24 Ağustos 2015

Kitap Yorumu: Labirent: Ölümcül Kaçış || James Dashner


Labirent Ölümcül Kaçış
James Dashner

Tür: genç yetişkin, gizem, distopya
Sayfa: 408
Goodreads puanı: 4.02
Seri: 1 (3)
Puanım:

Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.


Ölümcül Kaçış'ı arkadaşım Hanif'le beraber okuduk. Bu çok popüler kitabı sanırım ilk çıktığı zaman almıştım. Ancak spoiler radarım nasıl bir iyi iş çıkarmışsa, kitap ve seri hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bilenler bilir, eğer karşımdaki bana okumadığım ya da izlemediğim ama niyetli olduğum bir şey hakkında spoiler verirse, bir cadıya dönüşürüm.

Ölümcül Kaçış'a girişimiz çok ani oluyor. Çarpıcı. Bir çocuk bir kutuda uyanıyor ve geçmişine dair anılarını kaybetmiş. Yaşayabilecek hafızası var ama annesinin adını, kimliklerini hatırlamıyor. Kayran isimli bu yerde yaklaşık 18 ile 12 yaşlarında hepsinin erkek çocuklar yaşıyorlar ve Izdırap Verenler adı mekanik yaratıklardan korunmak için muhteşem bir savaş veriyorlar. En eskisi 2 yıldır burada ve her ay yeni bir çocuk Kutu'dan çıkarak geliyor.

Bizim kahramanımız Thomas ise kutudan çıkan son çocuk. Ancak 'değişim'den geçen bir çocuk, Thomas'ı hatırlıyor ve ne gariptir ki Thomas bu yere karşı aşina hissediyor. Başına da zaten bu yüzden çok bela açılıyor.

Bu çocuklar bu yerden çıkmak için 2 yıldır mücadele veriyorlar ve sürekli Izdırap Verenler'den bir tehdit altındalar.

Oldukça heyecanlı, sürükleyici ve etkileyici bir kurgu. Yazar bence hem aksiyonu pompalamış hem de keseceği yeri bilmiş. Duygudan yoksun bir kitap değil. Normalde erkek anlatıcılara karşı bir antipatim vardır ama bu kitapta bunu hissetmedim. Elime aldıktan yaklaşık 7 saat sonra kitap bitmişti. Ben de öyle. Uzun zamandır bu kadar kısa sürede bu kadar çok okumadığım için beynim ve gözlerim biraz allak bullak oldu.

Karakterleri, özellikle Chuck'ı çok samimi buldum, ancak şu Thomas'taki fevrilik beni deli etti. Bir amaca hizmet ediyor, eyvallah ama...

Bu kitapta anlayacağınız üzere çok ölüm var. bu noktada Uyumsuz'a benzediğinden konu açabiliriz. Allah sonunu benzetmesin ne diyeyim. (Spoiler veren...) Bu kitapta kalbiniz Thomas'la beraber kırılıyor

Sonuç olarak etkileyici, iyi yazılmış, karakteriyle bağlanabildiğiniz bir distopya. Diğer kitapları okuyup öğrenmek için sabırsızım. Siz de henüz okumadıysanız, kesinlikle başlayın.

Ayrıca bilmeyenler için not, Ölümcül Kaçış'ın kitabı sinemaya uyarlandı. Yani izleyebilirsiniz.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder