8 Ekim 2014

33. ÜKG Turu: Monogram Cinayetleri || Sophie Hannah (Hercule Poirot #40)
Tür: polisiye, gerilim
Sayfa: 398
GR Puan: 3,37
Çıkış: 2011
TR Çıkış: 2014 Eylül
Yayınevi: Altın Kitaplar
Puanım: 3,5

Daha sonra, gecenin ilerleyen saatlerinde Poirot, lüks Bloxham Otel'de üç kişinin cinayete kurban gittiklerini öğrenir. Üç maktulün de ağızlarında üzerinde aynı monogramın bulunduğu birer kol düğmesi bulunmuştur. Acaba bu cinayetlerin korkudan deliye dönmüş kadınla bir ilgisi var mıdır? Poirot bu garip bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye çalışırken, katil başka bir otel odasında dördüncü cinayetini işlemeye hazırlanmaktadır.

Uluslararası büyük bir üne sahip olan yazar Sophie Hannah'nın Agatha Christie Vakfı'nın onayıyla kaleme aldığı Monogram Cinayetleri'nde, ancak Belçikalı ünlü dedektif Hercule Poirot'nun çözebileceği şeytani bir planla karşılaşacaksınız.

"Sophie Hannah'nın büyükannemin eserlerine duyduğu büyük hayranlık öylesine güçlü ki, kurguladığı bu eseri okuyunca, yeni bir Christie'nin doğması gerektiğine karar verdik." -MATHEW PRICHARD, Agatha Christie'nin torunu

"Bu harika bir ziyafet: Gerilimlerle dolu, şeytansı muzipliklerle sarmalanmış ve Hercule Poirot ile tatlandırılmış harika bir romanı. Bir köşeye kurulup tadını çıkardım." .” —TANA FRENCH, New York Times çok satan The Secret Place adlı eserin yazarı


Dedektif lafı geçince biz gri hücrelerini pek kullanmayan sıradan insanların aklına kaç dedektif gelir ki?

Sherlock ve Poirot.

Agatha Christie'nin yıllar yıllar önce yarattığı ve sayısız cinayeti çözdürdüğü bu ünlü dedektif, Sophie Hannah tarafından tekrar ele alındı, Altın Kitaplar tarafından da basıldı. Poirot lafı geçince ben de sazan gibi atladım. Sazanlık kanımda var, tanıyanlar da onaylayacaktır.

Ünlü bir otelde, gizemli geçmişleri olan 3 insan, iki kadın bir adam, ağızlarında kol düğmeleri, bedenleri belirli bir pozisyonda ölü bulunmuştur ve Poirot da bir şekilde bu cinayetlere dahil olmuştur. Nedenler, nasıllar, kayıp eşyalarla beraber ilginç bir dizi hikaye Monogram Cinayetleri'nde bize sunulmuş.

Kitaba başladığımda açıkçası yazarın Agatha'nın adımlarını takip edeceğini, mümkün mertebe taklit edeceğini düşünmüştüm. Bu sırada da kitabın sayfa sayısına bakmayı da atlamışım; büyük bir ip ucu olurmuş doğrusu. Karakterler daha detaylı, daha duygu odaklı ve en basit şekilde kelime tasarrufu nedir bilmeden yazılmış bir kitap. Benim ön yargılarımın ve beklentilerimin sonuçlarını fark edebiliyor musunuz?

İlk 200 sayfa benim için gerçekten sıkıntılı oldu. Çok fazla bilinmeyen vardı ve bağlantısız, ilginç olmayı hep bir adımla kaçıran olaylar ilgimi kursağımda bıraktı. Ancak kitabın yarısından sonra, olaylar bağlanmaya ve gizem yavaş yavaş toparlanmaya başlayınca, çok heyecanlı anlar yaşadım. Rahibin geçmişi, yasak aşklar ve ruhlar... İyi bir dedikodu her zaman kendisini okutur, aksi söylemeyin, vallahi toplum sizin mezarınıza işer.

Sonu pek şaşırtmadı; ki buradan kasıt katilin kimliği, yoksa olayların dizilişi o kadar karmaşık. Siz bir yerden sonra istemeseniz de meraktan, yeter artık finali görelim burada gözlerim patladı demekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Bu merak yüzden kaç dizinin 20 dksını atladım, kaç filmi heba ettim. Ama kitaplara gelince nadiren atlıyorum, kendimi tırnak kemirme zevkinden alı koymuyorum. Evet kitap kurduyum. And i am proud of it. (like a boss)

Queen - Don't Stop Me Now

Agatha arıyorsanız, hayal kırıklığına uğrarsınız ancak kendi içinde değerlendirirseniz, biraz kelime tasarrufu olsa çok ama çok daha güzel olabilecek iyi bir kitap. Polisiye izlemeyi seven ama okurken meraktan kudurduğu için yeltenmeyen biri olarak, ben eğlendim. Son 200 sayfa nasıl aktı anlamadım. Bir an eski ölüler canlanacak, zombiler göreceğiz bile sandım. (Poirot'u pis ölülerle savaşırken düşünebiliyor musunuz? Eldivenimde kan var monsieur! Bayılazaağm) Neyse ki yanıldım. Fırsat bulunca Sherlock, sonra da diğer Poirot'lar var. Merak kötü şey.

Diğer Blogları da ziyaret etmeyi unutmayın

2 yorum:

  1. Güzel bir yorum olmuş, ilgimi çekti kitap gerçekten. Sırada dağlar kadar kitabım var ama alırım bunu da, dursun bir kenarda. Elbet okurum. :D Bu arada mimledim seni! Keyifle yapılan bir mim bence. Zaman bulduğunda yaparsan çok sevinirim. :)

    http://ortaboypopcorn.blogspot.com.tr/2014/10/uzun-sure-sonra-yaplan-mim-book.html

    YanıtlaSil