2 Eylül 2015

Kitap Yorumu: Hey Şey || Nicola Yoon

Her Şey Nicola Yoon


Tür: aşk, genç yetişkin, gerçekçi kurgu
Sayfa: 320
Goodreads puanı: 4.01
Seri: Yok
Türkçe: Pena Yayınları
Çıkış: 2015 eylül
Puanım:

En Büyük Risk Hiç Risk Almamaktır.

Bazen en sevdiğim kitapları sondan başa tekrar okurum. Son bölümden başlar ve başa kadar tersten okurum. Bu şekilde okuduğunuzda, kitabın bölümleri de umuttan çaresizliğe, kendini tanımaktan şüpheye doğru gider. Aşk hikâyelerinde çiftler sevgili olarak başlar, sonunda yabancı olurlar. Yetişkinliğe ulaşma kitapları yolunu kaybetme hikâyelerine dönüşür. En sevdiğiniz karakterler yeniden doğar. Benim hayatım bir kitap olsa ve tersten okunacak olsa, hiçbir şey değişmezdi. Bugünün dünden hiçbir farkı yoktu. Yarın da bugünle aynı olacaktı. Maddy'nin Kitabı'nda, bütün bölümler birbirinin aynısıydı. Olly'ye kadar.

"Muhteşem ve şiirsel."
-The New York Times Book Review

"Kalbinizi ısıtacak bu hikâye, umut ve hayallerle sarılı aşkı tüm riskleriyle kabullenerek normalin ötesine geçiyor."
-Kirkus ReviewsHer Şey, çok tatlı, aynı zamanda üzücü bir kitap. İmkânsızlıklar ve cesaretle de dolu. Sevgiyi ve aşkı kesinlikle es geçmemek de gerekiyor.

Madeline hasta bir kız. Kendisinin dünyaya alerjisi var bu yüzden eve giren havanın bile kontrol edildiği bir ortamda geçirmiş tüm hayatını. Okulu evden takip ediyor. Bakıcısı Carla ve annesi dışında kimsesi yok. Ancak bir gün yan eve 2 çocuklu çekirdek bir aile tanışıyor ve işler onun için bambaşka bir yöne doğru ilerliyor.

Karşı evde kendi yaşlarında oldukça sportif olan bir çocuk var. Madeline daha ilk günden tüm aileyi ve özellikle Olly'i saplantılı bir şekilde izliyor. Bunu fark eden Olly ise ilk adımı atıyor fakat hastalık aralarına giriyor. Elbette bu ne Olly'i (okyanus gözlü, kara saçlı, yakışıklı) ne de Madeline'i durduruyor.

Arkaşlıkları ilerlerken hem Madeline'in hayatı tehlikeye giriyor hem de yaşamanın bazen cesaret istediğini öğreniyoruz.

Everything, Everything aslında bir çocuk kitabı edasında. İçinde bir genç yetişkinin duygularını anlattığı resimler, komik şeyler bulunuyor. Bu kitabın içinde bulunduğu ciddi ortamı dağıtmak için harika bir şey. Eğer o tatlı resimler olmasaydı içimize taş otururdu eminim ki. Buna rağmen yüreğimin sızladığını ve bir iki damla yaş döktüğümü söylemem gerek. Kahkaha attığımda oldu. Anlayacağınız size birden fazla duyguyu yaşatabilen kitaplardan.

You can't predict the future. It turns out that you can't predict the past either. Time moves in both directions - forward and backward - and what happens here and now changes them both.

17 yaşındaki bu kız Olly gelene dek elindekilerle mutlu olmaya çalışmış. Depresyona girmemiş, annesiyle harika bir ilişkisi var. Ancak ne zaman Olly hayatına giriyor, Madeline hayattan daha fazla şey arzulamaya başlıyor. Ve bunun onu öldüreceğinden kuşkulanmamak elde değil. Çünkü havaya, suya, toza ve başka bin bir türlü şeye alerjik olup da dünyada normal bir genç gibi yaşaması imkansız. Kitabın bir kısmında 'kırık bir kalp seni öldürür mü öldürmez mi?' sorusunu bile sorguluyoruz.

"Maybe growing up means disappointing the people we love."

Üstelik kitaptaki tek felaket Madeline'in hastalığı da değil. Madeline'in geçmişi, annesi, Olly'nin ailesi de bir felaket unsuru. Ufacık kitapta bir sürü konu işlenmiş ve bu kadar sevmeme neden bunları sadece dramatize etmeyip bizi gülümseten unsurlarla işlemiş olması.

Pek fazla karakteri olmayan ve zaten pek de uzun olmayan bir kitap. Sevimli, iç ısıtan, cesaret örneği gösteren, sevgiyi anlatan bir yapısı var. Ve bu sene okuduğum en güzel kitaplardan biri. Kesinlikle öneriyorum.

One thing I'm certain of: Wanting just leads to more wanting. There's no end to desire.

NOT: Kitabı okurken spoiler uyarısı veriyor Madeline. Kendisi de bir kitap kurdu olduğu için bu gayet doğal. Sineklerin Lordu, Tom Cruise'ın bir filmi ve bir iki kitap hakkında daha spoiler yiyebilirsiniz.

NOT2: Bu kitap bana yer yer Aynı Yıldızın Altında'yı hatırlattı. Aynı türde oldukları bir gerçek ama bunu göz ardı etmek çok kolay. Tavsiye ederim.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder