5 Şubat 2015

Kitap Yorumu: Fourth Grave Beneath My Feet || Darynda Jones ( Charley Davidson #4)Tür: Aşk, melekler, iblis, doğaüstü
Sayfa: 320
Goodreads puanı: 4.43
Seri: Darynda Jones 4 /9
Puanım:

Hazır Charley tutkum tekrar ateşlenmişken, ben de bir türlü çıkmak bilmeyen 4. kitabı okumadan olmaz dedim ve başladım. Zaten insanın elinde imkan varsa, asla 4. kitabı okumadan duramaz. Zira 3. kitap Charley'in işkence görmesi ve Reyes'in masumiyetinin kanıtlanmasıyla ve Charley'in bir deprem yaratmasıyla bitmiş ve bizim ellerimizdeki tırnaklar falan kalmamıştı.

Bu kitap ise gene uyuyamayan bir Charley var karşımızda ve sürprize bakın ki Garrett ölmemiş. Ben 3. kitabın sonunu artık nasıl okuduysam öldü diye hatırlıyordum. Ancak karşımda gayet sağlam, kanlı canlı bir Garrett gördüm. Bu bir şok olarak içimde kaldı.
“When I want your opinion, I'll remove the duct tape.--T-SHIRT” 


Bu kitapta Charley işkence yüzünden evinden dışarı çıkamıyor ve evinde işkence gördüğü yeri kutularla doldurmuş. Üstelik babasına da çok öfkeli. Ayrıca iblisler peşinde dolanıyor ve Reyes de özgür. Charley en sonunda kendisini birinin takip ettiğini söyleyen bir kızın durumunu araştırmak için zor zanaat da olsa evinden çıkıyor ve korkarak da olsa hayatına devam ediyor. Ancak elbette yaşadıkları kolay değil ve bunun izini bedeninde ve ruhunda taşıyor.

"We are enemies, Dutch. A Princess and a pawn, each from opposing sides."

Charley'in çarpık şaka anlayışı bile yaşadığını tramvayı gizleyemiyor. Onu bu hallerde görmek gerçekten de insanın içini parçalıyor. Bir ölüm meleği olarak artık bir koruması var ve o ona büyük destek oluyor. Ancak yeterli değil. Üstelik Reyes özgür ve gene bin bir türlü iş çeviriyor.

Elbette önceki kitapta Reyes'in onu yem olarak kullandığını öğrenen Charley ona kırgın ama aralarındaki çekim öyle kuvvetli ki hiçbir şey aralarına giremeyecek gibi. 

Charley bu kitapta kendi kimliği hakkında birçok şey öğreniyor ve bunların büyük kısmı Reyes'den geliyor. 


Bu kitabı çok ama çok sevdim. Charley'in ne kadar güçlü bir karakter olduğunu daha iyi gördük ve bir ölüm meleği olmasına rağmen o da yenilmez değil. Serinin kurgusu her kitapta biraz daha karmaşık bir hale geliyor ve tek dileğim şu kuduz köpek gibi sağa sola uçup duran Reyes'in allah rızası için adam gibi olan biteni Charley'e anlatması. Kızı hem koruyacağım diyor hem de boka bulaştırıp duruyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu lan!


“We stood there, the three of us, our jaws firmly planted on the floor. Aunt Lil recovered first. She nudged me with her elbow and said with a cackle of delight, "I think you guys should make some more of those brownies, 'cause that boy looks hungry.”


Kitabın polisiyesi önceki kitaptan kat ve kat daha iyiydi. Bu sefer tahmin edemedim. Şaşırtıcı, psikolojik bir suç ile karşı karşıyayız. Charley'in ne kadar iyi bir dedektif olduğunu görmemek imkansız ancak şunu da demeden geçmemeli: İnsanların duygularını hissetmesen bu kadar iyi olur muydun?


Sonuç olarak biraz kederli, biraz komik, bol bol tutkulu bir kitap daha var karşımızda. Üstelik Charley'in güçleri her kitapta daha da büyüyor. Başlarında büyük bir kötülük her adımlarını resmen takip ediyor. Bizimkilerin hayatı pek kolay olmayacak. Söylemeden de geçemeyeceğim, kitabın sonuı çok hoş. Bir an önce çıksın ve siz de okuyun. Kısmet olsun diye dualarımı esirgemiyorum.


I unzipped my window, wondering if I should think about getting a car with all the latest gadgets. I could do without unzipping windows, but Misery was such a part of me, I couldn’t imagine my life without her. Unless my new ride sported a jaguar on the hood. Then I’d kick Misery to the curb faster than a crushed aluminum can.
I patted the dash. “Just kidding, girl. I’d never abandon you. Unless you catch fire and I have to run for my life.”
As if launching a comeback, she sputtered and shimmied before returning back to her normal purr. Such sass. We were totally made for each other.

9 yorum:

 1. Gamze Acar5.2.15


  Bir şey soracağım. Soldan ikinci lacivert renkli kitap bende yok. Beyaz, siyah ve kırmızı olan var. Anladığım kadarıyla yeşil de dördüncü. Peki bu aradaki ne? Başlıkları okuyamayınca renkleriyle ifade ettim kitapları pardon.😊

  YanıtlaSil
 2. O kısa hikaye Gamze, burada çıkmadı o. Görseli bir siteden aşırdığım için ekli. :D 3. kitapla 4. kitabın arasında geçiyor.

  YanıtlaSil
 3. Hayııır,Garrett öldüüü,o Charlie'nin gördüğü ruhu olmalı.Yani öyle olsa iyi olur. :/ Ya ben okumaya çalıştım ,ama bir süre sonra sıkıldım,belki bir ara tekrar başlarım. :) Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 4. nihal kaba5.4.15

  4. kitap ne zaman çıkar bi bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
 5. Yayınevi bu konuda ses çıkarmamada ısrarcı.

  YanıtlaSil
 6. Melike23.6.15

  Tek sorum var serinin son kitabımı devamı varmı burada yazılanları okurken mideme ağrılar girdi yarın üçüncü kitaba başlıycam ve dördüncü kitap için çok heyecanlıyım serinin son kitabı mı devamı var mı bunu öğrenmek istiyorum sadece...

  YanıtlaSil
 7. Melike24.6.15

  Şahsen her yerden e mail attım gerekirse arıycam kitabın serisini okumayı çok istiyorum yaaa

  YanıtlaSil
 8. Ben de attım ama ses yok Melike. :/

  YanıtlaSil
 9. Melike25.6.15

  Haksızlık ya madem kitabın 3 serisini ele aldınız devamını getirin :(

  YanıtlaSil