12 Ocak 2015

34. ÜKG Turu: Tatlı Şeytan || Wendy Higgins (Tatlı Şeytan #1) ~ Kitap YorumuTür: Genç Yetişkin, aşk, şeytan-iblis, melekler
Sayfa: 536
Goodreads puanı: 4.17
Seri: 4/1
Puanım: 

ZEVK, GÜNAHIN TUZAĞIDIR…

On altı yaşındaki, lise öğrencisi Anna Whitt yaşıtlarından biraz farklı bir genç kızdır. Anna, renkler vasıtasıyla insanların duygularını görür, hatta isterse hisseder. Kilometrelerce ötedeki sesleri duyar, kokuları alır. Anna, farklı olduğunu bilir ama "ne" olduğuna dair en ufak bir fikri yoktur. Ta ki gizemli yakışıklı Kaidan Rowe ile tanışana dek. Kaidan, onun da kendisi gibi, iblis soyundan gelen bir Nefil olduğunu açıklayınca Anna'nın önünde karanlık bir dünyanın kapıları aralanır. Kaidan’ın büyüsüne kapılıp bu dünyaya adımını attığında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Hayatı boyunca "iyi bir kız" olan Anna, ya diğer Nefiller gibi iblislere boyun eğip kötülüğe hizmet edecek ya da kaderini baştan yazacaktır…

Tatlı Şeytan'ı daha Sweet Evil günlerinden beri takip ederim. Oldukça popüler ve sevilmiş bir kitap. Bunu Goodreads'ta kitaba şöyle bir baktığınızda çıkarıyorsunuz zaten.

Meleklerle İblislerin sonsuz savaşını anlatıyor. Ve elbette düşmüş meleklerin insan kadınlarla olan çocukları Nefileri de ele alıyor. Piyonları. Kitabın geneline baktığımızda çok güzel döşenmiş, Kayıp Cennet'ten ve Shakespeare'den, Platon'dan alıntılarla bezenmiş. Okurları kitaba çekmek için geniş geniş melekler nedir, nereden gelmiştir bu anlatılmış. 

Kitabımızın baş kahramanı Anna adlı yarı iblis, yarı koruyucu melek olan bir kızın gözünden, hayatından yaşıyoruz her şeyi. Bu kızın bu iki varlığı bir bedende birleştirmiş olması onu çok özel bir varlık yapıyor. Ancak Anna'nın kaderi hiç kolay ilerlemeyecek çünkü bu acı, keder ve kötülük dolu yeni dünyaya tamamen hazırlıksız. Hiçbir bilgisi yok. Doğduğu ilk günden beri her şeyi hatırlıyor ve güçlerinden en basit seviyede haberdar. Ancak Kaidan adlı bir Nefil ile tanışınca, bu hiç tanımadığı dünyaya ani bir adım adıyor ve hapishanedeki babasıyla, kimliği ile yüzleşiyor. İnançlarından ödün vermek zorunda kalıyor ve kalbi kırılıyor çünkü Nefiller asla özgür değiller ve asla olmayacaklar. 

İşte burada da Nefil Kaidan'ın çektiği acılara bir örnek. Kendi doğasıyla ne kadar da mücadele ediyor zavallıcık. 


Konusundan da gördüğünüz gibi oldukça heyecanlı bir kitap. Ben bir günde 500 sayfayı yaladım yuttum. Kaidan'ın renkli kişiliği kitaba heyecan katan unsurlardan biriydi. Ama Anna. Ah Anna. Bu kadar iyilik timsali bir kız bir daha kurgu dünyasında yaratılamaz. Dünyadan o kadar habersiz, saf, iyi niyetli, masum ve inançlı ki, uyan kızım demek için iki tane tokat çakmak istiyorsunuz. Bu kadar masum kalabilmesi gerçekten bir mucize.

Anna'dan üstün yetenekler görmek istiyordum. Bunu da konumu yüzünden bize bahşedileceğinden emindim ancak kitabın sonuna geldiğimde bundan mahrum bırakıldım. Sanırım yazar şok edici güçleri Üçlemenin diğer kitaplarına saklıyor.

Kitapta Kaidan'dan da çok sevdiğim bir karakter var; Kopano. Adamın duruşu, anlatılışı beni Kaidan'ın yılışık hallerinden daha çok çekti. Kaidan'ın da elbette bir sempatisi var. Alıntı için şuraya bakınız. Yanaklarını sıkmak, kucağınıza alıp acılarını dindirmek istiyorsunuz ama Kopano beni bu kitapta daha bir çekti. Sonraki kitaplarda durum ne olur bilemiyorum elbette. Bakıp göreceğiz.


Kai, aynı Thai yemeği gibi ama daha lezzetlisi. Amanın! Beynimi istila eden bu kız da kimdi böyle?

Bu madde Dükü, bilmem ne dükü olayına kafam bir türlü yatmadı benim. Sonraki kitaplarda daha bir detay, daha kutsal bir müdahale görüp kararımı vermek istiyorum. :D Devam edeceğim yani seriye!

Sonuç olarak eğlenceli, heyecanlı, bir insanın hayatta kalmak için neler yapabileceğini görmek için oldukça güzel bir kitap. Yapmam dememeli. Çünkü elin mecbursa yapıyorsun. Bu sözüm Anna'ya. Bir yerde masumiyeti çok can sıkıyor. Kitabın sonunda ise artık durumunun gerçekliğini anlamış, daha olgun bir kız var karşımızda. O daha umutlu, ben de ondan daha umutluyum. Hayatta kalıp sevdiceği ile birlikte olması için o eski karakterini geride bırakıp, yeni bir tene bürünmeli çünkü! :D

Kızın serinin sonunda kiminle birlikte olacağı belli, o yüzden;10 yorum:

 1. Leyla Seymen12.1.15

  Paylaştığın için teşekkürler,ama alıntı da baya garipmiş yav. :O :D Masumiyet iyidir ama fazla olursa sıkar tabiki de. :)

  YanıtlaSil
 2. Süper bir yorum olmuş. Uzun zamandır böyle melekli-şeytanlı bir kitap okumamıştım. Hatta şeytanlı çok az kitap okudum sanırım, hiçbirinde bu kadar ön planda değillerdi. Bu tarz fantastiklere bayılıyorum! Açıkçası başta yaşlar nedeniyle önyargım vardı ama yorumlardan sonra dayanamayıp aldım. Okurken yaşı hiç düşünmeyeceğim artık.. Merakla bekliyorum okumayı. Uğraşmışsın yorum için, eline sağlık! Alıntılar da pek güzel. :)) Kızın bu kadar masum olması canımı sıktı ama. Yani her kitapta da kızlar bu kadar iyi olmasın yahu! Salaklığa varıyor biraz. :D Neyse, yola gelir belki. :)

  YanıtlaSil
 3. blabla24.1.15

  ikinci kitabı çıktı mı peki?

  YanıtlaSil
 4. Daha ilk kitabı yeni çıktı can. :D İkinci kitap bu sene sonunda falan çıkar.

  YanıtlaSil
 5. blalalla24.1.15

  peki adı ne olacak bir bilgin var mı acaba ?

  YanıtlaSil
 6. beyzadmrkya18.4.15

  İkinci kitabın.adı nolcak ve ne.zaman.
  cıkacak

  YanıtlaSil
 7. İkinci kitap yeni çıktı can, adı 'Tatlı Tehlike.'

  YanıtlaSil
 8. beyzadmrkya18.4.15

  Aaa çok sevindim acaba 3 kitap çıkcak mı cıkcaksa ne zaman bir fikrin var mı??

  YanıtlaSil
 9. Çıkar 6 ay içinde en geç.

  YanıtlaSil