31 Ekim 2014

Kitap Yorumu: Archangel's Shadows || Nalini Singh (Guild Hunter #7)


Tür: aşk, doğaüstü, vampir
Sayfa: 366
Çıkış: 28 Ekim 2014
TR: İlk kitap çıktı
Seri: Lonca Avcısı 7
Puanım:

Kitabın sonunu söylemesem de önceki kitaplara dair spoiler var. Bu kitaptan da spoiler sayılabilecek şeyler var, dikkatli davranın. Eğer SPOILER sevmiyorsanız, okumamanızı öneririm. :D

Bir yılın ardından en sonunda en sevdiğim, her gece uykuya dalmadan önce içine düştüğümü düşlediğim bir serinin yeni kitabını okuma lüksüne kavuştum. Artık her biriniz ne derece bu serinin manyağı olduğumu biliyorsunuz.

Size en son söyleyeceğim şeyi, en başta söyleyeceğim. Nalini işini biliyor; öyle karakterler yaratıyor, öyle sahneler kurguluyor ki, bu serinin ve her kitabın ve her karakterin hayranı olmamak gibi bir seçiminiz kalmıyor. Kullandığı dil, yarattığı büyülü anlarla ve hayal gücüyle beni ve binleri her seferinde kendine hayran bırakıyor bu kadın.

Önceki kitapta Raphael ve Elena'nın Lijuan'a karşı NY'da verdiği savaşa tanık olmuş ve Raphael'in nasıl yaşam o eski, pis Başmeleğin ise nasıl ölüm dağıttığını okumuştuk. İnsanlar hala şehri tamir etmeye, yaralananlar ise iyileşmeye çalışıyor. Legion ise hala büyük bir bilinmez. Onların da birer eş bulmasını istiyorum. Gerçekten. Şu an için bu toprakla bağlantılı ve zaman kadar yaşlı olan meleklerin denkleme tam olarak ne getirdiğini tam olarak bilemiyoruz. Bunu da çözmek istiyorum. Bunun için resmen avuçlarım kaşınıyor, çığlıklar içinde Nalini'ye bağırmak istiyorum.

Önceki kitabın aksine bu hikâye Ashwini ve Janvier'in. En sonunda Ashwini'nin geçmişini öğreniyoruz ve bizim herkesi tanıyan, vampirimiz Janvier ile ilişkilerine daha yakından bakma imkânı elde ediyoruz. Aslında bu kitabın Illium'un olmasını isterdim ancak sanırım ona daha var. Nalinin ona esas bir hikaye yazması lazım. :D Dmitri bu kitapta Illium'la beraber daha gerilere düşerken, Naasir ve Aodhan çok daha büyük bir yer ediniyor. Yavaş yavaş da Elena'nın bir Consort (Başmeleğin Eşine verilen ad, Elena artık Başmelek'le aynı gücü taşıyor. Aynı saygı ona da gösteriliyor.) olarak görevi nasıl üstüne aldığını görüyoruz. Bir anne gibi neredeyse. Herkesle ilgileniyor. Ondan bu göreve daha layık bir insan, vampir ya da melek olduğunu düşünemiyorum. Nalini arada diğer karakterlerin bakış açısına geçiyor ve Elena'nın zihnine tekrar girmek bana tarif edilemez bir zevk veriyor.


“Venom has taken Naasir's place temporarily." This time, the amusement that shaped Raphael's lips was acute. "My mother called to ask what else I have in my menagerie."
Elena snorted, in no doubt of Caliane's acerbic tone. "Can you blame her? First you send her a tiger creature who eats people he doesn’t like, and then a vampire with the eyes and fangs of a viper.” She held up a finger. “Oh, and let’s not forget the mortal you keep as a pet.”
“My mother does not consider you my pet, Elena. She is very kind to pets.”
“Oh, ouch!”

Önceki kitaptaki büyük savaşta hatırlarsanız Ashwini ölümün kıyısına gelmişti. Bu kitapta iyileşmiş vaziyette, ancak tamamen de eski gücünde değil. Bu yüzden Lonca'nın lideri Sara mumyalaşmış bir köpek cesediyle ilgilenmesi için onu görevlendiriyor ve bizim aşık, Cajun Janvier de sevgili Ashblade'ine, Cher'ine yardım etmek için hazırda bekliyor. Ne yazık ki savaşın sarstığı NY insanları böyle bir darbeye hazır değil. İlk ceset gelince ve olayın ne kadar ciddi olduğu fark edilince Kule ve Lonca beraber çalışıp katilin kimliğini bulmak zorunda kalıyorlar. Üstelik Ashwini'nin başında bin bir bela da var ve Janvier'e, içindeki sevgiye de hayır demek istemiyor ama onu o kadar seviyor ki evet deyip sakladığı şeyler yüzünden de onu mahvetmek de istemiyor. Hem kalp kıran hem de coşkuyla okuyacağınız harikulade bir kitap işte.

Bu kitapta Naasir'e çok fazla yakınlaşıyoruz. Onun ne tür bir yaratık olduğu sürekli imalarla veriliyor ama kesin bir cevabımız yok elimizde. O yüzden ilerleyen kitapları dilimiz dişimizde bekliyoruz. Yemin ediyorum, bu serileri beklerken değil de çıkmadan bir gün önce bana basan ateşli heyecan yüzünden öleceğim. 8. kitabın anlaşması yapılmış, goodreads'ta gözüküyor. Umarım zamanın nasıl geçtiğini anlamam ve Nalini gene bize aylık maillerinde kısa hikayeler vererek gönlümüzü yapar. Tek tesellim Nalini'nin yılda iki kitap yayınlıyor oluşu, şimdi Psy-Changeling serisini bekliyorum.

Janvier'imiz. :D Motoru ve atkısıyla. :D

Bu kitap hakkında o kadar çok söyleyeceğim şey var ki! Hep olumlu yönlerinden bahsediyorum, bir de aklımda yer eden ufak bir detaydan bahsedeyim. Elena ve Raphael olunca cinayetlerin, sorunların derecesi de daha yüksek ve inandırıcı oluyor bence. Bu yüzden bu kitaptaki 'polisiye' bence biraz zayıftı ama bu açığı da Nalini beklenmedik bir misafir ile kapattı bence. O beklenmedik misafir geldiğinde Elena'nın telaşı, tavırları... Bu kadın neden bu kadar tatlı.:D


“I’ll show you things that’ll make you laugh in delight, scream in passion, cry for the sheer joy of it.”

Bu arada sonraki kitabın Illium'un olabileceğini düşünüyorum ama olmaz diyorum. Zaten bana göre her gelecek kitap onun. :D  Bu kitapta çok geri kalmıştı, belki de bu Ashwini'nin onunla değil de Naasir ve Janvier'le gizli bir takım kurup, önceki kitapta düşmanları eğlenceli biçimde işlev dışı bırakmalarından kaynaklıydı. Sonuçta Bluebell ve Elena ♥. Naasir de Elena'ya göz koydu, cilveleşiyorlar, silahlarla çatışıyorlar. Size ufak bir sürpriz, Vivek hakında da bu kitapta bilgi ediniyoruz. Önceki kitaptada Elena Vivek'in engeli yüzünden ona vampir olma seçeneği sunmuştu. O da kabul etmişti. Bu kitapta da nasıl bu yeni haline alıştığı ile ilgili bir iki ufak ip ucu var ama elbette onu tam olarak görmek için daha vaktimiz var.

365 günlük geri sayımım gene başladı. Hayatımda hiçbir şeye bu kadar özlem duymuyorum desem abartmış sayılmam. Manyak gibi hissediyorum bazen kendimi ama sonra beni anlayanların, benimle aynı hisleri paylaşanların olduğunu görüp rahatlıyorum. :D

Hepinize benden kalp!

♥♥♥♥

Bu da serinin UK edisyonunun kapağı. Çıkar çıkmaz alıyorum. :D


Serinin kitaplarını buradan öğrenebilir, aynı yerden diğer yorumlarıma da ulaşabilirsiniz. :*

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder