10 Ağustos 2016

Kitap Yorumu: It Ends with Us || Colleen Hoover


It Ends with Us
Colleen Hoover

Tür: Aile, sevgi, aşk
Sayfa: 384
Çıkış: 2 ağustos 2016
Goodreads puanı: 4.71
Puanım:

Lily hasn’t always had it easy, but that’s never stopped her from working hard for the life she wants. She’s come a long way from the small town in Maine where she grew up—she graduated from college, moved to Boston, and started her own business. So when she feels a spark with a gorgeous neurosurgeon named Ryle Kincaid, everything in Lily’s life suddenly seems almost too good to be true.

Ryle is assertive, stubborn, maybe even a little arrogant. He’s also sensitive, brilliant, and has a total soft spot for Lily. And the way he looks in scrubs certainly doesn’t hurt. Lily can’t get him out of her head. But Ryle’s complete aversion to relationships is disturbing. Even as Lily finds herself becoming the exception to his “no dating” rule, she can’t help but wonder what made him that way in the first place.

As questions about her new relationship overwhelm her, so do thoughts of Atlas Corrigan—her first love and a link to the past she left behind. He was her kindred spirit, her protector. When Atlas suddenly reappears, everything Lily has built with Ryle is threatened.


Colleen uzun zamandır kitap alemini kasıp kavuran bir yazar. Ben de kitaplarını okumayı istiyordum ancak romans sevmediğim için pek elim gitmiyordu. Burak adlı sevdiğim arkadaşım kitabın Goodreads puanını görünce okumak istemiş ve ben de ona ortak çıktım. Goodreads'ta on binden fazla oy alıp da hala 4.71 puanı tutturmak öyle her yiğidin harcı değil nitekim.

Kitap hakkında tek kelime okumadan başladım. Bir yandan "cliffhanger" olacak diye korka korka ilerledim. İlk önce yirmi üç yaşında olduğunu, ardından küçükken annesini döven bir babanın kızı olduğunu ve gencecik bir yaşta evsiz birine aşık olduğunu öğrendim. Sonra da hayatına yeni bir çizgi çizecek yakışıklı bir doktorla tanışmasını ve kendi işini kurmasına tanık oldum. Kızımız Lily bana Pollyanna'yı anımsattı. Onda epey tatlı ve masum bir hava vardı.

Kitabı dram olarak etiketleyebiliriz ama bence epey de mizah içeriyor, yani hem güldüren hem ağlatan bir kitap. Sevgili doktorumuz Ryle da en az kızımız kadar sorunlu bir adam. Bir o kadar da iş hayatına odaklanmış biri. Ne var ki, ona pek ısınamadım. Bunun için de bir nedenimiz var ve adı Atlas.

Genel olarak baktığımızda aslında, kitabın amacı aşk değil. Bir annenin hem kendisi hem de evladı için nasıl bir hayat çizmesi gerektiği. Suistimal suistimali doğurur ve bu halkayı kırmak bizim elimizde. Bu kitabın en güzel yanı bence kadın dayanışması. Aşkla, sevgiyle bezenmiş olabilir ama yazarın da kitabın sonunda verdiği mesaj çok açık bence. Birini sevmeniz illa da onun kurbanı olmanızı gerektirmiyor. Böyle şeyler irade ve güç gerektirir ama kendiniz ve evladınız için daha iyi bir gelecek kurmak sizin elinizde.

Bu kitabı vermeye çalıştığı mesaj için çok sevdim ama aşk fasa fiso geldi. Bir kadının halkayı kırmak için çektikleri anlatılıyor. Genel olarak bakarsak birazcık yavan. Çoğu kadın ailesini parasızlıktan, çaresizlikten bırakamıyor (Türkiye'yi düşünürsek buna aile baskısı, toplum baskısı ve daha neler eklenebilir) ve Lily'nin annesinin dediği bir söz var. Beş yıl çektim, beş yıl daha çeksem ne olur? İşte olay bu. Hangi sevgi daha büyük? Biraz da bu soruya bir yanıt arıyoruz aslında.

Bence okunması gereken bir kitap. Bu yıla damgasını vuracağı su götürmez.


Imagine all the people you meet in your life. There are so many. They come in like waves, trickling in and out with the tide. Some waves are much bigger and make more of an impact than others. Sometimes the waves bring with them things from deep in the bottom of the sea and they leave those things tossed onto the shore. Imprints against the grains of sand that prove the waves had once been there, long after the tide recedes.That was what Atlas was telling me when he said "I love you." He was letting me know that I was the biggest wave he'd ever come across. And I brought so much with me that my impressions would always be there, even when the tide rolled out.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder