16 Ocak 2015

Kitap Yorumu: On Küçük Nefes || K. A. Tucker (On Küçük Nefes #1)


On Küçük Nefes

Tür: aşk, yeni yetişkin, çağdaş
Goodreads puanı: 4.20
Sayfa: 290
Çıkış: 2013
Tr Çıkış: 2014
Seri: On Küçük Nefes 1/4
Puanım:

Sadece nefes al Kacey. On küçük nefes. İçinde Tut. Hisset. Sev.

Dört sene önce sarhoş bir sürücünün neden olduğu trafik kazasında annesiyle babasını, erkek arkadaşını ve en yakın kız arkadaşını kaybeden Kacey Cleary'nin hayatı yerle bir olmuştu. Hâlâ kazadan sonra arabanın içinde sıkıştığını anı ve annesinin son kez aldığı nefesi hatırlayan Kacey, geçmişini geride bırakmak istiyordu. İki otobüs bileti alan Kacey ve on beş yaşındaki kız kardeşi Livie, hayatlarına yeniden başlamak üzere Michigan'dan kaçıp, Miami'ye gelmişlerdi. İlk başlarda, geçim sıkıntısı çektikleri hâlde, Kacey endişeli değildi. Her şeyin üstesinden gelebileceğini düşünüyordu. Tek istisna, 1D dairesindeki gizemli komşularıydı.

Alev alev yanan mavi gözleri, derin gamzeleri ve kusursuz bedeniyle Trent Emerson, iyi çocuk ve kötü adam arasındaki karşı koyulmaz çizgiyi temsil ediyordu. Trajik geçmişinden sonra katı bir mizaç geliştiren Kacey, herkesi kendinden uzak tutmaya kararlı olsa da ikisi arasındaki karşılıklı çekime dayanmak çok güçtü. Trent ise Kacey'nin herkese kapattığı kalbine girmek için her şeyi yapabilirdi... Her ikisinin dünyasını paramparça edecek müthiş bir sırrı açıklaması gerekse bile.

Dumanı tüten bir romantizm…

Biz kızlar olarak sanırım en büyük zaafımız bir çift gamze ve mavi göz.  Ben kendi adıma gamzesiz yapabilirim ama gözler renkliyse, mavi olması zorunlu değil, salyalarımı atkımla silmek zorunda kalıyorum. Hele gamzesi varsa... Yolun ortasında durup bakmışlığım vardır böyle güzelliklere. Sonuçta güzelliğe hayran olmayacaksan, neden var ki?

Zavallı Kacey'de bu hastalıktan muzdarip. Kardeşine tecavüz etmeye çalışan pedofili amcasından ve onun evinden kaçıp Miami'ye geliyor. Annesi ve babası hayatını mahveden bir trafik kazasında öldüğü için de 15 yaşındaki kardeşini elinden almamaları için büyük çaba sarf ediyor. Hayata ve insanlara mesafe koyduğu için, hala geçmişini atlatamadığı için sorunlu bir kişilik. Kimse kolayına onun yaşadıklarını atlatamaz zaten.

Ve yeni hayatına adım attığında da bir çift gamzenin efendisi Trent'le tanışıyor. İster hormon diyin ister ilk görüşte aşk, bu ikili gözlerini birbirinden alamıyor ve ellerini de.

On Küçük Nefes aslında tam da bayıldığım şekilde başladı, sorunları olan genç bir kadın. Dünya ile arasına mesafe koymuş ve dişini tırnağına takarak hayatta kalmaya çalışıyor. Hele Trent'in oyunbaz hallerini, Kacey'in sürtük tavırlarına, sert cevaplarına bayıldım. Ancak bence bu kitabın işlenişi biraz yavan. Yazar temel koyayım derken ilk 50 sayfada tüm hikayeyi bize açık ediyor ve gerisi sıkıcı bir seyirde ilerliyor. Son 50 sayfaya kadar.

Ve sonu. Sonunu tahmin ettim. Çok şaşırdım diyerek olayı abartmaya gerek yok. Büyük ihtimalle sıkıldığınız anlarda, kafanızda kurguyu canlandırmaya çalışırken siz de sonunu göreceksiniz demek, ancak bu kitabı çok berbattı diye kapatmanıza sebep olmayacak. Kitabın sonu oldukça uzun ve başı aksine çok güzel işlenmiş. Bütün her şey bağlanmış ve samimi, güzel bir kitap ortaya konulmuş.

Açık konuşmak gerekirse ben On Küçük Nefes'den daha olağanüstü bir kurgu bekliyordum. Gene bu kitaba (Tarzım böyle, yapacak bir şey yok.) hiçbir bilgi almadan daldım. Beklenti olarak sadece harika bir kurgu, heyecanlı olaylar dizisi ve sıkıcılıktan yoksun bir anlatım bekliyordum. Biraz aradığımı buldum, biraz hayal kırıklığına uğradım ama tamamen de okuduğum için pişman olmadım. Seriye de pek devam edeceğimi sanmıyorum. Bu tür kitaplar bence uzatılmamalı. Devam kitaplarında, Kacey'in kardeşi ve bu kitaptan tanıdığımız bir kaç karakter işleniyor. 3. kitabı gaza gelip okuyabilirim. :D

Annesinin Kacey'e bıraktığı miras bence çok güzel.

3 yorum:

 1. Ece M16.1.15

  Merhabalar :) Kendi hazırladığım bir etkinliğe seni de mimledim. Yaparsan beni çok mutlu edersin :

  http://partofthebook.blogspot.com.tr/2015/01/etkinlik-kendi-kitabn-yarat.html

  Sevgiler.....

  Partofthebook

  YanıtlaSil
 2. Mimlerden pek hoşlanmıyorum Ecem, beni şeçtiğin için teşekkür ederim ama. ♥

  YanıtlaSil
 3. Leyla Seymen17.1.15

  Merhaba. :) Öncelikle yorumun için teşekkürler.İnsan bazen gerçekten sıkılıyor ama sonrası daha iyi geldiğinde ve heyecan arttığında sıkıntı da geçiyor.Seriye devam et bence,kim bilir,belki diğer kitapları daha çok seversin. :)

  YanıtlaSil