21 Haziran 2016

Kitap Yorumu: Gayet Ciddiyim! || Gülse Birsel

Tür: Mizah, kurgu dışı
Goodreads puanı: 3.30
Sayfa: 312
Çıkış: 2003
Puanım:

Bu kitabı, hayata bakış açımı sizinle paylaşmak, yaşamın manasını biraz da olsa irdelemek, günlük devinimlerin içinde yitip giden imgeleri birlikte ayrımsamak için kaleme aldım, falan dememi beklemiyorsunuz herhalde?!
İlk kitabımdır, tanıtım yazısına özen göstereyim, bir mesajı olsun, şudur budur diye düşünmedim değil. Ama bence, hakikaten gerek yok!
Şehirlerde yaşıyoruz ve özellikle bizim şehirlerde her dakika gülünecek bir şeyler çıkıveriyor. Metropol Manzaraları, g.a.g.'ın metinleri hep bunlar. Hepimiz yaşıyoruz da, ben yazıyorum, aradaki fark o.
Hayat kısa, bir tek güldüklerimiz yanımıza kâr kalacak.
Yoksa oku, çalış, evlen, para kazan, para kaybet, çocuk yap, yaşlan, öl, hep aynı...
Eğlenin diye yazıyorum, başka derdim yok.
Vallahi. Gayet ciddiyim!


Biz Gülse Hanımla sanırım g.a.g'la tanıştık. Kendisini de o zamanlardan beri hep gördük takip ettik. Ama bizim ailede Gülse Hanım Avrupa Yakası ile bilinirdi. Annem olsun, dayım olsun sabah akşam, elli kere izledim demeden başa sarar sarar diziyi izlerlerdi. Yalan Dünya ile durum ne bilmiyorum, annem şimdi içerde Cennet Mahallesi'ni izliyor, dayım da evlendi gitti kendi evine. Sormak lazım.

Maziye yeterince deştiğime göre, kitaba dönebilirim. Kurgu dışı, yer yer sıkan, bazen nah diye tespit yapıp güldüren, bazı bazı "bu kadın arkadaşım olsa valla kendimi intihar ederim" dedirten bir şey. Aileden tut tatile, çocuğa, sosyeteye, iş hayatına, genellikle çalın kadının hayatına değinmiş. Ve elbette bir sürü şeye. Kıvrak bir zekâsı olduğunu bir kez daha görüyoruz.

Yani elinize aldığınızda eğleneceğinizi bilin. Bir de öyle çok kafa yormayacağınızı.

Kitabı nereden ya da ne zaman aldım onu bile bilmiyorum ama sırf okumak için aldığım kitaplardan. Heheyt ben ki koskoca Merve, kendime Gülse okumamış dedirtir miyim beh! diyerekten aldım. Çok şükür bitirdim de. Bir beklentiyle başlamadığım içindir belki çok eğlendim, benim şu aralar takındığım seviyeme göre de çabuk bitirdim.

Sonuç: Okuyun. Gülün.  Maziyi deşin.

2003'de ben ne yapıyordum lan? 24-13=11 hımmm. Peki.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder