8 Nisan 2016

Kitap Yorumu: İlk Aşk || John GreenNeler desem de bu kitabın ne kadar güzel olduğunu size aşılasam, sonra da gidip okusanız?

John Green'i ne kadar sevdiğimi cümle aleme duyurdum, Allah bilir kaç kişi de benim yüzümden okumuştur. Ancak adam yıllardır tembellikten yeni kitap yazmadığı için, ben de elimdekileri yavaş yavaş tüketme kararı almıştım. Sonuçta bu John, insanda bağlılık yaratıyor.

Yeşil Gözlü Canavar'ım benim...

İlk Aşk, Katherine adlı kızlarla çıkan, üstün zekâlı Colin adlı bir çocuk hakkında. 19. Katherine onu terk ettiğinde, arkadaşı Hasan (her zaman ki gibi en iyi arkadaş çok renkli) ile bir serüvene atılıyorlar. Yolda giderken Veliaht Ferdinand'ın mezarının yol üzerindeki ufak bir kasabada olduğunu görünce, en iyi arkadaşı Hasan'la beraber kendilerini bu ufak kasabanın ahalisiyle, bu kasaba hakkında röportaj yaparken buluyor.

Bir de yeni arkadaşlar ediniyor. Ve başına daha neler geliyor neler. Ah bir de unutmadan, aklında da bir matematik sorunu var. İnşallah bitirip huzura kavuşabilecek.

John her zamanki gibi okurunu güldürmeyi, içini ısıtmayı başarıyor. Alaska, TFIOS'ın aksine, bu sefer depresif hava bence çok daha komik esprilerle, durum komedileriyle donatılmış. Yer yer öyle güldüm ki kitabı bırakmak zorunda kaldım. Hele o dipnotlar... ve kitabın sonundaki ek. Şüphe etmeden John'un o kıvrak zekasını, şaka anlayışını hiç çekinmeden kullandığını söyleyebilirim. Colin'de Gus'u gördüğümü de inkar edemem. Evrim geçirip Gus'ta kişilik bulacağı çok belliydi.

Bize bir noktada, ne kadar mükemmel bir hafızaya sahip olsak da, ya da ne kadar sevilsek de, ya da ne kadar dindar olsak da, insan olduğumuzu hatırlatıyor aslında. Hepimiz hata yapabiliyoruz. Ve insanların gerçek yüzlerini görmenin o kadar da kolay olmadığı vurgulanmıştı.

Sonuç ne biliyor musun? Bence John Green'i okumalısın. İlk Aşk'tan bir şekilde büyük umutlarım yoktu benim, fakat John bunu ban yedirtti ve kitaba aşık oldum. Adında da mı bir keramet var nedir?

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder