29 Mayıs 2016

Kitap Yorumu: Beautiful You || Chuck Palahniuk (Bir Haz Markası)Yorum yazmayalı uzun zaman oldu. Bu arada da pek kitap okuduğum söylenemez, okuduklarım hakkında da yazmak içimden gelmedi doğrusu.

Neyse efendim, Beautiful You Chuck Panahniuk'un günümüz erotik kitaplarını eleştirmek için yazdığı bir kitap. Sıradan bir kadın bir şekilde güçlü, zengin adamın ilgisini çeker ve cinsellik odaklı bir ilişkiye başlarlar. Penny, kadın karakterimiz, bu ilişkinin kalıcı olmayacağını ama bu ilişkinin onu dünyanın merkezine koyacağını bilir. Kim böyle bir fırsatı tep etmek ister ki?

Max, dünyanın et etkili figürlerinden biri olarak aklımızda yer eder. Penny'yi çeşitli seks oyuncaklarıyla yepyeni bir dünyaya çeker. Kızımız da onun bu "odun" halinden pek hoşlanmaz, aşk arar ama bulamaz. Ama sonra olaylar öyle saçma yerlere varır ki tahmin yürütemezsiniz...

Kitap epey şok edici bir girişle başlar. Bir mahkeme dolusu adam Penny'ye tecavüz ediyordur ve kimse yardım etmez. İşte bu noktada kitabı bırakmak istedim ama yazarın bunu nasıl haklı çıkaracağını merak ettim. Çünkü kitaplar hakkında az bir şey biliyorsam, o da bir yazarın böylesine şok edici bir şey yazıp da bir şekilde bunu açıklamadan bırakmayacağı yönündeydi. Peki haklı çıktım mı? Bunu okuyup görmeniz gerek.

Kitap bilimi, seksi, ticareti, iş hayatını, adaleti ve kadın doğasını birleştirip bize sunuyor. Tüm bu unsurlar birleşince bence sağlam bir dava yerine aklımda gayet saçma bir kitap olarak kaldı. Eleştirdiği konu çok açık ama.

Kitap gerçekten midemi bulandırdı, cinsellikten, fikrinden bile soğuttu. Hele garip bir şekilde Baba Yaga'yı kullanıp bu korkunç karaktere bambaşka bir amaç yaratması beni tamamen yıktı geçti. Bu noktadan sonra ne zaman Baba Yaga'yı okusam aklıma bu mide bulandırıcı kitap gelecek.

Bence Chuck günümüz kadınlarını da epey eleştiriyor. Feminizm adına doğalarına karşı çıktıklarını ve aile kavramını yok ettiklerini savunuyor. Buna bir de Penny'nin son seçimi eklenince (bu noktaya gelmek için başından geçenleri saymıyorum bile) oldukça sağlam bir nokta bence.

Sonuç olarak çok ilginç, mide bulandırıcı ve saçma bir kitap. Kendisini okutuyor, buna karşı çıkamam. Merak ediyorsanız, bir bakın derim.

Tür: kurgu, mizah, yetişkin
Sayfa: 240
GR Rate: 2.99
Türkçe Adı: Bir Haz Markası
Puanım:

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder