5 Eylül 2014

Kitap Yorumu: Son Olimposlu || Rick Riordan - (Percy Jackson ve Olimposlular #5)Tür: Macera, genç yetişkin, mitoloji
Sayfa: 376
Goodreads puanı: 4.47
Fiyat: 21TL
İlk Çıkış:2009
TR Çıkış:2009
Puanım:

Şanslarının çok az olduğunu bilmelerine rağmen, melezler bütün bir sene boyunca Titanlara karşı verecekleri savaş için hazırlık yaptılar. Kronos'un ordusu artık her zamankinden çok daha güçlü ve gücü, safhına kattığı her tanrı ve melezle birlikte daha da büyüyor.

Olimpos'un tanrıları her yeri yakıp yıkan Tayfun'la uğraşadursun, Kronos neredeyse savunmasız kalan Olimpos'a,
New York'a yürüyor Şimdi bütün iş Percy ve melez ordusuna kalmış durumda.

Aboooov! Nasıl bir kitaptı o öyle. New York'ta Tanrılar Tayfun'la, Melezler Kronosla savaşırken, burada İstanbul Beylikdüzü'nde de Zeus iş başındaydı. Kitabı okurken yer gök inledi.Kitabı doğru zamanda okuduğunuzu işte böyle ufak işaretlerle anlıyorsunuz. :D Bir an savaşın buraya sıçradığını bile düşünmüş olabilirim... ;D

Son iki kitaptır savaşın an ve an yaklaştığını hissediyorduk ve bu kitapta, Percy 16 yaşındayken, son savaşın yapılacağını da biliyorduk. 4. kitapta adeta tüm dünyayı dolaşmıştık. Bu kitapta ise Melezler Kampı ve NY arasında mekik dokuyoruz ama çoğunlukla NY'de savaş halinde, Olimposdaydık.

SPOILER! 
(Kitabı okumadıysanız, bu yazıyı da okumayın!)

Tüm kitap, başından sonuna aksiyon doluydu. Bence yapımcılar baktılar ve biz bu işin altından kalkamayacağız, en iyisi filmi boş verelim dediler. :D Tayfun, Zeus'un şimşekler, zombiler, bin bir çeşit yaratık, NY şehrinin harap olması... Amanlar olsun.

O kadar güzeldi ki... Percy'nin adım adım büyümesine 3 günde tanık olmam gerçekten adil mi bilemiyorum ancak çok eğlendim. Ağlamadım. Luke'a da pek üzülmedim. Özgür irade... Kendi kaderini çizdi ve en önemli yerde, en önemli kararını verdi. Üzülecek bir yan göremedim.

Percy ise ne kadar olgunlaştı! Eskiden her şeye aval aval bakan biriyken artık az çok bilgisi var. Tecrübe böyle bir şey işte. Percy hakkında ençok sevdiğim şey ise geri çekilmesini bilmesi. Eğer biri ben bunu yapıyorum diyorsa, ona güvenmesi. Annabeth yaralandığında onu arka planda tutmaya çalışmaması ve gerçekten iyi bir lider olması. Sevilmeyecek gibi değil ki! :D Çok romantik sahneler vardı be!


Uzaktan bakınca bir Melez, her ne kadar cesur, bilge ve iyi bir lider olsa da Olimpos'un tanrılarına kafa tutup bundan tek parça çıkmasının olasılığı bence yok. Burada kibirli, kendini beğenmiş, düşüncesiz, bencil ve hayli güçlü Tanrılardan bahsediyoruz! Tanrıların ne kadar acımasız olabildiği yer yer, gerçekten güzel örneklerle verilmişti. Ancak Rick gene büyüsünü yapıp bunu bile, bu son kitapta bize yedirmeyi başarmıştı. Adamın yüzyıllardır bilinen mitleri kendi aynasından bize yansıtması, hayal gücünü çalıştırıp bunu bize aktarmasına bayılıyorum. Hala favorim Labirent Savaşı ama! :D Guilty!

Kahramanım Bessie'yi de bu kitapta görüyoruz. Çok mutlu oldum doğrusu. Thalia ♥ Yalnız Nico ne piç çıktı. Babasına çekmiş. -_- VE Tyson. bu çocuk, ah bu çocuk. :D Neşe kaynağım resmen!

Kitapta kötü karakter bulabilmek bence imkansız. Bu yüzden de bu kadar çok sevildiğini düşünüyorum. Luke'a mesela hak verilebilir. Tayfun da öyle ( ben de tutsak kalsam ben de yapardım!) Hatta Kronos bile. Babalarını öldüren Olimposlular ondan aşağı mı kalıyorlar. Masum taraf yok. Arada kalanlar var sadece.

Kıvırcık bu kitapta çok tatlı değil miydi? O heyecanlı, korkak satirden bu direnişi beklemiyordum. :D Kitabın sonunda kucaklayasım geldi. O kadar çok ölümün ardından bizim kahramanların sağ salim, başları dik vicdanları temiz çıkmaları gerçekten mutluluk vericiydi. Rachel da ne garipti değil mi? O kızın durumu kafamda soru işareti bıraktı doğrusu. Yırtık dondan çıkar gibi her yerden çıkıyor. Biri çıkıp kafasına iki şimşek geçiremedi. -_- Kitapta Hades'in hikayesini duyunca ona bile aaaauuvv, gel bir sarılayım. diyorsunuz! Dediğim gibi, saf kötü bulmak zor. :DZeus'un kibri... Al köpek, al. Ölümsüzlüğü veriyorum ama sonuçlarından haberdar ol! demesine ne dersiniz? İşte böyle avucunu yalarsın bay pişkin. :P Herif Kalipso'yu bırakmış kız için, senin sunduğun ölümsüzlüğe mi he diyecek! :D Hermes. Ona da çok üzüldüm be. T_T O Domuz çok güzeldi. Clarissa yıktı ortalığı. :D Diğer 4 kitapta gördüğümüz her şey, bu kitapta sona ulaştı resmen. İyi ya da kötü.

Yanlız NY'i ve Olimpos'u sadece Melezlerin koruyor oluşu... Pandora? Nasıl bir kurgu bu yahu. Kitabı okumadım resmen yedim. Kitabı bitireli bir gün oldu ve anca yorum yazacak kadar sakinleşebildim. Mitolojiyi severdim artık bayılıyorum. Seri bitince, açıp Bulfich bile okuyabilirim. :D Özlem gidermek için. :D O sis. Lanet olsun ya. :D Tüm kainat dümdüz olur, o sis gene kalır. :D

Yeni seriyi okumak için sabırsızlanıyorum. #Fangirl olarak, 5. kitabı fazla beklemek istemediğim için denk getirmeye çalışacağım. Henüz bu seriyi okumadıysanız, başlayın! Son kitaba anca yetişirsiniz! :D

Diğer Kitapların Yorumları


3 yorum:

 1. Emyrs5.9.14

  Ben de bu seriyi takip ediyorum. Melez Dosyaları ve Melez Günlükleri de çok güzel ara kitaplar. Geçen ay da Percy Jackson's Greek Gods çıktı. Melez Günlükleri'nde Sis'i kimin kontrol ettiğini anlatan Haley Riordan'ın kısa öyküsü var

  YanıtlaSil
 2. Heçe5.9.14

  Gerçekten görüşlerimiz tamamen aynı. Aynı senin gibi düşünüyorum. Luke ' a bende çok üzülmedim ama kalipso'ya gerçekten üzülmüştüm . Ben serilerin ikisini de bitirdim olimpos'un kanı 'nı bekliyorum. Ama gerçekten yazdıkların içtense yeni seriyi ve yeni karakterleri seveceğine inanıyorum :)

  YanıtlaSil
 3. sana tek katılmadıım şey nico. nico kesinlikle göründüğü gibi deil.

  YanıtlaSil