12 Nisan 2016

Kitap Yorumu: Doctor Who: 11 Doktor 11 ÖyküDoctor Who'nun yeni bölümünün çıkmasına epey zaman var. Benim de canım azıcık uzaylı çekince, elimdeki kitaplardan birini okumaya karar verdim. Doctor Who çok severim ama eski (9'dan önce) serinin Doktor'larını da pek bilmem. Bu yüzden hem aşina olduğum, hem de yabancılık çektiğim bir kitap oldu. 

11 tane yazarın elinden çıkmış 11 Doktor hikayesi var. Her birinde öyle ya da böyle bir yoldaş ona eşlik ediyor. Her yazar kendinden öyle ya da böyle, bir şeyler katmış. Aralarında daha önce okuduğum (Richelle Mead, Neil Gaiman, Eoin Colfer) yazarlar var elbette, ama okumadıklarım çoktu.

Genel olarak hikayelerde az biraz sıkıldığımı itiraf etmem gerek. Bunun nedenini de Doktor'un eski hallerini bilmeyişime bağlıyorum. Karakteristik özelliklerini... Yoldaşları...Bir de en baştan, şöyle aklımda kalan ufak tefek özellikleri de söylemek istiyorum. Örneğin ilk kitapta Eoin'in kapanışını çok sevdim, sonra Patrick Ness'in yazdığı Dilimin Ucunda'da bakış açısı çok hoşuma gitti. Bir de, Charlie Higson'un yarattığı kadın karakter. Kitabın kapanışını Neil'in yapması da çok güzel oturmuş doğrusu. 11. Doktor benim en sevdiğim, ancak bundan öte, Neil o masalsı anlatımıyla çok güzel bir hikaye yazmış. Tahmin edersiniz ki, en sevdiğim hikaye en sonuncu oldu...

Kitapta dikkatimi çeken başka bir şey ise, Doktor'ların zaman zaman kendi geleceğine gönderme yapması oldu. Bu beni çok mutlu etti.

Ben hala Peter'a alışamadığım için de ayrı bir tadı vardı bu kitabın. Çoğu insan Tennant'ı çok sever ama benim gönlüme Matt taht kurdu, elbette yalnız da değil. Yanında Amy, Rory ve River da var. Çok tatlı değiller mi ama!

Sonuç olarak, eğer Doctor Who yoksunluğu içindeyseniz, okuyup içinizi rahatlatın. Öyle her hikayeye hayran olmadım, evet ama genel olarak epey güzeldi. Eski yoldaşları görmek insanı mutlu ediyor. Kimler olduğunu söyleyip büyüyü bozmayacağım.

Tür: Macera, bilim kurgu
Sayfa: 503
Goodreads puanı: 4.11
Puanım:

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder