18 Temmuz 2016

Kitap Yorumu: Hayalet Kalp || Ali Benjamin

Hayalet Kalp
Ali Benjamin

Tür: Çocuk, aile, çağdaş
Sayfa: 312
Seri: Yok
Goodreads puanı: 4.00
Puanım:
Suzy kendini, her şeye yabancı hissediyordu. Çünkü tek yakın arkadaşı Franny'yi bir kazada kaybetmişti. Franny boğulmuştu ve Suzy'nin kötü biten arkadaşlıklarını telafi etmek için başka bir şansı olmayacaktı. Suzy, bu trajedinin sebebinin nadir gerçekleşen bir denizanası sokması vakası olduğuna ve bazı şeylerin durup dururken olamayacağına ikna olmuştu. Bunun üzerine hayal dünyasında sessiz bir inzivaya çekilerek teorisini kanıtlamak için bir plan hazırlamıştı.

Bu plan Suzy'nin o güne kadar beslediği tüm korkularından sıyrılmasını ve önüne çıkan tüm engellere karşı koymasını sağlayacaktı. Önünde denizanalarıyla, evrene dair mucizelerle, yeni arkadaşlıklarla ve umutla dolu, kalpleri sızlatacak kadar içten bir yolculuk vardı.

Hayatı, ölümü ve evrenin hayret verici harikalarını… ve hemen yanı başınızdaki sevgi ve umut olasılıklarını fark etmek sandığımız kadar kolay olmayabilir mi?


Kitapları en çok ne işleyeceklerini bilmediğimde seviyorum. İçeriği nedir, karakter kaç yaşında, Goodreads puanı neymiş, çağdaş mı veya paranormal mi? İşte bu soruların biri bile aklımda yanıtlanmamışsa, ben o kitabı okurken mutlu oluyorum. Hayalet Kalp'e de böyle başladım. Kitaplığımda duruyordu, okuyayım bari diyerek elime aldım.

Önce ufak bir kız hakkında olduğunu öğrendim, sonra bu kızın konuşmadığını. Nedenini merak ettim, konuşmamasının. E merak ettikçe de okudum. Bazen tahmin edilebilir oldu, bazen bir yere varacak mı diye meraklandım. Ama sonuçta sevdim.

Kitabın ciltli oluşu, içindeki şirin baskılar falan epey eğlenceli. Bir çocuğa alınır mı bilmem ama bence  her yaştan insanın okuyabileceği, hoşça vakit geçirebileceği bir kitap. Duygulandığım bile oldu. İçinde bir de böyle lüzumsuz (tamam yer yer lüzümlu) bilgileri öğrenmekten hoşlanıyorsanız, bence bu kitapla epey hoş vakit geçirirsiniz. Ben geçirdim. Şu karanlık günlerde günüme neşe saçtı. Öyle kahkahalarla gülmeyi falan beklemeyin ama. Dram türüne daha yakın. 

Sonuç olarak size önerdiğim bir kitap. Kitabı okuduktan sonra yazarın notuna da bir bakın. Eğer merak ettiğiniz video falan varsa, yazar bunları not düşmüş. Epey düşünceli bir hareket bence. İnsan bazen meraktan deli oluyor.

Ah, bir de not düşeyim. Bu kitap seri falan değil. Yani seri okumaktan bıktıysanız, buyurun.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder