1 Ocak 2016

2015'de Okuduğum Güzel KitaplarYazının başlığında neden 'En' demedin diye sorarsanız (fark eden var mıdır merak ediyorum?) bu sene pek kitap okumadığımdan oldu. Önceki seneler az çok yardırır yüz kitap falan okurdum. Bu sene ise 50 kitap ya okudum ya okumadım. Bu kıtlıkta da elbette aralarından on tane kadar en güzel çıkmayacağının farkındayım. *arkasını döner bir iki saat hıçkıra hıçkıra ağlar*

İşin geyik ve serzeniş kısmını geçersek, geleneksel hale gelen bilmem ne yılında okuduğum güzel kitaplar şunlar yazısına yavaştan bir geçiş yapabiliriz. Ah bir de, yorum kısmına lütfen siz de okuduğunuz ve sevdiğiniz kitapları ekleyin, belki azıcık utanır da okumaya başlarım yine...


Bu senenin başlarında okuduğum ve ağzımı şapırdatarak hatırladığım bir kitap.


İlk kitapta pek hayran olmasam da sonradan açılan ve beni kendisine bir hayli hayran bırakan bir seri oldu çıktı. 5. kitaba kadar okudum ama 5. kitabın yorumu yok. Avucunuzu yalayın :p


Bizim sevgili ejderhaların her kitabı beni benden aldığı için bu kitabı burada görmeniz pek şaşırtıcı değil elbette. O şakalar, hazır cevaplı karakterler... Aman Allahım sabahlar olmasın!

4-  Fourth Grave Beneath My Feet - Charley Davidson

Doğan Kitap'ın beddualarımızı kazandığı, onca isteğe rağmen hala devam etmemekte inat ettiği bu muhteşem serinin Türkiye'de çıkmamış dördüncü kitabı. Çok güzeldi be... Kudurun da baskı yapın belki insafa gelir yayınevi.

5- Siyah Damar

İşte bu öyle eğlenceli çok güldüm denemeyecek ve bu etiketlendirmeden ne kadar zıtsa, o kadar da güzel ve yürek parçalayıcı olan bir kitap. Bu kadının başka kitabını okumadım ama bu kadar garip bir akıl seyri olan bir yazarın başka kitaplarını okumaya niyetim var.

6- Ölümcül Kaçış

Ben de okudum! Evet başardım bunu. Çok da sevdim, devamını da okuyacağım inşallah. İşimiz inşallahlara kaldı... Erkek anlatıcı normalde ilgimi çekmez ama bunu sevdim.

Şimdi de 4 puan verdiğim kitaplara geçelim...

7- Dublörün Dilemması

Epey ilginç ve eğlenceli bir kitap. Daha ilk sayfadan ilgimi çekmeyi başarıp bazen aklımı allak bullak etmeyi becerdi. Yazarın başka kitabını da aldım. Listemdesin Corç!

8- Silent Blade

Bu yılın ilk başlarında ben Ilona Andrews krizi geçirip tüm serilerine el attım. Kendimden geçtim. Bu kitabı da işte o zaman okumuştum.

9- The Shadow Reader

Fena olmayan ama gereksiz uzun diye aklımda yer etmiş bir Urban Fantasy. Türü severlerin ilgisini çekebilir.

10- Penryn ve Günlerin Sonu

Uzun yıllar bekledikten sonra bu seriyi bitirdim. Severek hatırlayacağım. Gerçi seri bitti aklımda bin bir soru. Ölümlü olmak zor diyorum, anlayanlar anlar.

11- Aylak Adam

Okurun bu kitabı bitirmek için sabır taşı olması gerek. Güzel mi güzel fakat bu kadar sıkıcı olmak zorunda mı?

12- Archangel's Enigma

Her yıl olduğu gibi Eylül Ekim ayları, Nalini ayları. Gene salyalarım aka aka okudum ama Elena olmadıkça, benden 5 kapmak zor biraz. (Yalan söylüyorum be, kitap pek tatmin etmedi.)

13- Clean Sweap

Ilona çılgınlığımdan. Bir de bu seriyi utanmadan sitelerinde gönderiler halinde yayınlıyor şapşikler. Çok seviyorum be. Beleşe okumak için yazıya tıklayın.

14- Everything, Everything

Genç yetişkin, hastalıklı falan ama güzel kitap. Bir anlığına bana okuma aşkını hatırlattı.

15- Dün ve Ferda

Bu sene biraz Türk yazarlara asıldığım için okuduğum, ilginç gelen 'kösnü'nün şehvet demek olduğunu öğrendiğim bir kitap. Her şeyi unutsam bir onu unutmam herhalde.

16- Kürt Mantolu Madonna

Bu kitabı da okudum. Sevdim. Beklenilen hayranlık içimde yaratılamadı, yani görev başarısız. Elbette bu kadar insan bayıldığına göre, suçu kendimde arayabilirim ama aramıyorum. Zevk renk meselesi...

17- Beşinci Çocuk

Doris Lessing'i okuldan tanırım. Etkileyici ve biraz huzursuz eden çok güzel bir kitap olarak aklımda. İki kitabı var ama yorumlara göre, pek sevilmemiş. Ben de bu hoşluğu bozmamak adına okumayı düşünmüyorum ama bu kitaba bakmanızı öneririm.

18- Aslan, Cadı ve Dolap

Evet bunu da bu yıl okudum. Taaaa en başında. Çocuk kitabı diye es geçmeyin, olur mu?


İşte tüm senenin özeti bu kadar. On sekiz güzel kitap. Çoğu da resmen Ilona Andrews. We heart them. Bu karı koca bi mıhtişimmmm. 2016'nın daha güzel, renkli, danslı ve heyecanlı geçmesi dilekleriyle... Sizi bilmem ama 2015 benim için çok berbat geçti. ^^

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder