3 Eylül 2014

Kitap Yorumu: Labirent Savaşı || Rick Riordan - ( Percy Jackson ve Olimposlular #4)Tür: Macera, genç yetişkin, mitoloji
Sayfa: 376
Goodreads puanı: 4.35
Fiyat: 21TL
İlk Çıkış:2008
TR Çıkış:2009
Puanım:

Percy, yeni okulunun düzenlediği alıştırma gezisinin eğlenceli olacağını zaten düşünmüyordu Eski bir ölümlü tanıdıkla beraber iblis ponpon kızlarla mücadele etmesi gerekince bu gezi iyice içinden çıkılmaz hale geliyor.

Olimposlular ile kötü Titan Lordu Kronos arasındaki savaş gittikçe körükleniyor. Her an istilaya açık durumdaki Melez Kampı bile artık sihirli sınırlarıyla bir zamanlar ki güvenli yer değil. Titan ordusunun baskınını engellemek için Percy ve diğer melez dostlarının karanlık bir labirentten geçmesi gerekiyor, her bir köşesinde başka kötü sürprizler bekleyen, sürekli yenilenen, üstelik canlı bir labirentten.


Bu seri ilerledikçe çoşuyor mu ne! Bu kitap tam bir zevk ve felaket oldu benim için! Neredeyse kitabın her sayfası ayrı bir çöküş, ayrı bir mutluluk kaynağıydı. Sanırım bunda artık karakterlerin büyümüş olmasının payı da çok vardı. Annabeth ve Percy diyorum size. KAMOON!

Titanlar yükselişte, Luke gene binbir nane karıştırıyor. 3. kitabın sonunda ölmediğini öğrenmiştik. (Şu çocuk geberse de kurtulsak diyen tek ben olamam. İmkanı yok.) Labirent Savaşı'nda ise... Oy, hem de ne oy. VE TYSON! :D Çok seviyorum bu çocuğu ya. :D

Kitabın başı şaşırtıcı bir şekilde Percy için okulda başlıyor. :P Annesinin uzatmalı sevgilisi Paul'un okulunda yeni dönem için kayıt yaptıracak. Gene şaşırtıcı bir biçimde vampir efsanelerine temel olan bir yaratıkla karşılaşıyor ve asıl şaşırtıcı olan ise, daha önce karşılaştığımız insan bir kızın yardımıyla kurtuluyor. Ancak okuldan gene atılma tehlikesi var. :D Çok şaşırdık değil mi?

Annabeth ile beraber sıvışıyorlar ve kampa gidiyorlar. Ancak olaylar hiç de umutlu değil. 3. kitaptan da hatırladığımız gibi Melezler Kampı bir savaş için hazırlanıyorlar. Ve bizimkilerin bir yolculuğa çıkması gerekiyor. Dedalus'ın inşa ettiği bu labirentin bir kapısı da bizim kampa açılıyor. Tyson, Kıvırcık, Annabeth ve Percy bu labirente girmeli ve sorularına cevap bulmalılar.

Üstelik bu sefer Kıvıcığın başı da belada. Pan'ı aradığını hepimiz biliyoruz. Ancak konsey Kıvırcığı sıkıştırıyor. Pan'ı bir hafta içinde bulmalı, yoksa lisansı elinden alınacak. İşte karşımızda hem bir arayış hem de korkunç bir savaş var ve her şey bizim 4 kişilik grubun başarılı olmasına bağlı.

Bu kitap bir harikaydı desem?
Gerek yeni eklenen karakterler, gerek eski-yeni arkadaşlıklar, aralarındaki karmaşa, gerek Tanrıların davranışları... Her sayfa beni benden aldı. Beni en çok etkileyen şeylerden biri Dionysos'un kitabın sonundaki hareketi ve Kalipso oldu. Biri şu kadını bir kurtarsın lütfen, kalbim kırıldı onun için. Boyun devrilmesin Rick, bir yandan onarırken, bir yandan kırıyorsun. Nasıl iş bu vallahi anlamadım. Sen gider şimdi, Percy'i ölümsüz yapar, Annabeth'i de öldürürsün. Beklerim vallahi senden!

Percy ve Annabeth. 

Evet o sahne. :D Bilmiyorsanız, gidin okuyun bana ne!

Nasıl bir kitaptı... Bir ara kitabı okuyamadım. Tepinmekten.
Kitapta en çok şaşırdığım noktalardan biri ise, Annabeth'in doğum fikri. Hiç öyle olacağını düşünmemiştim, Rick'in hayal gücü karşısında bir kez daha eğiliyorum.


