9 Ağustos 2014

Kitap Yorumu: Larger Than Life (Novella) || Jodi Picoult


Tür: Çağdaş
Sayfa: 78
Türkçe: ---
Seri: Leaving Time öncesini anlatıyor.
Puanım: 

Larger Than Life dikkatime Amazon'un bedavalar listesi yüzünden geldi. Ben de bu ünlü yazarı daha önce okumadığım ve kitabın kısa olması nedeniyle bir bakmak istedim. Kitabı daha bitiremeden de Leaving Time adlı bir romanın öncesini anlattığını öğrendim ve o kitap da kesinlikle listeme girdi. Kitap hala Amazonda bedava, buradan indirebilirsiniz.


Kitapta Alice adlı bir kadının bakış açısından çocukluğunu ve yaşadığı zamanı görüyoruz. Alice'in annesi üniversite profesöründen hamile kalıp okulunu bitirmeden ayrılıyor ve Alice bakmak için ayrıldığını da kıza hayatı boyunca belirtiyor. Bilim Alice'in annesi için önemli bir konu ve kızının da kendi yapamadığı şeyleri yapmasını istiyor, buna  da yönlendiriyor onu. Alice de bu durumdan memnun, işte bugün yabacı bir diyarda gözlem yaparken karşılaştığı,  annesi öldürülen bir yavru fili kaldığı kampa gizlice sokmasına neden olaylar dizisi böyle başlıyor.

Kitapta filler hakkında ve anne kız ilişkileri hakkında o kadar çok detay var ki! Kitap %80i ile içimi parçaladı. Gerek fili kurtarma çabası, gerek çocukluğunda ve gençliğinde yaşadıkları olsun... Kitabın dili çok hüzünlü ve bir o kadar da gerçekçi. Sizi bir kara delik gibi içine çekiyor. Ancak kitabın sonunu hiç de gerçekçi bulamadım.

Spoiler.
Neo'nun ihaneti ise acıttı.(Neo yavru file bakmasına yardım eden bir yerli) Ancak bu kitabın akışını etkileyen bir şey değildi. Asıl etkileyen kitabın sonunda annesinin "beyin hakkında çok şey biliyorsun, ama kalp hakkında pek bir bilgin yok." demesi... yıllarca kıza eziyet ettikten sonra bu kelimelerin buraya konması bence inandırıcı değildi. Kitabın tonundan da farklıydı ve yakışmamıştı. Daha sinsi bir şekilde yazar bunu ifade edebilirdi.
Spoiler sonu

Her şeye rağmen çok sevdiğim bir novella oldu. Leaving Time'ı da okumak için çok sabırsızım. Alice'ın kızının bakış açısından anlatılıyormuş. Size de öneriyorum!
April Yayınlarından aldığım habere göre Leaving Time'ı Aralık gibi okuyabilecekmişiz. Larger Than Life de yayın listesinde!

2 yorum:

  1. Parşömen Hırsızı16.8.14

    Zaten o bi jodi picoult kadinin her kitabindan sonra bir iki gun kendine gelememek adettendir bi icin parcalanacak bi durup dusuneceksin boyle

    YanıtlaSil
  2. Ay deme öyle, sonra nasıl okurum. :D

    YanıtlaSil