9 Mayıs 2015

Kitap Yorumu: Kurucunun Kızı || Amy Engel (Önerilir!)

Kurucunun Kızı
Amy Engel

Tür: aşk, genç yetişkin, distopya
Sayfa: 272
Goodreads puanı: 4.22
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Puanım:

Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda Lattimer’lar ve Westfall’lar arasında çıkan savaşı Westfall ailesi kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle, kaybeden tarafın kızları ile kazanan tarafın erkeklerinin evlendirilmesiyle sağlanmaktaydı.
Bu yıl benim sıram gelmişti.
Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan’ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak.
Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten anlayan tek kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim.
Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım…


Kurucunun Kızı'nda bombalarla insanoğlunun mahvettiği topraklarda kendilerine ufak bir şehir kuran insanların güç için mücadelesini anlatıyor. Şöyle hafif bir genelleme yaparsak bu distopyayı sanırım diğerlerinden ayıracak en önemli şey, ilk kitabın sadece kişiye odaklanmış olması.

Kurucunun Kızı Ivy, babasının yöneltmesi üzerine Lider'in oğlunu öldürmelidir. Bu babasının gücü ele geçirmesinin tek yoludur. Ancak bu toplumda kızlar ve erkekler 16 yaşlarına gelince ayarlanmış bir evliliğe adım atarlar. Bu kanuna, geleneğe karşı gelmenin ölümcül sonuçları vardır. Ivy de görevi üzerine ablasıyla evlenmeyi reddeden 18 yaşındaki Bishop'la 16 yaşında evleniyordur. Yani kocasını öldürmesi gerekiyor. (Çelişkiye bakın)Bu güç durum içinde kalan Ivy'nin kitap boyuna kimlik çatışmalarına tanık oluyoruz. Beni çok etkileyen ve kendisine hayran bırakan bir kitap oldu. Karakterin yaşını hem yansıtması hem de oldukça olgun tavırlar sergilemesi beni büyüledi. Kendisi asla sıkıcı değil. Ve okura karşı dürüst. Ivy elindekilerle en iyisini yapmaya çalışan gencecik bir kız. Cesur da.Distopya ile aşkı birleştiren, sade ama oldukça etkileyici bir kitap. Özellikle Bishop'ın bu kadar olgun, mantıklı ve güç için annesini satacak insanlar arasında, bu kadar dürüst çıkması beni büyüledi. Ivy bile onun gibi değil. Ancak Ivy'de Bishop'ta olmayan bir cesaret var. Pervasız tutumları başına dert açmaktan geri kalmıyor. Bu iki karaktere gerçekten aşık oldum diyebilirim. Ancak kitabın bende başka bir etkisi daha oldu, belki de uzun süre hatırlayıp yazara 'haklı bu kadın' diyebileceğim bir şey. Kitapta geçen ve kitabın çevirisini bitirdikten sonra sevgi ve aileyle ilgili Bishop'un söylediklerinin bende yeri çok ayrı.

Size kesinlikle okumanızı önerdiğim bir kitap; kısa, öz ve etkileyici. Sonraki kitabı okumak için tırnaklarınızı yiyeceğiniz bir kurguya da sahip. Kitabı bugünden itibaren her yerde bulabilirsiniz. Kesinlikle kaçırmamanızı öneririm. Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan birisi.
3 yorum:

 1. buse yılmaz17.6.15

  kitabın devamımı gelecek ne zaman lütfen soyleyin almam lazım please

  YanıtlaSil
 2. İkinci kitap sonbaharda çıkacak :/

  YanıtlaSil
 3. buse yılmaz23.6.15

  tam tarih verirmisiniz peki rica etsem :) ben beklerim çünkü müthiş bi kitap

  YanıtlaSil