Sıra beşinci kitapta. Aslında 4,5 olan Sword of Hades'i okumak istiyordum ama sabrede bileceğimi sanmıyorum.Bu kitapta o kadar çok derine indik ki, çıkabilmenin, açık ve kapsamlı bir yorum yazabilmemin bence imkanı yok. Labirent, Titanlar, mitolojik yaratıklar, ihanetler, Nico, kaybedilen kahramanlar... Çok yoğun ve gerçekten de çok güzel bir hikayeydi. Şimdiye dek okuduğum en iyi Percy romanı. Kelimeler yetmiyor.


#Fangirl


13 yorum:

 1. Yiğit Davutoğlu3.9.14

  3. kitaptan da hatırladığımız gibi Melekler Kampı bir savaş için hazırlanıyorlar.

  Melekler Kampı zuhahah :D

  YanıtlaSil
 2. Luke için öyle deme lan sonra üzülürsün bak. Zerre sevmem çocuğu ama zaafları var anacım beyni bulanmış :3 2. Filmde hangi akla hizmet öldürdüler çocuğu daha neler neler yapcaktı halbuki

  YanıtlaSil
 3. Hata bulunca çok seviniyorsun bakıyorum. :D Mükemmel olmak harika olmalı.

  YanıtlaSil
 4. Üzülmem ben ya. Dirilir bence Luke. :D Kronos gücü ile zombi yapar onu. Nico da böyle dahil olur. Tabii 3. filmin çıkacağını var sayarsak :D

  YanıtlaSil
 5. Mertcan Ölçer3.9.14

  Labirent Savaşı'nı beğenmene çok sevindim!!! Ben de çok seviyorum ama nedense Titan'ın Laneti'nin yeri ayrı. :P Vallahi spoiler vermek istemem ama...

  http://s3-ec.buzzfed.com/static/2014-06/23/11/enhanced/webdr04/anigif_enhanced-32538-1403538299-1.gif

  (şaka)

  (dedi ve son kitapta herkes öldü)

  Ama gerçekten, son kitapta:

  http://38.media.tumblr.com/0b1729b05039bc5452ceaee7aff2dce4/tumblr_n4h4kyyVaL1smcbm7o1_500.gif  of napıyorum ben :DD:D:D umarım Olimpos'un Kanı'na kadar umarım yetişirsin, 1,5 ay mı ne var sonuçta. :D

  YanıtlaSil
 6. Karamela3.9.14

  Labirent Savaşı ve Son Olimposlu benim serideki en sevdiğim kitaplar. Ayrıca Luke'a üzüleceksin, hiç öyle üzülmem deme. Ben de hep saydırıyordum Luke'a ama son kitapta gerçekten acıdım ona. (Tüm yorumlarını art arda okuyunca kendimi çikolata komasına girmişim gibi hissettim :3 )

  YanıtlaSil
 7. Selin3.9.14

  Kesinlikle her kelimene katılıyorum :D :D bir an önce Olimpos Kahramanları na geç neler neler olacak. Ve sana bir tavsiye Kalipso için üzülme onun sonu iyi olacağa benziyor :D

  YanıtlaSil
 8. Selin3.9.14

  Aynen ya luke canım benim :'( son kitaba kadar ezeli düşmanımdı nefret ediyordum ama sonra çok yanıldığımı anladım :'(

  YanıtlaSil
 9. Aslı Seymen4.9.14

  Son cümlen hakkında bir daha düşün derim. Olimpos Kahramanları bunlar,boru mu? :) Bence onları okuduktan sonra Percy'nin hikayesi başka bir boyut kazanacak. Sevmene sevindim.Harry Potter ve Vampir Akademisi'nden sonra en sevdiğim seridir kendisi. :) Son kitabı da sabırsızlıkla bekliyorum.Üşenmesen ingilizce okuyacağım ama... :)

  YanıtlaSil
 10. hunter4.9.14

  Luke un ölümüne uzulmeyen bir benim herhalde? Hak etmişti bence.

  YanıtlaSil
 11. hunter4.9.14

  Luke dirilmeyecek. Son olimposlu yu okudum mu bilmiyorum, spoi vermek istemem ama yeniden diriltmeyi seçti. Dünya nin kim bilir neresinde, yaptiklarini tamamen unutmuş, sarisin, tatli bir bebek olarak. Luke u bir daha asla goremeyecegiz.

  YanıtlaSil
 12. "Okuduğum" :) Son kitap çıkmadı henüz. :)

  YanıtlaSil
 13. ah nico ah... yanıyorum sana. koca seride senin kadar acı çeken ama aynı zamanda senin kadar vefakar olan tek kişi tanımıyorum. ve şu niconun hadesin evindeki itirafı yok mu... tek emelim senin mutlu olman :,(

  YanıtlaSil