9 Şubat 2015

Kitap Yorumu: Kırılgan Sonsuzluk || Melissa Marr (Lanetli Sevgili #3)


Tür: Genç Yetişkin, aşk, peri
Sayfa: 376
Goodreads puanı: 3.83
Seri: Lanetli Sevgili 3/5
Puanım:

SETH, HAYATININ GERİ KALANINI TEK BİR İNSANLA GEÇİRMEK İSTEYECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİ. Tabii bu Aislinn’le tanışmadan önceydi. Aislinn hayallerinin kadınıydı ve Seth sonsuza dek onunla olmak istiyordu. Ancak kız arkadaşınız ölümsüz bir Peri Kraliçesiyse ‘sonsuza dek’ yeni bir anlam kazanırdı. Aislinn bir gün gelip de aslında çok korktuğu perileri yöneteceğini hiç düşünmemişti. Keenan onu kraliçe yapmak için ölümlülüğünü çaldığında artık Aislinn, hayal bile edemeyeceği zorluklar ve entrikalarla mücadele etmek zorundaydı. Melissa Marr’ın üçüncü büyüleyici peri masalında Seth ve Aislinn, etrafları karanlık kanunlar ve saf değiştiren müttefiklerle kuşatılmışken kendilerini korumaya çalışıyor. Artık eski arkadaşlar yeni düşmanlara dönüştü ve tek bir yanlış hamle Dünya’yı kaosa sürükleyebilir.

“Fantastik roman ve perilere ilgi duymayanların bile içine dalmak isteyeceği, hayalgücünün sınırlarını zorlayan bir peri dünyası.”
- Publishers Weekly
Lanetli Sevgili serisinin bende garip bir yeri vardır. Hem severim hem sevmem. Dünyası çok hoşuma gidiyor; evren biraz acımasız. Bunu seviyorum. Sevmediğim ise karakterlerin her birinin, Seth dışında, beni kanser ediyor oluşu. Bir genç yetişkin kitabı, sebebi bu olabilir ancak bunun daha çok Aislinn ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Önceki kitabı çok sevmiştim. Kızımız bu dünyadan kendini soyutlamıştı. Arkasında kalbi kırık insanlar bıraksa da, kendi yolunu çizmişti. İşte bu unsuru Aislinn'de göremiyoruz ve bu beni delirtiyor. Kitapta tekrardan Yaz ve Kış krallıklarına dönüyorum. Aislinn iki erkeğin arasında kalmaya devam ediyor ve ufukta çok güçlü ve karanlık tehlikeler mevcut. Seth ise olgun ve her zamanki gibi karizmatik ancak o bile artık bundan usanmış vaziyette. Seth gibi birini bile Aislinn delirtti. :D

Dünya her zamanki gibi ilgi çekici, tanımlar da öyle ancak karakterlerin, özellikle Aislinn'in biraz daha olgunlaşması gerekiyor. Aislinn gücünü tam olarak kullanamıyor ve sürekli dövülüp duruyor. Bir de Keenan gücünü kaptırmamaya kararlı ve her ne kadar aşık olsa da bu aşkı güç için terk ediyor ve Aislinn'in aklı ile oynamaya devam ediyor. Böyle iyi görünüp insanı kullanan kişilikler bence falakaya yatırılmalı. Üstelik bu güç çatışması içinde dostlar düşmana dönüyor ve aşk çok garip bir kavram kazanıyor. İlk kitaptaki mutlu son tamamen bir hayal artık.

Kitaptaki en büyük sorun bence Aislinn'in hala ve daima salak olması. Kararsız ve hala yaşadığı dünyaya ve kurallarına ayak uyduramamış vaziyette. Bir kraliçe? Nasıl ya?

Sonuç olarak serinin dünyasını seviyorum ama karakterlerin büyük çoğunluğuna katlanamıyorum. Eğer sizin iradeniz benden güçlüyse, bakabilirsiniz. Ancak salak anlatıcılara dayanamıyorum derseniz, sakın elinizi sürmeyin. Vaktinize yazık. Eminim okumak istediğiniz başka bir çok seri vardır. Ben bu seriye devam etmeyi düşünmüyorum, öyle ki 5. ve final kitabın sonuna baktım, spoilerımı aldım.

2 yorum:

  1. James9.2.15

    Dediklerine birebir katılıyorum. Periler diğer fantastik kitaplarda pek bulunmayan yaratıklar bu yüzden seri çok farklı gelmişti başlarda.Ancak karakterlerin hiçbirine yakınlık hissedememiştim okuduğum dönemlerde. Şimdi okusam şimdi de hissetmem. Yine de Kara Saray'ı bayağı sevmiştim :) Serinin en güzel kitabı bana göre :)

    YanıtlaSil
  2. Kara Saray benimde favorim. Diğerleri defolup gitsin. :D

    YanıtlaSil