22 Ağustos 2014

Kitap Yorumu: We Were Liars || E. Lockhart


Tür: aşk, genç yetişkin, gizem
Sayfa: 240
Goodreads puanı: 3,92
Seri: yok
Türkçe: yok
Puanım: 

Güzel ve seçkin bir aile.
Özel bir ada.
Zeki ve sorunlu bir kız; tutkulu, politik bir oğlan.
4 kişilik bir arkadaş grubu --Liars-- Yıkım yaratan bir arkadaşlık.
Bir isyan. Bir kaza. Bir Sır.
Yalan üstüne yalan.
Gerçek aşk.
Gerçek.

Cadence 17 yaşında bir kız ancak dedesinin adasında geçirdiği 15. yaşının yazını hatırlamıyor. Ve kimse de ona söylemiyor. Annesinin dediğine göre, ona olanları dediklerinde ertesi gün olanları unutuyor. Migreni var. Ve 15. yaşının yazını hatırlamakta kararlı.

Bu kitap bir garip, ama güzel bir garip. Cadence'nin anılarının peşinden koşması, ailenin birlikte ama yıpranmış hali ve bunların ardındaki gerçek. Ben kitabın başında aslında bu gerçeği fark ettim. Kitapta ip uçları var, ama bu kadar bütün olacağını ummamıştım. İnsanın içini paralayan bir hikaye.

Eğer olayın ardındaki gerçeği size dersem, kitabı okumanıza gerek kalmaz. Bu yüzden elimden geldiğince üstü kapalı anlatıyorum. :D

Kitabın başı sizi sıkabilir. Aynı kızımızın hafızası gibi parça parça. Ancak hikaye ilerledikçe, kendinizi kaptıracaksınız. Ve kitabın sonunda da şok olacaksınız. Çok sevdiğim bir hikaye oldu. İçim acıdı resmen.

Liars 3 kuzen ve üvey kardeşten oluşan bir grup. Her yaz aynı adadalar. Onlar birbirlerini çok seviyorlar. Ancak 15. yılın yazında bir şey oldu. Ve Cadence hatırlamıyor. Kimse de ona söylememeye niyetli. Çözme sırası sizde...

Kesinlikle öneriyorum. Canım acısa da bayıldığım bir hikaye. Çok güçlü ve basit bir anlatımı var. Bu kitaba başladığınızda bunu beklemiyorsunuz, ancak sonra böğrünüze sopayı geçiriveriyor. Türkçesini bekleyemem illa alıcam derseniz, D&R'da var. Tam da burada.

8 yorum:

 1. Fatma Başar22.8.14

  Bu kitabı merak ediyordum. İyi oldu :))

  YanıtlaSil
 2. :D Yazara sordum TR hakları alınmış mı diye, cevap bekliyorum. :D

  YanıtlaSil
 3. ipek7.1.15

  Alınmış mı bari :D

  YanıtlaSil
 4. Alınmış. Pegasus'da. ;)

  YanıtlaSil
 5. Ne zamana çıkacağını çıtlatabiliyor musun birazcık :D

  YanıtlaSil
 6. Bu sene içinde çıkacak diye hatırlıyorum ama emin değilim. :D

  YanıtlaSil
 7. Nesli7.3.15

  Merve abla ingilizce kitapları nereden alıyorsun veya sipariş ediyorsun?? :D

  YanıtlaSil
 8. sumeyye29.5.15

  Nedense bir küçük eylül meselesi filmine benzediğini ve hatta bizimkileri bu kitaptan esinlendiği düşünüyorum. Bu kitabı hiç okumadım ama filmi izlemiştim. Ve senin yazdığın yorumdan bu filme çok benzediğini düşünüyorum. Doğruysam cevabını bekliyorum :)

  YanıtlaSil