7 Ağustos 2016

Kitap Yorumu: Pushed ve Ignited || Corrine Jackson

DEX Sonsuz Dokunuş'u çıkardığında epey sevmiştim. Öyle aman aman bir konusu ya da karakterleri olmasa da eğlenceli, sürükleyici bulmuştum. Geçen gün canım boş bir kitap okumak isteyince, bu sevdiğim seriye devam edeyim dedim. İlk kitaba yaptığım yorumu burada bulabilirsiniz.

Pushed. Serinin ikinci kitabı.

Goodreads puanı: 4.12
Benim puanım: 3,5 

İlk kitapta Remy annesinin bıraktığı ses kaydıyla dedesiyle iletişime geçme yolunu bulmuştu ve ikinci kitapta da buradan devam ediyoruz. Remy dedesiyle iletişime geçiyor ve Franc onu yanına çağırıyor. Gücüyle ilgili bilgi edinme konusunda çaresiz olduğu için (Asher günden güne ölümlü olmaya devam etmekte) bu fırsata atlıyor ve herkes itiraz etse de, dedesinin yanına gidiyor. Burada İyileştiricilerin yepyeni bir topluluk kurduğunu ve öğreniyor. Anca Koruyucular da pek uzakta değil. Remy ve Asher, Koruyuculara yakalanınca işler epey sarpa sarıyor.

Okuması kolay ve yer yer gülümseten bir kitap. Benim tek sorunum çok tahmin edilebilir olması. Ancak bu kötü duruma rağmen bana yine de kendisini okuttu. Bu kitabın yıldızı Gabe diyebiliriz. Ve eğer benim gibi, Asher yerine onu seviyorsanız, sizi mutlu edecek bir kitap olacak. 

Remy'nin güçleri ve farklılıkları hakkında epey yeni şeyler öğreneceğiz ve Remy'nin çok canının yandığına tanık olacağız. Bunun yanında, Remy yepyeni arkadaşlar ve düşmanlar edinecek ve peşindeki düşmanların hem sayısı hem türü artacak. 

Öyle mükemmel olmasa da, akıcı anlatımı ve komik yorumlarıyla beni kendisine bağlayan bir kitap oldu. Gabe ve Remy'nin de epey yakınlaşması, Gabe hayranlarını da mutlu edecektir.

Ignited. Serinin üçüncü ve son kitabı.

Goodreads puanı: 4.25
Benim puanım: 

Serinin ikinci kitabında, Gabe ve Remy Asher'ı Franc'ın elinden kurtarmışlardı ancak Asher aylarca işkence görmüştü. İkinci kitabın sonunda bir de Remy'nin üvey annesi komaya girmiş ve babası yine Franc tarafından, Remy'ye karşı koz olarak kullanılmak için kaçırılmıştı.  Bunun ardından da Lucy, Remy ve Asher kaçışa geçmiş, Lottie'yi de komadaki anneye bakmak için arkada bırakmışlardı.

Kitapta Asher sevgilisine karşı epey soğuk. Gabe'de Avrupa'ya gittiği için elimizde yapayalnız bir Remy var. Çok ağlak ve çaresiz bir duruma düştüğü epey açık. Hem kaçışta, hem sevgilisi eskisi gibi değil, hem Lucy olanlar için onu suçluyor, hem o olanlar için kendisini suçluyor. 

İkinci kitabın aksine pek tahmin edemediğim bir kitap oldu. Olaylar aşırı gergin ve yeni karakterlerin karışmasıyla hem biraz havada kaldı hem de heyecanlandırdı. Ancak sürekli aynı olayların etrafında döndüğümüz için de bunaltıcıydı. İkinci kitapta Gabe'in de Remy'le bağlanması olaylara hiç yardım etmedi. Bu kitap Remy'nin güçleri açısından epey açıklayıcı bir hal aldı.

Sonunu tam istediğim gibi bittiği için hoşuma gitti ama belki de bu yüzdendir yerimde pek hop oturup hop kalkmadım. Remy bir lider olarak öne çıkarken, koruyucular geri planda kaldı. Diğer iyileştiricileri hatta neredeyse hiç göremedik. İyileştirme konusunda geri kalan, daha çok asıl kurtuluşa yöneldi. 

Olayların nihayet sonuçlanacağını bildiğim için çok çabuk okudum. Sanırım seri hakkında da en sevdiğim şey bu oldu. Dilinin akıcılığı.Üstelik Gabe ve Remy'nin şakalaşmaları da neredeyse her zaman yüze bir gülümseme oturtuyor. İlk kitaptan beri Gabe'yi tuttuğum ve aşk üçgenine hiç olasılık vermediğim için, üzülmüştüm ama ikinci kitaptan itibaren böyle bir olasılık vardı ve ben de Gabe'yi tuttuğum için seviniyordum. Yazar bu kitapta Asher'la Remy arasındaki tüm bağları kopardı ve ben de pısırık Asher'dan kurtuldum. Sanırım en çok sevindiğim yön bu oldu. 

Bunların dışında, serinin sonu mutlu bitiyor. İkinci kitaptan beri Lucy ve Asher arasında bir şeylerin olabileceğini düşünmüştüm (Kimin eli kimin cebinde belli değil) ve kitabın sonu bence buna bir olasılık veriyor. 

Sonuç olarak, okunulabilir bir seri. Öyle harika değil ama kafa yormadan akıl dağıtmak için bence birebir. 

Not: DEX seriye devam etmedi ve edeceğini de sanmam.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder