9 Ağustos 2016

Kitap Yorumu: Harry Potter and the Cursed Child


Tür: Oyun, arkadaşlık, aile, fantastik
Sayfa: 343
Seri: Harry Potter 8
GR puanı: 4.00
Benim puanım:

Bunca zamandan sonra Harry Potter'a devam etmek elbette ilginç bir deneyim oldu. Ama kendim için şunu söyleyebilirim, hiçbir beklentim yoktu. Zamanında romanlardan aldığımız o tadı, heyecanı almayı beklemedim, çünkü zaten seri bitmiş ve benim gözümde sonsuza dek kapanmıştı. Bir takipçi ve okur olarak öyle aman aman bir heyecanla başlamadım ve şimdi de bu tiyatro metni şekilde yayımlanmış kitabı okuduktan sonra açık açık şunu söyleyebilirim, bir fan-fic olarak bakarsanız bence gayet güzel bir kitap.

Son kitabı bilirsiniz, kitabın sonunda gelecekten yazılmış Albus ve Harry'nin olduğu bir sahne vardı. Kitap oradan başlıyor ve Harry'nin en küçük oğlunun bir maceraya atılışını izliyoruz. Babasının ünü altında ezilen bir çocuk var karşımızda, ancak ona ne kadar anlayışla yaklaşmaya çalışsanız da bazen kıl davranışlarıyla sizi çileden çıkarabiliyor. Babası da bazen inatçı bir katır olabiliyor elbette.


Potter ailesi

Kitabın genel konusu, Albus'un babasının bir hatasını düzeltmek istemesi ve geçmişe gitmesiyle başlıyor. Ancak bilinmedik yeni bir "kara bulut" onun peşinde ve işler her an daha da güçleşerek Harry, Ron ve Hermione'un ve daha yüzlerce kişinin hayatını tehlikeye atarak kurduğu bu yeni dünyayı tehlikeye atmakla tehdit ediyor. Bu hatayı düzeltmek için Al ve onun en yakın arkadaşı Scorpius akıllarını ve bilgileri kullanmak zorunda.

Al ne kadar gıcık bir karakterse, Scorpius da bir o kadar dünya tatlısı.  Onu alıp pamuklara sarmalayıp yaklaşan kişileri tıslayarak uzaklaştırmak istiyorsunuz. Ben istedim açıkçası.

Ron ve Hermione, Rose


Bu bir tiyatro oyunu ve oyunun sayfasına baktığımda, 2017 Haziran'a kadar yer yok. Üstelik iki kısımdan da oluşuyor. Yani bir kere gidip de bitecek bir şey değil.


Sonuç olarak  epey güzel bir geri dönüş oldu. Yıllardır tüm seriyi enbaştan okumak isterim ve belki de bu tutkumu alevler ve okurum. Kim bilir...

Not: İki gündür Goodreads'ı takip ediyorum ve saat başı yüzlerce kişi kitabı bitiriyor. Nasıl güzel bir görüntü size anlatamam. 

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder