8 Eylül 2014

Kitap Yorumu: The Jewel || Amy Ewing (The Lone City #1)


Tür: Distopya, romans, doğaüstü
Sayfa: 358
Gr puanı: 3.76
Çıkış: 2014 Eylül
Türkçe: ---
Seri: 
Puanım: 

Paranormal ve distopyanın karışımı kitaplara bayılıyorum! Evet bu da öyle bir kitap. Meleğin Düşüşü'nü de bu yüzden çok sevmiştim.

The Jewel tamamen farklı bir dünyada anlatılıyor; Düşesler, Dükler içinde kaybolacaksınız. Kızların Asillerin taşıyıcı annesi olması için toplandığı bir dünyada, Violet hem kimliğini korumaya hem de hayatta kalmaya çabalıyor. İlk kez adet olduklarında, Vekil Anne olabilecekleri testlerle kanıtlandıktan sonra ailelerinden koparılan bu fakir kızlar, 16 yaşlarına dek bir bakım evinde tutuluyor ve sonra bir açık arttırma ile zenginlere satılıyorlar. Violet ise Duchess of the Lake tarafından satın alınıyor ki bunun özel bir nedeni var. Şekil değiştirmede olan üstün numarası. Bu Vekil Annelerin doğaüstü güçleri var, maddelerin şekillerini renklerini değiştirebiliyor, çiçekleri büyütebiliyor. Asillerin çocuk sahibi olamadığı bu dünyada, vekil anneler çocuklara karınlarında güzellik verebiliyorlar. Duchess of the Lake ise Violet'in taşıyıcı annesi olacağı kızının 3 ay içinde doğması için yeteneği ile destek vermesini istiyor.


Kahramanımız Violet bu dünyada kimliğini korumaya çalışıyor, zira kimse onun adını bilmemeli, geçmişini de öyle. Satıldıktan sonra asillerin birbirine hava atacağı bir eşyadan başka bir şey değil ve onun gibi bir sürü kız var. Açık arttırmada satıldıktan sonra bu güçlerini nasıl onların yararına kullanacağını öğreniyor, o güne kadar bakım evinde aynaya bile bakmasına izin verilmiyordu.

Spoiler olabilir!

Duchess of the Lake'in yeğenin erkeklerle iletişim kurmasını öğrenmesi için getirilen jigolo Ash ile ilişkilerinin gelişmesi ona umut veriyor, aralarında bir şeyler oluyor,  ancak her geçen gün uzaktan gördüğü en iyi arkadaşı Raven'in hafızasının kaybolması içine dert oluyor.

Açık arttırmada tanıştığı Lucian, Violet’in ilk arkadaşı oluyor.

Doktor ile test sürüşleri başlıyor, acılar çekerek gücünün gerçek boyutları anlaşılmaya çalışıyor bu arada Duchess of the Lake İmparatoriçenin Vekil annesini zehirleterek öldürüyor. Ortada bir yarış var, her Duchess (Stone, Glass…) kız doğurup İmparatoriçe'nin yeni doğan oğlu ile nişanlamak ve sonraki İmparatoriçe anası olmak istiyor. Bu sırada Ash ve Violet yakınlaşıyor ancak eğer Duchess of the Lake öğrenirse, ikisinin de sonu hiç parlak değil. Lucian'ın onu Jewel adlı bu şehirden kaçırma umuduyla Violet yeni bir amaç kazanıyor ama hala hamile kalma olasılığı var ve yarış onun için ölümcül olabilir.

Kitap aslında Beni Seç ve Açlık Oyunları ve Eşleşme'nin sentezi gibi. Açlık Oyunları'nın acımasız anlatımı, Beni Seç'in peri masalı kıvamı ve Eşleşme'nin belirsizliği var. Eğlenceli ve güzel, ancak adalet kavramı yok. Bu kızların her biri eşya gibi kullanılıyor. Çok acımasız. Tüm feminist duygularım şahlandı ve kitabın sonunu öyle çok merak ediyorum ki! Kıza resmen tecavüz ediliyor, işkence görüyor ve uzaktan bakıldığında prensesler gibi yaşıyor. Ve bunların hepsi çok normal. Tüylerinin sizinde diken diken olmadı mı?

Güzel bir kitap, ilginç bir konusu var ve sağlam anlatılmış. Erkek karakterler ise pek işe yaramaz. Lucian hadım olarak tanımlanıyor, Ash ise pek sevilesi bir tip değil amaDuchess of the Lake'in oğlu Garnet'ten umutluyum. Kitabın sonunda sizi çok hoş bir sürpriz bekliyor. Umarım onunla güzel bir aşk hikayesi oluşturur da Ash sümsüğünden kurtulur.

Lucian'ın ise hadım olması beni sinir eden bir unsur, umarım bir şekilde sistemden kaçabilmiştir, yoksa Ash ile seri sonuna giderse bu kız, çok çekeceğimiz var.

Tarihi romansları seviyorsanız bu distopya kitabında da sizi çekecek unsurlar bulabilirsiniz. Öneri listeme adını yazdırdı. :D

5 yorum:

 1. James8.9.14

  O kapak ... çook güzel <3 <3 Yorumbaz'ın yorumundan sonra gaza gelip Monster in his eyes okuyorum , o biterse başlarım umarım :D Konusu da çok farklı çünkü :D

  YanıtlaSil
 2. Hadi bakalım. :D Çok garip ve sinir bozucu bir dünyası var. Bana da değişik geldi.

  YanıtlaSil
 3. Agnes Wood8.9.14

  Konusu beni acaip meraklandırdı ve kapağı çok güzel. Umarım bir yayınevi yorumunu görürde seriye el atar :D .

  YanıtlaSil
 4. zahide nurlu9.9.14

  Woww özeti okurken inanılmaz etkilendim. Son zamanlarda fantastik okumuyorsam mutlaka historical romance okuyorum, peri masalı havaları beni çekiyor sanırım bir de hep mutlu sonla bitiyorlar :) Ve böyle bir dünyada fantastik yaratıklar vay canına :) En sevdiğim iki hatta üç tür birleşmiş. Ülkemizde çıkması için yağmur duası gibi kitap duasına çıkalım :):)

  YanıtlaSil
 5. Yorumundan bile tüylerim diken diken oldu.Bu kitap mutlaka kütüphaneme eklenmeli diye düşünüyorum.Yorumun için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil