31 Ocak 2015

Kitap Yorumu: Light My Fire || G. A. Aiken (Dragon Kin #7)

Görsel yapmaya üşenmek. :D


Tür: Aşk, fantastik
Goodreads puanı: 4.34
Seri: Dragon Kin 7/8
Puanım:
TR: İlk 3 kitap çıktı.

Bu seriye bayılıyorum. Bana kahkahalar attırabilen nadir serilerden biri. Tüm kalbimle ingilizcesini okumanızı öneririm. Tüm seriye bakış açım bu yönde. :D

6. kitabı okuyup bitirdikten sonra 7.nin, yani bu kitabın çok geç çıkacağını ilk duyduğumda yıkılmıştım. Ne badireler atlattı bu kitap. Önceki kitaplarda Izzy ile birlikte olan Celyn The Charming'in çok çetrefilli bir kadınla olan ilişkisini okuyoruz.
Çok eğlenceliydi, bu kadının bu serisine bayılıyorum.

Elina Shestakova of the Black Bear Tribe of the Midnight Mountains of Despair in the Far Reaches of the Steppes of the Outerplains ejderha kraliçeyi öldürmek için imkansız ve sonu ölümcül olacak bir göreve gönderiliyor. Elbette onun bu haline acıyan kraliçe onu Celyn'e onu güvenli bir yere götürmesini söylüyor ve yaklaşan tehlikeyi önlemek için Daughters of Steppes'in lideri ile bir anlaşma için Elina'yı görevlendiriyor ve elbette bu zorlu yolculukta Celyn de ona eşlik edecek.“I will not service your sister,” he told her flatly, unable to think of anything else to say.
Elina laughed. “She does not want servicing. At least not from you.”
“But when I came into your room earlier—”
“It gets cold on Steppes. We share beds. We share food. We do not share cocks. There is no cock sharing among the Daughters of the Steppes. That is disgusting.”
“So then earlier . . .”
“She was inviting you to nap with us, like our brothers and cousins sometimes do. But not fuck.”
“Oh.”
“You sound disappointed.”
“No. Just depressingly relieved.”

Bu kitabın en genel özeti sanırım. Asıl konu ise yeni ejderha ve insanlardan doğan yavrular. Her biri öyle tatlı ve öyle nefret edilesi ki. Bu yeni veletlerin hepsine bayıldım. Diğer kitaplardan tanıdığımız neredeyse tüm karakterleri gördük ve ben neredeyse her 10 sayfada bir kahkahalarla güldüm. Bizim mavi ejderhamızın bu yeni hali bile sevilesi. Aiken, diğer adını kullanmaya üşeniyorum, her zamanki gibi beklediğimiz bir kitap sundu bize.

Güldüm, hüzünlendim.

Bu Steppes Kadınları gerçekten harikalar. Onların algıları ve anaerkil toplumu tüm algılarımızı altüst etmeye ve ataerkil toplumu ayaklar altına sermeye geliyor. Ben bir yanda bu kadar basitleştirme demek isterken, bir yandan da her zaman güçlü ve her zaman ezilen olacak diye düşündüğümü inkar edemem. Nedense konu insanların yönetimine geldiğinde gri bir alan düşünemiyorum. Elbette kadınların hükmünü erkeklerinkine tercih ederim. :D“Dagmar, really. Annwyl has always been crazy. All you’ve been doing the last few years is muffling it. You’ve never shut it off. Not completely.”
“And did Annwyl just threaten me? Me?”
“She threatens me and Briec all the time. I wouldn’t take it too personally.”
“That, in no way, makes me feel better!” She stopped in front of him, stamping her foot. “Why are you being so bloody calm about this? Annwyl took out that woman’s eyes.”

“I’m sure she took them only after she took her head. You know Annwyl does her dismembering in a very orderly way.” 

Bu kitap öyle komik ve güzeldi ki resmen okuma ateşimi tekrar alevlendirdi. Celyn öyle çok heyecan uyandıran bir erkek karakter değil. Bu yeni tanıştığımız Steppes'lar ölüm. Algıları, espiri anlayışları çok güzel. Amazonlardan esinlendiği kesin. İlk fırsatta okumanız gerekiyor. Kitabın sonu ise bambaşka olasılıklara kapı açıyor. Annwyl'ın ikizlerini de bu kitapta tekrar görüyoruz. Aradan zaman geçtiğini unutmayın. Çok güzel şeyler oluyor millet çooook!

“She's just being sensitive. You put a girl in jail and forget about her for a few months, and they all take it so bloody personally."
"You forgot about her?"
"She's lucky I did. She'd been sent to kill Rhiannon."
"Then why isn't she dead?"
Celyn sighed. "It was a sad, weak attempt, really. She clearly didn't want to do it. Auntie Rhiannon just felt bad for her.” Serinin diğer kitaplarına yaptığım yorumları burada bulabilirsiniz.

3 yorum:

 1. Leyla Seymen31.1.15

  Çook güzel olmuş çook. :)

  YanıtlaSil
 2. Bunu yazmaktan alamıyorum kendimi: "kam on mirve layt may faaaaaağyır!"

  YanıtlaSil
 3. Yakayım Sim, sen iste yeter. :D Fifty'ye gelebilseydin hepimiz yanacaktık ama kısmet olmadı. :(

  YanıtlaSil