14 Nisan 2016

Kitap Yorumu: Yıldız Tozu || Neil GaimanNeil Gaiman ödül almış bir yazar. Bu da yetmezmiş gibi romanları, senaryoları, grafik romanları var. Yani burada epey etkileyici bir geçmişi olan bir insandan bahsediyoruz.

Yazarın daha önce Anansi Çocukları adlı bir kitabını okumuştum, o kitap hakkında aklımda pek bir şey kalmasa da, hikayeyi ilmek ilmek ördüğü su geçirmez bir gerçek. İşte Yıldız Tozu da böyle.

İlk olarak 1999'da çıkmış ve sonra da sinemaya uyarlanmış. Ben de kitaptan önce filmi izleyenler arasına giriyorum.

Yıldız Tozu hakkında sanırım en temiz yorum şu olur; yetişkinlere masallar. Tam bir peri masalı kıvamında ilerleyen, neredeyse bir varmış bir yokmuş diye girmesini umduğunuz bir kitap. Yetişkin kısmı ise içinde cinselliğin, ölümün ve kanın olduğu gerçeğinden geliyor. Beni asıl esir alan kısım ise işlediği konu. Bin yıl düşünsem benim aklıma gelmeyecek bir şey. Ne olduğunu söyleyip de büyüyü kaçırmayacağım.

Neil'in anlatım tarzı benim için asla bir seferde oku bitir olamadı. Şahsi fikrim, hikayeyi derinleştirirken çoğu zaman konuyu çok dağıtıp ilgiyi başka yönlere çekmesi. Doğal olarak, benim gibi odak süresi kısa olan insanlar için, bu büyük bir sorun ve okurken ne kadar keyif alsam da, bir noktada kopuyorum ve daha sonra dönmek için kitabı bir kenara bırakıyorum.

Ama şu su götürmez: Kendisinin epey düşünüp kafa yorarak, o anda fark etmeyip daha sonra okuduğunuzda sizi şaşırtacak ip uçlarıyla size kitabın sonu hakkında bilgi veriyor. Bir okuyucu olarak onları yakalamak sizin işiniz. Armut piş ağzıma düş de yapabilirsiniz ama Neil'in tadı bence azıcık bu ipuçlarını kovalayarak çıkar.

Aşkın, intikamın, adaletin ve sevginin kendisine yer bulduğu bir kitap. Karakterin hem şaşırtıp hem de takdir kazanmak gibi üstün bir yetenekleri oluyor bu yazarda. Sonuç olarak, eğer tatlı ama biraz da tuzu olan bir hikaye okumak istiyorsanız, Yıldız Tozu size göre. Sadece bir seferde okumak için kendinizi çok hırpalamayın.

Tür: aşk, fantastik
Sayfa: 292
Goodreads puanı:4.05
Puanım:

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder