahrenheit 451'i duymayan kalmamıştır sanırım. Amerikan yazar Bradbury'nin 1953'de yayımlanan kitabı. Distopik bir dünyada geçiyor ve itfaiyelerin ve kitapların üzerine odaklı. Günümüzde itfaiyeler yangınları söndürmek ile yükümlü iken, gelecekte bu pek de böyle değil. Onlar kitapları yakıyorlar. Toplum o hale gelmiş ki, insanlar okumuyor, bütün gün televizyon başında körelmiş vaziyette oturuyorlar. Kitaplar yasaklı. Gazeteler yok. Sorgulamayan bir toplum içindeler. Sorgulayan zihinler ise anında imha ediliyor. Ve tüm bunlar aslında insanların kendi rızaları ile olmuş. Onlar okumayı bırakmış... Televizyonun insanlar üzerindeki etkisi vurgulanmış. Hani insan kendi kendine yaptığını başka hiçbir şeye yapmaz diye bir söz vardır, bu kitapta bunun işleyişini ve sonuçlarını görüyoruz.

İşte böyle bir dünyada Montag adlı bir itfaiyenin bir kız yardımıyla hayatı nasıl sorgulamaya başladığına tanık oluyoruz. Oldukça ilginç bir kitap. Hele kitabın sonu ise gerçekten biz de böyle düşecek miyiz dedirtiyor.

Kitabın içinde de savaş sürekli geçiyor. Ancak umursamaz bir hava var. Okumayan bir topluluğun hissizleştiği de oldukça bariz şekilde aktarılmış yazar tarafından. Hele o kadar kötü ki, intihar o kadar yaygın ve genel bir olay ki, intihar eden insanlar için gezici ilk yardım hizmeti veriliyor. Tüyler ürpertici değil mi? Dolapta saklanan öcülerin itfaiyeciler olduğu, insanların robot halinde yaşamlarını sürdüğü ilginç bir kitap.

Fahrenheit 541 kağıdın alev aldığı derecedir.

"Değişen Dünyanın İnsanları" olarak sinemaya uyarlanmış. Ancak film kitaptan oldukça farklı, oturup tamamını izlemedim, kitabın bıraktığı etkiyi lekelemek...

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder