1 Eylül 2015

Kitap Yorumu: Aylak Adam || Yusuf AtılganTür: Türk edebiyatı,  modernist, aşk
Sayfa: 155
Yayınevi: Yapı Kredi
İlk Çıkış: 1959
GR puanı: 4.39
Puanım:

Her şeye "karşı" duran, "karşı" çıkan, "karşı" olan bir adam... Aylak Adam... Bir adı bile yok. "C." diyor Yusuf Atılgan kısaca.

İnsan her şeye bunca "karşı"yken kendine de "karşı" olmadan nasıl sürdürebilir bir "karşı" yaşamı?

C., sıradanlığa, tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. Hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. Çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik.

Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.Aslında kitabın adından belli nasıl bir karakteri işleyeceği Yusuf Atılgan'ın, C, (Tam bir adı bile yok) kendini aylak olarak tanımlıyor, sokak adları topluyor. Parası da var, har vurup harman savurabilir. Bir de üstelik monoton bir hayattan dem vuruyor. Bir pastanede sürekli müşteri olmak demek onun için cehennem. Oldukça ilginç bir karakter. Sokakta yürürken yanından geçtiği kadını öpebilir ya da tramvayda 'dayayabilir' ( Burada kadının rızası var ama cinlerim tepeme toplandı.)

Kitabın konusu ise tamamen bir arayış, sorun şu ki ne okur ne C neyin arandığını bilmiyor. Ortada bir B var ama bu idealden öte bir şey değil bence. Yazar arada bize ip ucu vererek B'nin ipucunu veriyor ama bu sadece bir kaç cümlede kalıyor. Üstelik Ayşe'yi sevse de o da yeterli değil; bilinçli bir soyutlama, yabancılaşma var. Modernizm al burdan yak.
Dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz. Tutunacak bir şey olmadı mı insan yuvarlanır. Tramvaydaki tutamaklar gibi. Uzanır tutunurlar.

Oldukça açık ama bir o kadar da ağır giden bir kitap. Benim bitirmem çok uzun süre aldı. İnsanı düşünmeye sevk ettiği bir gerçek ancak bu arayışın bir sonu yok, sadece kişiye odaklanarak oluşturulmuş. Ruhumu kemiren de bu oldu. Şimdi oturup burada bu var, şurada şu var diye laf etmeyeceğim. Ancak uzun süre de bir Yusuf Atılgan romanı okumam. 150 sayfanın her biri elimde süründü çünkü. Kolay okunan kitaplara alışınca insan, azıcık düşünmek zor geliyor. :)

Beğendiniz mi? Paylaşın! :)

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder