9 Aralık 2014

Kitap Yorumu: İki Hayat Arasında || Jessica Shirvington


Tür: aşk, paranormal
Sayfa: 322
Goodreads puanı: 4.19
Seri: yok
Puanım:
Mükemmel hayat mı?
Yoksa mükemmel aşk mı?
Sen seç. Sabine herkes gibi değildi. Kendini bildi bileli, iki hayatı vardı. Her yirmi dört saate bir Değişim geçiriyor ve her günü iki kere yaşıyordu. Mükemmel Hayat. Wellesley'de, Sabine istediği her şeye sahipti: cazibeli arkadaşlar, şık kıyafetler, başarılı bir okul yaşamı, herkesin birlikte olmak istediği bir sevgili ve göz kamaştırıcı bir gelecek... Mükemmel Aşk.

Roxbury'de Sabine'in bambaşka bir hayatı vardı: maddi zorluklar çeken bir aile, serseri arkadaşlar ve sırrı ortaya çıktığında başına gelen korkunç olaylar… Ama sonra Ethan'la tanıştı. Yakışıklı ve ilgi çekiciydi; üstelik Sabine, daha önce hiç kimse için böyle şeyler hissetmemişti.

Tüm istediği tek bir hayat yaşamak olan Sabine, bu nihayet mümkün gibi göründüğünde, amacına ulaşmak için bir dizi tehlikeli deney yapmaya başlamıştı. Ama kendisine inanan tek adamı ve geri kalan her şeyi riske atmayı göze alabilecek miydi?Sabine iki hayat yaşayan bir kız. Hayatını iki kere yaşıyor. Bir gün zengin bir ailenin şımarık kızıyken, aynı günü aynı bedende başka bir aile ve başka bir hayatla yaşıyor; orta halli çok çalışan iki eczacının kızı olarak devam ediyor. 18 yıl boyunca bu böyleydi. Ancak bir gün kolunu kırdığında, bu kırığın diğer hayatına aktarılmadığını öğrendi. Yani artık bir şeyler değişiyordu. Bu yüzden sınırlarını denemeye karar verdi.

Bu kitap ilk sayfasıyla sizi etkisi altına alacak ve nasıl bitirdiğinizi anlamayacaksınız bile. Sabine'in oldukça ilginç bir hayatı var ve bu hayatların ikisine de ait değil. İkisine de bir şekilde uyum sağlamaya çalışıyor ve her anını rol yaparak, saat 12'de gireceği Değişimi bekleyerek geçiriyor. Hangi hayatı istediğinden o da emin değil.

Çok sevdiğim ve nasıl bitirdiğimi anlamadığım bir kitap oldu. Sayfalar su gibi aktı, üstelik yazarın eğlenceli ve sırıtmayan anlatımı da oldukça etkileyici. Biz de bir kitabın içinde resmen 3 hayat yaşamış olduk. Gerçek Sabine, Wellesley'de yaşayan Sabine ve Roxbury'de yaşayan Sabine."Buradayım. Seni bırakmayacağım. Burada olduğum sürece, söz veriyorum, seni bırakmayacağım."

Sabine her ne kadar yaklaşık 40 yıl yaşasa da bazen oldukça saf davranabiliyor doğrusu. Kitabın 90ıncı sayfalarında buna çok güzel bir örnek mevcut. Ben onun yerinde olsam, insanlardan umudumu keserdim ve asi bir tavır takınırdım. Ancak o güvenmeyi seçti ve hayal kırıklığına uğradı. O anda onun için gerçekten üzüldüm. Eğer bu kitap Türkçe'ye çevrilmeseydi, gözümden kaçardı bu yüzden çok mutluyum. 300 sayfalık süper bir hikayeydi. En çaresiz olduğunuz anlarda bile, yaşamak güzel ve umut dolu, sanırım bu kitabın ana fikri bu olurdu.

Kitap aslında paranormal bir temele dayanıyor ancak kitapta bunu unutmak çok kolay. Bence paranormal okumayı sevmeyen kişiler de bu kitap zevk alabilir. Mücadeleyi çok güzel vermiş. Kitabın sonu hele... biraz tahmin edilebilir olduğunu istemeyerek kabul ediyorum ancak ilerleyişi, adım adım Sabine'in kendini buluşunu okumak, insanın içinde bir huzur uyandırıyor. Emin olun, siz de yaşıyorsunuz bu kitabı. Kesinlikle önerdiğim kitaplar arasında yerini aldı, bir seriye dahil olmaması ise bence kitabın güzelliği kadar önemli bir nokta. Bir pazar günü başlasanız, 3 saate bitecek kadar akıcı.

Bu arada kitabın içindeki fıstık yeşili sayfalara arkedeşlerlen bittik. Her kitapta istiyoruz.

Son olarak da bugün öğrendiğim bir bilgi, ne kadar doğru bilemiyorum ama yazarın adıyla denk gelince vermeden edemedim. Okuduğum bir yere göre, Jessica Shakespeare'in oyunlarından biri için türettiği bir isimmiş.

3 yorum:

 1. Bu kitabı çok merak ediyorum ya,elime geçer geçmez hemen dalıcam. :) Teşekkürler yorum için. :)

  YanıtlaSil
 2. İyi yaparsın! Rica ederim. :D

  YanıtlaSil
 3. betül13.1.15

  sonu nasıl almak istiyorum ama sonunun nasıl olduğuna bağlı almam kotu bitince etkileniyorum

  YanıtlaSil