15 Eylül 2014

Kitap Yorumu: Gölgeler (The Rephaim, #1) - Paula Weston


Tür: Yeni yetişkin, Paranormal, Melek, Aşk
Sayfa: 391
İlk Çıkış: 2012
TR Çıkış: 2015
Tr çıkış: Yabancı yayınlarından çıkacak
Goodreads puanı: 3.98
Puanım: 

Melekler üzerine bir kitap okumayalı ne kadar uzun zaman olmuş! :D Hele bu kadar derinlemesine işleyenini... Aslında meleklerin kültürdeki yerini, nereden geldiklerini öğrenmek için de harika bir kitap. Ama geyiğe biraz sonra gelelim, öncelikle biraz konusu.

Gaby erkek ikiz kardeşi Jude'u bir araba kazasında kaybetmiş ve bunun acısıyla baş etmeye çalışıyor. Geceleri hala kabuslar görüyor ve yavaş yavaş iyileşmeye çalışıyor. Ancak bir gün gördüğü rüyalardan birini internette bir siteye yazıp yükler ve geçmişinden, hatırlamadığı ve hiç yaşamadığını düşündüğü geçmişinden, biri aniden hayatında belirir. Rafael ilk başta gizemli davransa da onu bu acımasız dünyada koruyabilecek nadir insanlardan biridir.

Gaby geçmişini hatırlamıyor; Rafa de onun geçmişine ait bir kişi ve onu bir yıldır arıyormuş. Çünkü bir yıldır tüm tanıdıkları tarafından ölü olduğu düşünülüyor. Gaby eski hayatına daha da battıkça aslında yarı melek olduğunu öğrenir. İki bölüme ayrılan ve iblislerle savaşan Nefilimler, Gaby'nin peşindedir çünkü çok önemli bir sırrı keşfettiğini düşünürler. Gaby hem geçmişini, gerçek kimliği öğrenmeye çalışırken hem de Daniel'in önderliğindeki diğer Nefilimler tarafından kaçırılan arkadaşını kurtarmalı ve kime güveneceğini çözmeli.

Shadows klasik bir paranormal genç yetişkin kitabı edasıyla başlıyor. Ama yeterince ilginç ve acı dolu ki, siz heyecanla devam ediyorsunuz. Aniden kumral, yeşil gözlü bir Adonis beliriyor ve pis sırıtışıyla sizi kendisine hayran bırakıyor. İşte bu şahsın adı Rafael ve Gaby ile bizim bilmediğimiz bir geçmişi var. Ben normalde eğer karakterin benim bilmediği bir geçmişi varsa ve buna adım atıyorsam sinir oluyorum, kitapta bu var ama ayrıca karakterin, yani Gaby'nin, hafıza sorunu olması ve benden fazla şey bilmemesi bu olayı dengeliyor ve beni rahatsız etmiyor. O da en az bizim kadar nelerin olup bittiğinden habersiz. Aynı annesinin kollarından alınmış 2 yaşındaki bir bebek gibi etrafa boş boş bakınıyor, nasıl hayatta kalacağını bilemiyor.

Team Rafael diyorum ben size şimdiden, soğuk ve pislik ve şerefsiz ve karaktersiz Daniel'in tarafını tutacaklar lütfen şimdiden benden uzaklaşsın. Resmen Daniel'in liderliğini yaptığı kısım bana robotları anımsattı ve tüylerimi diken diken etti. Rafe geçmişte Gaby'e ne yaptı bilemiyorum ancak çok kötü bir şey olmalı. Rafa'dan nefret edene kadar, esas adamım o.

Gaby'nin halleri kitabın genelinde hoşuma gitse de, ara ara daha çok yarı melek güçlerinin kontrolü eline geçirmesini istedim. Bunu da yer yer yaptı ama sürekli kurtarılması da "KAMOOOON" dedirtti hani. Eski halini de sonraki kitaplarda görmek istiyorum ben açıkçası.

Heyecanlı ve ilginç akışı olan bir kitap. Devam kitaplarında yazarın nasıl bir hikayeyi bize sunacağını çok merak ediyorum doğrusu. Dine dayalı ama bağımsız melekler arıyorsanız eğer, bu seri sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Kitabın bir diğer kapağı da bu.0 Yorumcuk:

Yorum Gönder