19 Ağustos 2015

Kitap Yorumu: Karanlık Yerler || Gillian Flynn


Karanlık Yerler
Gillian Flynn 


Tür: Kurgu, gizem
Seri: Yok
Goodreads puanı: 3.90
Çıkış:2009
Orijinal ad: Dark Places
Puanım:
Karanlık Yerler filmini izlemeye başlayıp daha sonra bunun aslında kitap olduğunu hatırlayan ve filmi bırakıp kitaba başlayanlardanım. Benden başka bunu yapan biri var mıdır bilmiyorum ama varmış gibi yapmak hoş.

Kitapta 1985 yılında bir ailenin katledilişi ve ardındaki gizem anlatılıyor. Ben, ağabey, aileyi katletmekten hapse, en küçük kız da kasvetli bir hayata sürüklenmiş. Yani pek kurtulan yok bu dramdan. Libby şimdilerde 30lu yaşlarında ve parası bitmiş, bu tür yarım kalan davaları çözmeye çalışan bir dedektiflik kulübüyle iletişime geçerek hem cebine biraz para sokmaya hem de ailesinin gizemini çözmeye niyetli.

Kitabın ilk başında (daha doğrusu filmin) kadın karakter tam benim tipim dedim; yaralı, hayata öfkeli ve vahşi. Bu okuma nedenlerimden birisi. Pardon. BİTİRME nedenlerimden birisi, diğeri ise merak.

Kitabın başında olaya öğrendik, eh güzel. Ama sonra bi türlü giremedik ya olaya. Sayfalar akıyor hala aynı yerde sayıyoruz. Ben delirdim. Sıkıntıdan kudurdum. Fakat inat işte! BİTECEK! ve bitti. Bir diva asaletiyle sizden takdir bekliyorum...

Genel olarak akan bir kitap. 350 sayfa kadar gözüküyor ancak bana 500 gibi geldi. Geçmişe gidilen yerler beni çok sıktı, sağımda solumda yarın çıban çıkabilir, yani halimi hatırımı sormanız gerçekten beni çok sevindirir.

Merak ettiyseniz okuyun derim ama benden öyle 'Çok harika bu! Okumalısın. Yoksa yüzüme bakma daha!' tarzı bir tepki beklemeyin, vallahi bulamazsınız. Sonucu kısmen ilginç ama pek de değil. Tahmin etmediğim şeyler de var. Kindle'dan okumasaydım, son sayfayla beraber halim bu olurdu:Filmle beraber gittiğim için iki kelam da ona döktürmesem olmaz. Bir kere kadın, Charlize Theron normalde rolün altından kalkabilecek bir kadın ama ben pek sevemedim. Bunu kitapla beraber gidişime yoruyorum. Çünkü kitapta Libby minnacık, kocaman göğüslü ve yumruklarını kullanan bir kadınken, filmde bu farklı yorumlanmış. Doğaldır, her kitap bir filmde yok olmaya mahkumdur. Onun dışında olaylar tam kitapla ilerlemiyor ve farklı yerlerde verilmiş bilgiler görüyoruz. Özet ne biliyor musun? Ben ne filme hayran kaldım ne kitaba...

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder