13 Mayıs 2015

Kitap Yorumu: The Wicked We Have Done || Sarah Harian

The Wicked We Have Done

Sarah Harian

Tür: Distopya, aşk
Sayfa: 272
Türkçe: Yok
Goodreads puanı: 3.84
Seri: Chaos Theory: 1/2
Puanım: 

The Wicked We Have Done aslında bizimkisine oldukça benzer bir toplumda geçiyor ancak şöyle bir farklılık var. Suçlular; tecavüzcüler, katiller 'Compass Room' adı verilen bir odada ahlaki açıdan iyi mi kötü diye iradeleri bin bir çeşit psikolojik ve fiziksel test ile sınanıyorlar. Belirli sayıdaki toplumun en kötüsü sayılacak suçlular bu odaya tıkılıyor ve eğer gerçekten kötülerse, idam ediliyorlar. Eğer iyilerse bir ayın sonunda özgür oluyorlar. Ancak şansları çok düşük.


Evalyn'in gözünden bu odayı tecrübe ediyoruz. En iyi arkadaşının ölümü ile sonuçlanan suçu yüzünden ölümü hak ettiğini düşünüyor. Bu aslında her türlü onun kurtuluşu olacak bir seçim. Çünkü eğer suçluysa ölecek, suçsuzsa yaşamaya devam edecektir.

Kitapta 'bir suç insanı gerçekten kötü yapar mı yoksa affedilme şansımız var mı?' konuşu işleniyor ve insanının suç hakkındaki görüşleri irdeleniyor. Yanlış bir seçim gerçekten bizi en temelde kötü yapar mı? Sevgi her şeyi affeder mi?  Anlayacağınız kitap suçlu psikolojisine odaklanıyor ve elbette nedenlere. Affedilmek, kurtulmak geçmişimize rağmen mümkün mü?

Kitap bu Compass Room yüzünden oldukça Açlık Oyunlarına benziyor ama onun gibi tamamen yeni bir dünyada değiliz. Bu oda bilim kurguyu aratmayacak bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor. Ölüm ve vahşet kitapta karakterleri takip ediyor.

Kitabın kurgusu bana bazı noktalarda eksik gelse de, genel olarak sevdim. Kısa oluşu ve hemen bitmesi benim için bir artıydı. Devam etmeyi düşünmüyorum, çünkü gereksiz bir uzatma olduğu kararına vardım. Gene de okuduğum süre boyunca ya da ardından pişman olmadım. Kitabın sonu çok açıktı ve sonraki kitaplarda neler olacağını tahmin ediyorduk, bu yüzden de kitaba olan merakım söndü. İlginizi çekerse, okuyabilirsiniz.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder